A Kormány 1073/2001. ( VII.13.) Korm. határozata a cigányság életkörülményeinek és társadalmi helyzetének javítására irányuló középtávú intézkedéscsomagról szóló 1047/1999. (V. 5.) Korm. határozat módosításáról

 

A Kormány a cigányság életkörülményeinek és társadalmi helyzetének javítására irányuló középtávú intézkedéscsomagról szóló 1047/1999. (V. 5.) Korm. határozatot (továbbiakban: kormányhatározat) a következõk szerint módosítja:

  1. A kormányhatározat mellékleteként közzétett középtávú intézkedéscsomag helyébe e határozat melléklete lép.
  2. A kormányhatározat 2. pontjának határidõt megjelölõ szövegrésze az alábbiak szerint módosul:
  3. "Határidõ: a költségvetési tervezéssel összhangban"
  4. A kormányhatározat 3. pontja az alábbiak szerint módosul:
  5. "A Cigányügyi Tárcaközi Bizottság (továbbiakban: Tárcaközi Bizottság) tagjai minden év március 31-éig beszámolnak a Tárcaközi Bizottságnak a középtávú intézkedéscsomag feladatainak elõzõ évi idõarányos végrehajtásáról, valamint a tárgyévi feladatok teljesítésére szolgáló forrásokról. A Tárcaközi Bizottság elnöke - a Tárcaközi Bizottság tagjainak tájékoztatói alapján - minden év május 31-éig tájékoztatja a Kormányt a középtávú intézkedéscsomag feladatainak elõzõ évi végrehajtásáról, valamint a feladatok tárgyévi költségvetési forrásairól. A Tárcaközi Bizottság tagjai a Költségvetési törvény elõkészítésével összhangban tájékoztatják a Tárcaközi Bizottságot a feladatok következõ évi forrásigényérõl és szükség szerint kezdeményezik a középtávú intézkedéscsomag módosítását."
  6. A kormányhatározat 4. pontjának határideje az alábbiak szerint módosul:

    "Határidõ: a vitaanyag Kormány elé terjesztésére: 2001. június 30."
  7. Ez a határozat közzététele napján lép hatályba.

Dr. Orbán Viktor miniszterelnök

 

 

Melléklet

1073/2001. (VII.13.) Korm. határozathoz

Középtávú intézkedéscsomag a cigányság életkörülményeinek

és társadalmi helyzetének javítására

 

1. Oktatás

1.1. Meg kell vizsgálni és ki kell dolgozni, hogy a jelenlegi szabályozórendszeren túl milyen eszközökkel lehet elõsegíteni az óvodás és iskoláskorú hátrányos helyzetû gyermekek rendszeres óvodába járását és az iskolai mulasztások csökkentését.

A feladat végrehajtásáról a Tárcaközi Bizottság érintett tagja évenként tájékoztatót készít a Tárcaközi Bizottságnak.

Felelõs: oktatási miniszter
belügyminiszter
szociális és családügyi miniszter

 

Határidõ: folyamatos
a tájékoztató elkészítése: évente december 31.

 

1.2. A hátrányos helyzetû cigány tanulók eredményes középfokú oktatásához szükséges a cigány tanulók kollégiumi férõhelybõvítése és minõségi fejlesztése, különösen a több középfokú intézménnyel rendelkezõ városokban, megyeszékhelyeken. Szükséges továbbá felépíteni a két tervezett kollégiumot és a cigány kisebbség igényeire alapozva e kollégiumokhoz kapcsolódóan meg kell teremteni az iskolacentrumok létrehozásának feltételeit. Ennek érdekében a költségvetési törvény elõkészítése során javaslatot kell tenni arra, hogy a pályázati lehetõségek között prioritást kapjon azoknak az fenntartóknak a támogatása, akik a fenti célok érdekében létesítenek vagy fejlesztenek intézményt. A feladat végrehajtásáról a Tárcaközi Bizottság érintett tagja évenként tájékoztatót készít a Tárcaközi Bizottságnak.

Felelõs: oktatási miniszter
belügyminiszter

 

Határidõ: folyamatos
a tájékoztató elkészítése: évente december 31.

1. 3. Az iskolarendszerbõl lemorzsolódó - különösen cigány - fiatalok és fiatal felnõttek szakképzettséghez jutását és foglalkoztatását komplex programok kidolgozásával és intézményi bevezetésével kell segíteni. E képzési-foglalkoztatási programok kidolgozásához fel kell használni a külföldi, valamint a korábbi Munkaügyi Minisztérium, illetve a Mûvelõdési és Közoktatási Minisztérium PHARE programjainak tapasztalatait. A programoknak elõ kell segíteniük az általános iskola sikeres befejezését.

Felelõs: oktatási miniszter
szociális és családügyi miniszter

 

Határidõ: folyamatos
a tájékoztató elkészítése: évente évente május 31. és december 31.

1.4. A hátrányos helyzetû cigány fiatalok közép-és felsõfokú tanulmányait a jó tanulmányi eredményhez kötött ösztöndíjakkal, illetve a felsõfokú intézményekbe szóló sikeres felvételi vizsgák érdekében a cigány fiatalok egyetemi elõkészítõkön való részvételét pályázatokkal kell támogatni. A pályázati rendszerek eredményessége érdekében biztosítani kell a pályázatokat meghirdetõ állami, illetve közhasznú szervezetek és a közalapítványok együttmûködését, különös figyelemmel a jó tanulmányi eredményhez kötött ösztöndíjpályázatokra, mind középiskolai tanulók, mind az egyetemi és fõiskolai hallgatók vonatkozásában. A feladat végrehajtásáról a Tárcaközi Bizottság érintett tagja évenként tájékoztatót készít a Tárcaközi Bizottságnak.

 

Felelõs: oktatási miniszter
Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal elnöke

 

Határidõ: folyamatos
a tájékoztató elkészítése: évente évente május 31. és december 31.

1.5. Az egyéb területeken folyó programok eredményessége érdekében a Cigányügyi Tárcaközi Bizottságot tájékoztatni kell az oktatási miniszter által önállóan ellátott alábbi feladatokról:

1.5.1. A Közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény valamint a csatlakozó jogszabályok módosításából adódóan, a Nemzeti, etnikai kisebbség óvodai nevelésének irányelve és a Nemzeti, etnikai kisebbség iskolai oktatásának irányelve kiadásáról szóló 32/1997. (XI. 5.) MKM rendelete alapján:

a) a cigány kisebbségi oktatás tartalmi fejlesztése,

b) a kerettantervek kidolgozása,

c) az értékelés és minõségbiztosítás feltételeinek megteremtése,

d) az oktatáshoz szükséges taneszközök, módszertani segédletek biztosítása.

e) az Országos Cigány Önkormányzattal történõ egyeztetéstõl függõen a cigány nyelvek oktatásához szükséges követelmények kidolgozása.

1.5.2. A cigány kisebbségi oktatásban kiemelkedõ szerepet játszó önkormányzati, alapítványi stb. fenntartású intézmények fejlesztése, munkájuk szakmai és anyagi támogatása.

1.5.3. A cigány kisebbségi óvodai nevelés és az iskolai nevelés és oktatás szakmai támogatására a már kipróbált helyi programok elterjesztése, a jó programok adaptálásához a lehetõségek biztosítása. Az eredményes programok feltárására pályázat kiírása, azok szakmai ellenõrzését követõen adatbank létrehozása.

1.5.4. Pályázatot kell kiírni az érettségizett, továbbtanulni szándékozó fiatalok egyetemi vagy fõiskolai elõkészítõn való részvételére.

1.5.5. A középfokú oktatásban résztvevõ cigány tanulók lemorzsolódásának visszaszorítására és a tehetséges fiatalok számára a továbbtanulás esélyének segítésére, országos kollégiumi tehetséggondozó programokat kell meghirdetni a középfokú oktatásban résztvevõ cigány fiatalok részére.

1.5.6. A romológia oktatásának ösztönzése elsõsorban a felsõfokú pedagógusképzõ intézményekben a már mûködõ tanszékek, tanszéki csoportok munkájának támogatása pályázat kiírásával.

1.5.7. A cigány kisebbségi oktatásban résztvevõ pedagógusok számára szervezett továbbképzõ tanfolyamok támogatása, pályázat útján.

1.5.8. A cigány kisebbségi oktatással kapcsolatos kutatások támogatása, pályázat útján.

1.5.9. Meg kell vizsgálni hogy elõfordul-e a közoktatási rendszerben a cigány kisebbséghez tartozó tanulókat sújtó diszkriminatív oktatásszervezési gyakorlat és fel kell tárni ezek okait. Szükség esetén javaslatot kell tenni a vonatkozó jogszabályok pontosítására, a hibás jogalkalmazás megelõzésére, kiküszöbölésére.

1.5.10. Az Oktatási Minisztérium 2002. év végéig központi költségvetési támogatásból befejezi a Gandhi Gimnázium épületét.

Felelõs: oktatási miniszter
Határidõ: folyamatos
a tájékoztató elkészítése: évente évente május 31. és december 31.
az 1.5.10. pont vonatkozásában: 2002. december 31.

 

1.6. A cigány fiatalok szervezetei számára ifjúsági, sport, kábítószerfogyasztás megelõzése, valamint fogyatékos fiatalok sportja témában kiírt pályázatok elkészítéséhez módszertani segítséget nyújtó, speciális felkészítõ kurzusokat kell szervezni és indítani.

Felelõs: ifjúsági és sportminiszter
Határidõ: folyamatos
évente a pályázati kiírások függvényében

 

  1. KULTÚRA

2.1. Fejleszteni kell a cigányság kulturális tevékenységéhez, csoport-szervezõdéséhez kapcsolódó közmûvelõdési intézmény-rendszert és a kulturális értékek megõrzését szolgáló szakintézmények rendszerét. Az intézményhálózat fejlesztésére vonatkozóan, az Országos Cigány Információs és Mûvelõdési Központ közremûködésével részletes programterveket (átfogó szakmai programokat, megvalósíthatósági tanulmányokat, részletes finanszírozási ütemtervvel) kell készíteni.

Felelõs: Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának minisztere
Határidõ: folyamatos
éves programterv kidolgozása: évente december 31.

2.2. A reális igényekkel összhangban elõ kell segíteni, hogy az oktatási, kulturális és a közmûvelõdési szolgáltatások, könyvek, módszertani segédanyagok, tankönyvek anyanyelven is hozzáférhetõk legyenek a cigányság számára. Fel kell mérni, hogy milyen finanszírozási lehetõségek vannak az anyanyelvi kultúra támogatására és azok milyen formában fejleszthetõk tovább. A feladat teljesítésérõl a Cigányügyi Tárcaközi Bizottságnak számot kell adni.

Felelõs: Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának minisztere
oktatási miniszter
Határidõ: a felmérés befejezése: 2002. április 30.
a tájékoztató elkészítése: évente május 31.és december 31.

2.3. Az ország különbözõ településein a cigány közösséggel, a cigány közösségekért dolgozó szakemberek munkáját képzésekkel és továbbképzésekkel kell támogatni. A képzések végrehajtására évente ütemtervet kell készíteni.

Az intézményrendszer fejlesztése érdekében az Országos Cigány Információs és Mûvelõdési Központtal együttmûködve ösztönözni kell olyan átfogó szakmai programok kidolgozását, amelyeknek célja, hogy a helyi lakosság minél szélesebb körben vegye igénybe a cigány közösségi feladatokat szolgáló intézmények, közösségi házak szolgáltatásait.

Felelõs: Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának minisztere
oktatási miniszter
belügyminiszter
Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal elnöke
Határidõ: folyamatos
képzési ütemtervek elkészítése: évente május 31.
átfogó szakmai program elkészítése: évente december 31.

2.4. Gondoskodni kell a jóváhagyott elfogadott keretszámon belül az Országos Cigány Információs és Mûvelõdési Központ éves költségvetésének biztosításáról, az intézménnyel történõ közös egyeztetés alapján.

Felelõs: Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának minisztere
Határidõ: folyamatos, a költségvetési törvény függvényében

 

3. Foglalkoztatás, Agrárgazdaság, térségfejlesztés

3.1. Foglalkoztatást elõsegítõ intézkedések

3.1.1. A megyei munkaügyi központok vagy azok kirendeltségei, valamint a cigány kisebbségi önkormányzatok, szervezetek között olyan tartalmú (pl. tájékoztatásra, munkaszervezésre, képzésre, a foglalkoztatás területén tapasztalható hátrányos megkülönböztetés megelõzésére, megszüntetésére irányuló) szakmai együttmûködési megállapodások megkötésére, meghosszabbítására van szükség, amelyek leginkább alkalmasak a cigányság foglalkoztatására, foglalkoztatási problémáinak megoldására. Ennek keretében meg kell vizsgálni cigány kisebbséghez tartozó szakemberek munkaügyi központban történõ alkalmazásának lehetõségét is. A megállapodások tartalmáról, az együttmûködés formáiról, a megvalósult programokról a Tárcaközi Bizottság érintett tagja évenként elemzõ tájékoztatót készít az érintett munkaügyi központok közremûködésével a Tárcaközi Bizottság részére.

Felelõs: gazdasági miniszter
Határidõ: folyamatos
a tájékoztató elkészítése : évente december 31.

3.1.2. A már mûködõ sikeres foglalkoztatási programok (például: kis- és középvállalkozások, közmunkák, közhasznú munkák, agrárgazdasági, szociális földprogramok, területfejlesztési programok, valamint egyéb, a tartós munkanélküliség csökkentésére irányuló programok, stb.) hasznosítható szervezeti és módszertani tapasztalatainak összegzésével, a támogatási formák bemutatásával készüljön évente módszertani tájékoztató füzet, a települési- és a cigány kisebbségi önkormányzatok, szervezetek részére, amely új programok szervezéséhez és mûködtetéséhez nyújthat segítséget.

Felelõs: gazdasági miniszter
szociális és családügyi miniszter
földmûvelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
Miniszterelnöki Hivatal közigazgatás és területpolitikai ügyekért felelõs politikai államtitkára
Határidõ: folyamatos
a módszertani tájékoztató füzet elkészítése: évente június 30.

3.1.3. A tartósan munka nélkül lévõk munkaerõ-piaci helyzetének javítására indított központi foglalkoztatási és képzési programok megvalósulását - a cigány kisebbségi önkormányzatok, szervezetek, települési önkormányzatok bevonásával regionális és országos szinten - évente értékelni szükséges. Az értékelésekrõl, a cigányság foglalkoztatási nehézségeinek megoldását elõsegítõ fejlesztési program-javaslatokról a Tárcaközi Bizottság érintett tagja írásos tájékoztatót készít a Tárcaközi Bizottság részére.

 

Felelõs: gazdasági miniszter
szociális és családügyi miniszter
földmûvelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
Miniszterelnöki Hivatal közigazgatás és területpolitikai ügyekért felelõs politikai államtitkára
belügyminiszter
Határidõ: folyamatos
az értékelés elkészítése: évente december 31.

3.1.4. A foglalkoztatási törvény keretei között - elsõsorban az aktív foglalkoztatás-politikai eszközrendszer mûködtetése során nyújtott többlettámogatások révén a hátrányos helyzetûek - köztük cigány emberek - javára elõnyös megkülönböztetést kell alkalmazni. Értékelést kell készíteni az alkalmazott támogatási formákról, eszközökrõl, azok felhasználásának hatékonyságáról és hatásosságáról, fejlesztési lehetõségeirõl.

Felelõs: gazdasági miniszter
szociális és családügyi miniszter
Miniszterelnöki Hivatal közigazgatás és területpolitikai ügyekért felelõs politikai államtitkára
földmûvelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
Határidõ: folyamatos
az értékelés elkészítése: évente december 31.

3.1.5. A pályakezdõ munkanélküli fiatalok támogatási rendszerét (pl.: alternatív munka-erõpiaci szolgáltatások, tranzit foglalkoztatási és képzési programok, stb.) olyan formában kell mûködtetni, hogy az a hátrányos helyzetû - köztük cigány - fiatalok munkába lépését, vállalkozóvá válását kiemelten segítse elõ. A támogatási rendszer keretében megvalósuló programokban érintettek részvételérõl, a legális munkaerõpiacra történõ belépési lehetõségeikrõl, azok tartósságáról éves gyakorisággal a Tárcaközi Bizottság érintett tagja tájékoztatót készít a Tárcaközi Bizottság részére.

Felelõs: gazdasági miniszter
Határidõ: folyamatos
az értékelés elkészítése: évente december 31.

3.1.6. A tartós munkanélküliek foglalkoztatási esélyeinek javítása érdekében folytatni szükséges a közhasznú munkaprogramokat, a térségi fejlesztési programokkal összehangolt formában, a települési és cigány kisebbségi önkormányzatok bevonásával. A munkanélküliségtõl kiemelten sújtott térségekben folyamatosan elemezni, értékelni kell, hogy a közhasznú munkaprogramok milyen mértékben járulnak hozzá a tartósan munkanélküli, hátrányos helyzetû társadalmi rétegek, így a cigányság foglalkoztatási helyzetének javításához, az értékelés tapasztalatairól a Tárcaközi Bizottság érintett tagja évente tájékoztatót készít a Tárcaközi Bizottság részére.

Felelõs: gazdasági miniszter
szociális és családügyi miniszter
földmûvelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
Miniszterelnöki Hivatal közigazgatás és területpolitikai ügyekért felelõs politikai államtitkára
belügyminiszter
Határidõ: folyamatos
a tájékoztató elkészítése: évente december 31.

3.1.7. A telepek vagy telepszerû lakókörnyezetek kiváltásához és/vagy infrastrukturális fejlesztéséhez kapcsolódóan célzott közmunkaprogramokat kell meghirdetni, prioritást biztosítva azoknak a települési önkormányzatoknak, amelyek saját anyagi eszközeikkel kiegészítve, a helyi cigány közösségekkel együttmûködve vállalják a programok megvalósítását.

Felelõs: szociális és családügyi miniszter
Határidõ: a programok meghirdetése: évente május 31.
a tájékoztató elkészítése: évente május 31. és december 31.

3.1.8. Az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány által támogatott a hátrányos helyzetû - köztük cigány - lakosság foglalkoztatását és munkaerõpiacra történõ visszakerülését célzó programokról, a vállalkozóvá válást elõsegítõ képzésekrõl és tanácsadásokról, a munkaerõ-piacra történõ visszakerülés eredményeirõl a Tárcaközi Bizottság érintett tagja évenként elemzõ tájékoztatót készít a Tárcaközi Bizottság részére.

Felelõs: gazdasági miniszter
Határidõ: folyamatos
a tájékoztató elkészítése: évente december 31.

 

3.1.9. A Regionális Munkaerõ-fejlesztõ- és Képzõ Központok hátrányos helyzetû, tartós munkanélküliek - köztük a cigányság - számára meghirdetett programjait, képzéseit - igény esetén az általános iskolai felnõttoktatás biztosításával is - bõvíteni szükséges. A Regionális Munkaerõ-fejlesztõ és Képzõ Központok kiemelt feladata, hogy a tanfolyamokon nagyobb arányban vegyenek részt a munkanélküliséggel különösen sújtott kistelepülések halmozottan hátrányos helyzetû lakosai. A Tárcaközi Bizottság érintett tagja évenként tájékoztatót készít a Tárcaközi Bizottság részére, a Regionális Munkaerõ-fejlesztõ és - képzõ Központok közremûködésével, az általuk megvalósított programok és képzések eredményeirõl, fejlesztési lehetõségeirõl.

Felelõs: oktatási miniszter
gazdasági miniszter
Határidõ: folyamatos
a tájékoztató elkészítése: évente december 31.

3.2. Agrárgazdasági programok

3.2.1. A hátrányos helyzetû - köztük cigány - családok megélhetésének elõsegítése érdekében a szociális földprogram további mûködtetése, bõvítése és kiterjesztése szükséges a települési és cigány kisebbségi önkormányzatok, szervezetek közremûködésével, és a Magyarországi Cigányokért Közalapítvány bevonásával.

A kibõvített, mûködõ szociális földprogramok tapasztalatairól évenként több megyére kiterjedõ hatásvizsgálat alapján tájékoztatót és a fejlesztésre vonatkozóan javaslatot kell készíteni.

Felelõs: szociális és családügyi miniszter
földmûvelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
Határidõ: folyamatos
a tájékoztató elkészítése: évente december 31.

3.2.2. Az Országos Cigány Önkormányzat által javasolt, kistérségekben indított szociális földprogramok modell-kísérleteit folytatni kell, a programok tapasztalatairól, az érintett családok megélhetési feltételeinek változásáról a Tárcaközi Bizottság érintett tagja évenként tájékoztatót készít a Cigányügyi Tárcaközi Bizottság részére.

Felelõs: szociális és családügyi miniszter
földmûvelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
Határidõ: folyamatos
a tájékoztató elkészítése: évente december 31.

3.2.3. A szociális földprogramokban résztvevõk gazdálkodóvá, õstermelõvé, illetve vállalkozóvá válásának elõsegítése érdekében képzési és szaktanácsadói szolgáltatásokat kell nyújtani, bevonva a Földmûvelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium illetékességi körében mûködõ falugazdász szervezeteket. A képzési, szaktanácsadási szolgáltatások alkalmazásáról, az elindított programok tapasztalatairól a Tárcaközi Bizottság érintett tagja évente tájékoztatót készít a Tárcaközi Bizottság részére.

Felelõs: szociális és családügyi miniszter
földmûvelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
Határidõ: folyamatos
a tájékoztató elkészítése: évente december 31.

3.2.4. Az állami tulajdonban maradt mezõgazdaságilag mûvelhetõ területeknek a szociális földalapba történõ átadásának lehetõségérõl folytatott felmérés alapján meg kell vizsgálni - a szociális földprogram bõvítése céljából - a földterület biztosításának egyéb lehetõségeit és ki kell dolgozni az ehhez szükséges jogi szabályozást.

Felelõs: földmûvelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
Miniszterelnöki Hivatalt vezetõ miniszter
szociális és családügyi miniszter
Határidõ: 2001. december 31.

 

3.3. Térségfejlesztés

3.3.1. A Megyei Területfejlesztési Tanácsok, valamint a Megyei Munkaügyi Központok bevonásával olyan térségi támogatási rendszerek kidolgozása szükséges, amelyek felhasználásával komplex fejlesztési programok indíthatók a hátrányos helyzetû rétegek - köztük a cigányság - foglalkoztatási körülményeinek javítása érdekében.

Felelõs: földmûvelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
gazdasági miniszter
szociális és családügyi miniszter
Miniszterelnöki Hivatal közigazgatás és területpolitikai ügyekért felelõs politikai államtitkára
Határidõ: folyamatos
a tájékoztató elkészítése: évente december 31.

 

3.3.2. A területfejlesztés központi elõirányzatából, központi feladatként, - olyan településeken, ahol a lakónépességen belül jelentõs részarányt képviselnek a halmozottan hátrányos helyzetû rétegek, köztük a cigány kisebbség közösségeinek tagjai - külön támogatást kell biztosítani a regionális, megyei és helyi válságkezelõ programok önerõs részarányának kiegészítésével a területfejlesztési programok megvalósítására.

Felelõs: földmûvelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
Miniszterelnöki Hivatal közigazgatás és területpolitikai ügyekért felelõs politikai államtitkára

Határidõ: folyamatos
a tájékoztató elkészítése: évente évente május 31. és december 31.

 

3.3.3. Tájékoztató fórumokat, képzéseket és szaktanácsadási szolgáltatásokat kell szervezni - a vidékfejlesztés képzési rendszerével együttmûködve, az érintett régiókban mûködõ megyei területfejlesztési tanácsok és a megyei munkaügyi központok közremûködésével, az Országos Cigány Önkormányzat, a Gazdasági Minisztérium, a Szociális és Családügyi Minisztérium, a Belügyminisztérium, valamint a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal bevonásával - a települési önkormányzatok illetékesei, a cigány kisebbségi önkormányzatok, szervezetek vezetõi és képviselõi számára azért, hogy a hátrányos helyzetû cigányság nagyobb arányban vehessen részt a helyi és regionális jellegû fejlesztési programokban.

A képzési programok, tréningek, szolgáltatások tapasztalatairól a Tárcaközi Bizottság érintett tagja évente tájékoztatót készít a Tárcaközi Bizottság részére.

 

Felelõs: földmûvelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
gazdasági miniszter
szociális és családügyi miniszter
belügyminiszter
Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal elnöke
Határidõ: a tájékoztató elkészítése: évente december 31.

 

3.3.4. A megyei területfejlesztési tanácsok által támogatott eddigi programokat elemezni és értékelni kell abból a szempontból, hogy azok mennyiben enyhítik a tartós munkanélküliséget, milyen mértékben és hatékonysággal érik el azokat a településeket, ahol a lakosságon belül jelentõs részarányt képviselnek az átlagosnál rosszabb életkörülmények között élõ cigány kisebbségi közösségek tagjai. Az értékelés tapasztalatait a következõ évi pályázati célok meghatározásakor figyelembe kell venni.

 

Felelõs: földmûvelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
Miniszterelnöki Hivatal közigazgatás és területpolitikai ügyekért felelõs politikai államtitkára
szociális és családügyi miniszter
Határidõ: folyamatos
a tájékoztató elkészítése: évente december 31.

 

3.3.5. Fel kell kérni a megyei területfejlesztési tanácsokat arra, hogy szervezeti és mûködési szabályzatuk kiegészítésével tegyék lehetõvé a cigány közösségek szakmai érdekképviseletének jelenlétét - tanácskozási joggal - a testület ülésein. A cigány származású és szakmailag felkészült képviselõ személyére az Országos Cigány Önkormányzat egyetértésével a miniszter tesz javaslatot.

Felelõs: földmûvelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
Határidõ: 2001. június 30.

 

4. Szociális, egészségügyi és lakásprogramok

4.1. A cigány lakosság egészségi állapotának javítása, valamint az egészségügyi szolgáltatások igénybevétele során elõforduló hátrányos megkülönböztetést eredményezõ gyakorlatok megszüntetése érdekében kutatási programot kell indítani a cigány lakosság egészségi állapot-mutatóiról, az egészségügyi szolgáltatást nyújtó intézmények és az érintett lakosság kapcsolatáról. Vizsgálat alapján az egészségpolitikai stratégiához kapcsolódóan szakmai programot kell kidolgozni.

Felelõs: egészségügyi miniszter
Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal elnöke
Határidõ: a kutatási program megvalósításának határideje: 2001. december 31.
a szakmai program kidolgozásának határideje: 2002. március 31.

 

4.2. Javítani kell a népegészségügyi szempontból is fontos, prevenciót szolgáló különbözõ szûrõ-gondozó szolgáltatások eredményességét. Bõvíteni kell a szakmailag indokolt egészségügyi szolgáltatások azon körét, melyeket alátámasztanak a lakosság egészségi állapotfelmérésének adatai. A telepeken vagy telepszerû lakókörnyezetben élõ, a környezeti és egészséget veszélyeztetõ tényezõk megszüntetése érdekében, a lakóközösségek, a települési és kisebbségi önkormányzatok bevonásával, szakmai intézkedéseket kell kezdeményezni.

Az egészségi állapot javítására irányuló intézkedések végrehajtásáról, azok eredményességérõl a Tárcaközi Bizottság érintett tagja írásos tájékoztatót készít a Tárcaközi Bizottságnak.

Felelõs: egészségügyi miniszter
földmûvelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
környezetvédelmi miniszter
belügyminiszter
Határidõ: folyamatos
a tájékoztató elkészítése: évente május 31. és december 31.

 

4.3. A telepek, telepszerû lakókörnyezetek újratermelõdésének megakadályozása és visszaszorítása érdekében az elkészült felmérés alapján a telepszerû lakókörnyezetek kiváltására vagy hiányzó alapvetõ infrastruktúrája fejlesztésére akcióprogramot kell készíteni a megvalósítandó intézkedések és azok finanszírozásának biztosítására. Az akcióprogram középtávú végrehajtást igényel, mely valamennyi érintett bevonásával kerül megvalósításra.

Felelõs: földmûvelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
belügyminiszter
egészségügyi miniszter
gazdasági miniszter
közlekedési és vízügyi miniszter
Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal elnöke
Határidõ: a szakmai program elkészítése: 2001. június. 30.

 

4.4. Ifjúsági és drogprevenciós programok

4.4.1. Az elsõsorban cigány fiatalokat tömörítõ és érdekeiket képviselõ szervezetek vonatkozásában átfogó szociológiai vizsgálatot kell végezni.

      1. Felelõs: ifjúsági és sportminiszter
        Határidõ: 2001. szeptember 30.

4.4.2. A felmérés eredménye alapján a magyarországi cigány fiatalok helyzetét felmérõ többéves ifjúságkutatási programot kell kidolgozni.

      1. Felelõs: ifjúsági és sportminiszter
        Határidõ: 2001. november 30.

4.4.3. A szociológiai kutatások eredményei alapján olyan pályázati támogatási rendszert kell kiépíteni, amely figyelembe veszi a cigány fiatalok és szervezeteik sajátosságait.

      1. Felelõs: ifjúsági és sportminiszter
        Határidõ: 2001. december 31.

4.4.4. A cigányság és a kábítószer-fogyasztás szociológiai összefüggései tárgykörben kutatási programot kell szervezni és lebonyolítani.

      1. Felelõs: ifjúsági és sportminiszter
        Határidõ: 2001. november 30.

4.4.5. A cigány származású szociális munkásokat be kell vonni az addiktológiai képzésbe, illetve az ilyen tevékenységet végzõ szolgáltatók mûködését támogatni és szakmailag segíteni kell.

Felelõs: ifjúsági és sportminiszter
Határidõ: 2001. november 30.

 

5. Diszkriminációellenes programok

5.1. A jogalkotásról szóló 1987. évi XI. tv. 45. §-ban foglaltak alapján folyamatosan vizsgálni kell a hátrányos megkülönböztetés tilalmát tartalmazó jogszabályok gyakorlati hatályosulását. A vizsgálat tapasztalatairól a Tárcaközi Bizottság tagjai évente tájékoztatót készítenek a Tárcaközi Bizottság részére.

A vizsgálatok eredményei alapján a szükséges jogszabály-módosítási feladatokat el kell végezni. Meg kell teremteni annak lehetõségét, hogy a különbözõ szabályozási területeken a jövõbeni jogalkotás biztosítsa, illetõleg segítse elõ a diszkriminációmentes gyakorlat érvényesülését.

Felelõs: az érintett miniszterek

Határidõ: folyamatos
a tájékoztató elkészítése: évente december 31.

 

5.2. Folyamatosan figyelemmel kell kísérni a cigány kisebbséghez tartozókkal kapcsolatos rendõri magatartás jogszerûségét. Ennek tapasztalatairól, a megoldásokra vonatkozó intézkedési tervekrõl a Cigányügyi Tárcaközi Bizottság érintett tagja évente tájékoztatót készít.

Felelõs: belügyminiszter

Határidõ: folyamatos
a tájékoztató elkészítése: évente december 31.

 

5.3. A rendészeti szervek graduális és posztgraduális képzésében - a diszkriminációmentes, humánus szolgáltatásnyújtás érdekében - a cigányságra vonatkozó társadalomtörténeti, kulturális, szociológiai stb. ismereteket a gyakorlati alkalmazás szintjén kell oktatni. A képzések tapasztalatairól, azok fejlesztési lehetõségeirõl a Cigányügyi Tárcaközi Bizottság érintett tagja évente tájékoztatót készít a Cigányügyi Tárcaközi Bizottság részére.

Felelõs: belügyminiszter

Határidõ: folyamatos
a tájékoztató elkészítése: évente december 31.

 

5.4. Folytatni kell a rendészeti vezetõképzésben, felsõ és középvezetõi szinten - konfliktus-kezelésre szakosodott külföldi és hazai szervezetek közremûködésével - az elõítéletességbõl adódó konfliktusok kezelését és megelõzését célzó technikák oktatását. A képzések tapasztalatairól, azok fejlesztési lehetõségeirõl a Tárcaközi Bizottság érintett tagja évente tájékoztatót készít a Tárcaközi Bizottság részére.

Felelõs: belügyminiszter

Határidõ: folyamatos
a tájékoztató elkészítése: évente december 31.

 

5.5. A cigányság érdekérvényesítési lehetõségének javítása, valamint a hátrányos megkülönböztetés megelõzése és megszüntetése érdekében a jogvédõ, valamint konfliktusmegelõzést- és kezelést végzõ szervezetek, intézmények tevékenységét támogatni szükséges. A feladat végrehajtásáról a Tárcaközi Bizottság érintett tagja évente tájékoztatót készít a Tárcaközi Bizottság részére.

Felelõs: Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal elnöke

Határidõ: folyamatos
a tájékoztató elkészítése: évente december 31.

 

6. A CIGÁNYSÁGGAL KAPCSOLATOS KOMMUNIKÁCIÓS MUNKA FELADATAI

6.1. Kezdeményezni kell a cigány kisebbségi médiát támogató alapítványok, közalapítványok és intézmények tevékenységének összehangolását a folyamatos együttmûködés és a források hatékony felhasználása érdekében. A Tárcaközi Bizottság érintett tagja évenként elemzõ tájékoztatót készít a különbözõ támogatási formák alapján mûködõ tömegkommunikációs programokról a Tárcaközi Bizottság részére.

Felelõs: Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal elnöke
Miniszterelnöki Hivatal közigazgatás és területpolitikai ügyekért felelõs politikai államtitkára
Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának minisztere
oktatási miniszter
Határidõ: folyamatos
a tájékoztató elkészítése: évente december 31.

 

6.2. A többségi társadalom reális cigányság-képének alakítása érdekében stratégiai tervet kell kidolgozni az Országos Cigány Önkormányzattal együttmûködve, kikérve a média-szakértõk véleményét is.

Felelõs: Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának minisztere
oktatási miniszter
Miniszterelnöki Hivatal kommunikációért felelõs politikai államtitkára
Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal elnöke
Határidõ: 2001. december 31.

 

6.3. A külföldi közvélemény tájékoztatása céljából idegen nyelvû tájékoztató dokumentumokat kell készíteni a nemzetközi tájékoztató és döntéshozó szervezetekhez történõ eljuttatás céljából.

Felelõs: külügyminiszter
Miniszterelnöki Hivatal kommunikációért felelõs politikai államtitkára
Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal elnöke
Határidõ: 2001. december 31.

 

6.4. A cigányság életkörülményeinek, társadalmi helyzetének javítására irányuló középtávú intézkedéscsomag végrehajtásával kapcsolatosan kommunikációs tervet kell kidolgozni.

Felelõs: Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal elnöke
Miniszterelnöki Hivatal kommunikációért felelõs politikai államtitkára
külügyminiszter
Határidõ: folyamatos
kommunikációs terv kidolgozása: évente december 31.

 

6.5. A cigány kisebbségi önkormányzatok, szervezetek képviselõi részére a cigány lakosság és a különbözõ intézményrendszerek közötti kommunikáció és együttmûködés elõsegítése érdekében, valamint hogy megfelelõ ismereteket szerezzenek a kisebbségi oktatás területén meglévõ jogaikról, azok gyakorlásának módjáról képzéseket, tanácskozásokat kell szervezni, az Országos Cigány Önkormányzat bevonásával.

 

Felelõs: Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal elnöke
Határidõ: folyamatos
a tájékoztató elkészítése: évente december 31.