2138/2000. (VI. 22.) Korm. határozat a Magyar-Szlovén Kisebbségi Vegyes Bizottság V. ülésén elfogadott ajánlásokról

1. A Kormány tudomásul veszi a Magyar-Szlovén Kisebbségi Vegyes Bizottság 2000. február 3-án és 4-én megtartott V. ülésén elfogadott, a mellékletben közzétett ajánlásokat.

2. Az ajánlások egyes pontjaiban foglaltak végrehajtásának vizsgálatával a Kormány a következõket bízza meg:

 

a) ajánlások 1. pontja

Felelõs: igazságügyminiszter
külügyminiszter
Határidõ: folyamatos

 

b) ajánlások 2. pontja

Felelõs: pénzügyminiszter
belügyminiszter
(az érintett miniszterek bevonásával)
Határidõ: 2000. december 31.,
illetve folyamatos

 

c) ajánlások 3. pontja

Felelõs: igazságügyminiszter
pénzügyminiszter
Határidõ: folyamatos

 

d) ajánlások 4. pontja

Felelõs:

földmûvelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
PHARE-program kormányzati koordinációjáért felelõs tárca nélküli miniszter
(az érintett miniszterek bevonásával)

Határidõ: folyamatos

 

e) ajánlások 5. pontja

Felelõs: nemzeti kulturális örökség minisztere
Határidõ: 2002. december 31.

 

f) ajánlások 6. pontja

Felelõs: szociális és családügyi miniszter
Határidõ: 2000. december 31.

 

g) ajánlások 7. pontja

Felelõs: külügyminiszter
Határidõ: 2002. december 31.

 

h) ajánlások 8., 9., 10. és 12. pontja

Felelõs: oktatási miniszter

Határidõ:

folyamatos,
illetve a 12. pont esetében
2002. december 31.

 

i) ajánlások 13. pontja

Felelõs:

Határon Túli Magyarok Hivatalának elnöke
nemzeti kulturális örökség minisztere
azzal, hogy a finanszírozás nem a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma költségvetésébõl történik

Határidõ: 2000. december 31.

 

j) ajánlások 14. pontja

Felelõs:

Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal elnöke
pénzügyminiszter

Határidõ: 2000. december 31.

 

k) ajánlások 17. pontja

Felelõs: nemzeti kulturális örökség minisztere
Határidõ: folyamatos

 

3. Az ajánlások végrehajtásának pénzügyi forrása a felelõs minisztérium adott évi költségvetését terheli.

Felelõs: a 2. pont szerinti miniszterek
Határidõ: folyamatos

 

Melléklet a 2138/2000. (VI. 22.) Korm. határozathoz

A Magyar-Szlovén Kisebbségi Vegyes Bizottság a 2000. február 3-4-én, Ljubljanában megtartott V. ülésén a következõ ajánlásokat fogalmazta meg a két ország Kormánya számára:

1. A két Kormány a jövõben még jobban vegye figyelembe a kisebbségi közösségek igényeit és érdekeit, és következetesebben hajtsa végre a Vegyes Bizottság ajánlásait.

2. A Vegyes Bizottság indokoltnak tartja, hogy a két ország a 2000. évben megnyissa a Cepinci-Kétvölgy közötti határátkelõt, amely kedvezõen hatna a Rábavidék ezen részén élõ szlovének anyaországukkal való kapcsolattartására. A Felek tegyenek meg mindent a Pince-Tornyiszentmiklós és a Martinje-Felsõszölnök határátkelõk nemzetközivé minõsítése érdekében. A kishatárforgalom határátkelõkön alakítsanak ki az igényeknek megfelelõ nyitvatartási idõt. Vizsgálják meg annak lehetõségét, hogy ezen átkelõket más országok, fõként Ausztria polgárai is igénybe vehessék. A Vegyes Bizottság javasolja, hogy ezen feladatok ellátására hozzanak létre egy szakértõi bizottságot.

3. A Felek - lehetõségeik szerint - tegyenek eleget a két kisebbségi közösség magasabb és indokolt költségvetési igényeinek.

4. A Felek még következetesebben folytassák a két kisebbség lakóterületének gazdasági fejlesztését, és éljenek e téren az EU-programok lehetõségeivel és eszközeivel.

5. A Bizottság üdvözli és támogatja a maribori és a szombathelyi püspökök közös erõfeszítéseit a felsõszölnöki szlovén és a lendvai magyar katolikus plébános kinevezésére, és kéri, hogy ennek kertében oldódjon meg a hittankönyvek problémája is.

6. A Felek tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy a kétoldalú foglalkoztatási egyezmény még ez év elsõ felében aláírásra kerüljön.

7. A Vegyes Bizottság javasolja a Kormányoknak, hogy a Szlovénia és az Európa Tanács által a Stabilitási Egyezmény keretében 2000-ben Portorozban rendezendõ kisebbségi konferencia nemzeti delegációiban a magyar és a szlovén nemzeti kisebbségek képviselõi is helyet kapjanak abból a célból, hogy bemutathassák és képviselhessék a magyar-szlovén kisebbségvédelmi együttmûködést.

8. A Felek tegyenek meg mindent az anyanyelvû és a kétnyelvû oktatás minõségének javítása érdekében a rábavidéki nemzetiségi és a muravidéki kétnyelvû általános iskolákban.

9. A Magyar Fél támogassa azon törekvéseket, hogy a nemzetiségi kisiskolák nagyobb mértékû támogatást kapjanak (kiegészítõ normatívák segítségével) az állami költségvetésbõl. Biztosítsa ezen iskolák mûködésének megfelelõ feltételeit.

10. A Magyar Fél az aláírt oktatási, mûvelõdési és tudományos együttmûködési program keretében biztosítsa a muravidéki magyar kétnyelvû iskolák számára a pedagógiai szaktanácsadót. A két illetékes minisztérium szabályozza a két - a rábavidéki szlovén és a muravidéki magyar - szaktanácsadó munkakörét és munkafeltételeit.

11. A Szlovén Fél ratifikálja a diplomák kölcsönös elismerését biztosító egyezményt.

12. A Magyar Köztársaság Kormánya és a Szlovén Köztársaság Kormánya által aláírt oktatási, mûvelõdési és tudományos együttmûködési programmal összhangban az illetékes minisztériumok a két érintett kisebbség tankönyveinek kérdésében szakértõi vegyes bizottságot hoznak létre.

13. A Felek biztosítsák, hogy a lendvai Mûvelõdési Ház építése - lehetõleg - a 2000. év végére befejezõdjék. A Magyar Fél vizsgálja meg egyszeri pénzügyi támogatás lehetõségét az építkezés befejezése érdekében. A Vegyes Bizottság munkamegbeszélést javasol a Szlovén Köztársaság Kulturális Minisztériuma, Lendva Község, a Lendva Községi Magyar Önkormányzati Közösség és a Határon Túli Magyarok Hivatala között.

14. Az Országos Szlovén Önkormányzat tegyen további lépéseket a rádióstúdió felszerelése érdekében. A Magyar Fél a rendelkezésre álló forrásokból anyagilag is támogassa a stúdió kialakítását és a szerkesztõség mûködését, hogy az adás 2001. évi költségvetésbõl a rádió kapjon elkülönített céltámogatást.

15. A Szlovén Fél a törvényi lehetõségeken belül tegyen lépéseket a Lendvai Múzeum és Könyvtár státusza rendezése érdekében, figyelembe véve a muravidéki magyarság javaslatait.

16. A Szlovén Fél megkezdi a lendvai magyar tv-stúdió helyiséggondjának rendezését.

17. A Magyar Fél nyújtson anyagi támogatást a muravidéki magyarságnak a magyar államiság 1000. évfordulója megünnepléséhez és a Szent István szobor felállításához.

 

(Aláírások)