2001. évi XCVI. törvény
a gazdasági reklámok és az üzletfeliratok, továbbá egyes közérdekû közlemények magyar nyelvû közzétételérõl

A magyar nyelv nemzeti létezésünk legfontosabb megnyilatkozása, nemzeti hovatartozásunk kifejezõje, a magyar kultúra és tudomány, illetve a tájékoztatás legfõbb hordozója. Ezért a magyar nyelv védelme, átörökítése az utódokra, nyelvi környezetünk épségének megóvása, egészséges alkalmazkodóképességének fenntartása a ma élõ nemzedékek közös felelõssége.

A magyar nyelv - a magyarság befogadó gondolkodásmódjának megfelelõen - mindmáig képes volt a külsõ nyelvi hatások nyelvi rendszerünkbe építésére. Nyelvünk hu tükre a magyar nemzet történelmi útjának, a nyelvfejlõdés honfoglalást megelõzõ állomásaitól a középkori európai kultúra közös forrását jelentõ latin nyelvûség meghatározó szerepén át a magyar nyelv tudatos formálására, a modern magyar nyelv megteremtésére irányuló XIX. századi nyelvújításig, napjainkig.

A legutóbbi évtizedekben bekövetkezett technikai fejlõdés a távközlés és a tömegtájékoztatás olyan új lehetõségeit bontakoztatta ki, amelyek jelentõs hatással vannak minden nemzet nyelvére. Az állandósult és megsokasodott idegen nyelvi hatásokkal a magyar nyelv nehezen képes megbirkózni. A nyelv fejlõdése elengedhetetlen társadalmi szükséglet. A nemkívánatos nyelvi hatások ellensúlyozása azonban törvényhozási lépéseket is szükségessé tehet.

Az Alkotmány 61. §-ában biztosított információszabadság tényleges gyakorlásának is elemi feltétele, hogy a Magyar Köztársaság állampolgárainak lehetõségük legyen a hozzájuk címzett, közérdeklõdésre számot tartó közlemények magyar nyelven való megismerésére, befogadására.

A magyar nyelv megóvása közérdek. Védelme megkívánja a társadalom, a közélet, különösen a gazdasági, politikai és kulturális szereplõk megkülönböztetett figyelmét.

Az Országgyûlés ezért a magyar nyelv megóvása, az információszabadság alkotmányos joga nyelvi hátterének biztosítása érdekében a következõ törvényt alkotja:

A gazdasági reklámok és az üzletfeliratok nyelvi követelményei

1. § (1) Magyar nyelven kiadott sajtótermékben, magyar nyelvû rádió-, illetve televíziómûsorban, továbbá szabadtéri reklámhordozón közzétett, a gazdasági reklámtevékenységrõl szóló 1997. évi LVIII. törvényben (a továbbiakban: Grtv.) meghatározott gazdasági reklámban a reklám szövegét, ideértve a jelmondatot (szlogent) is - a vállalkozás neve, megjelölése, illetve az árujelzõ kivételével -, magyar nyelven meg kell jeleníteni, függetlenül a közzététel módjától.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott követelmény teljesíthetõ úgy is, hogy - ugyanazon reklámban - az idegen nyelvû szövegen (szövegrészen) kívül annak magyar nyelvû megfelelõjét is megjelenítik, legalább ugyanolyan jól érzékelhetõen, valamint legalább ugyanolyan méretben, mint az idegen nyelvû szöveget (szövegrészt).

(3) A magyar nyelven kiadott sajtótermék idegen nyelvû részeiben, mellékletében vagy különkiadásában, valamint az idegen nyelvû rádió-, illetve televíziómûsorban, továbbá azt közvetlenül megelõzõen vagy követõen közzétett reklámra az (1) bekezdésben foglalt követelményt nem kell alkalmazni.

2. § (1) Az üzlet feliratain az üzlet elnevezését - a vállalkozás neve, a vezérszó és az üzletben forgalmazott árura utaló árujelzõ kivételével -, valamint az üzletben, illetõleg az üzlet kirakatában a fogyasztók védelmérõl szóló 1997. évi CLV. törvényben meghatározott fogyasztók tájékoztatását szolgáló közleményeket magyar nyelven meg kell jeleníteni.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott követelmény teljesíthetõ úgy is, hogy ugyanazon feliraton az idegen nyelvû szövegen (szövegrészen) kívül annak magyar nyelvû megfelelõjét is megjelenítik, legalább ugyanolyan jól érzékelhetõen, valamint legalább ugyanolyan méretben, mint az idegen nyelvû szöveget (szövegrészt).

Egyes közérdekû közlemények nyelvi követelményei

3. § (1) A közterületen, a középületeken, a mindenki számára nyitva álló magánterületen és épületeken elhelyezett, a polgárok tájékoztatását szolgáló, valamint a Magyarországon nyilvántartásba vett közforgalmú közlekedési eszközökön elhelyezett, az utasoknak a közlekedésbiztonsággal, illetve a közforgalmú közlekedési eszközök igénybevételével összefüggõ tájékoztatását szolgáló - a gazdasági reklámtevékenység körén kívül esõ - közleményeket tartalmazó feliratokat magyar nyelven kell megjeleníteni.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott követelmény teljesíthetõ úgy is, hogy ugyanazon feliraton az idegen nyelvû szövegen (szövegrészen) kívül annak magyar nyelvû megfelelõjét is megjelenítik, legalább ugyanolyan jól érzékelhetõen, valamint legalább ugyanolyan méretben, mint az idegen nyelvû szöveget (szövegrészt).

(3) Az (1) bekezdésben meghatározott követelményt nem kell alkalmazni a kulturális örökség védelmérõl szóló 2001. évi LXIV. törvény alapján védett területeken, épületeken és építményeken lévõ eredeti feliratok esetében. A felirat eredetiségének kérdésében vita esetén a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal szakhatósági állásfoglalást ad az eljáró hatóság megkeresése alapján.

Eljáró hatóságok

4. § (1) Az 1. §-ban foglalt követelmények érvényesülését a Fogyasztóvédelmi Fõfelügyelõség és a megyei (fõvárosi) fogyasztóvédelmi felügyelõség ellenõrzi. Ha az ellenõrzés során e törvény elõírásait sértõ reklámot észlel, a Grtv.-ben meghatározott jogkörében eljárva intézkedik a jogsértõ állapot megszüntetésérõl.

(2) A 2. §-ban foglalt követelmények érvényesülését az üzlet mûködési engedélyét kiadó jegyzõ ellenõrzi. Ha az ellenõrzés során e törvény elõírásait sértõ magatartást észlel, a hatáskörére és az eljárására irányadó jogszabályi rendelkezéseknek megfelelõen eljárva intézkedik a jogsértõ állapot megszüntetésérõl.

(3) A 3. §-ban foglalt követelmények érvényesülését

a) a felirat helye szerint illetékes jegyzõ, a fõvárosban a fõvárosi kerületi önkormányzat jegyzõje az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény (a továbbiakban: Áe.) elõírásai szerint,

b) közforgalmú közlekedési eszközön elhelyezett felirat esetén a közlekedési eszközt üzemeltetõ szervezet székhelye szerint illetékes területi közlekedési felügyelet a hatáskörére és eljárására irányadó jogszabályi rendelkezések szerint

ellenõrzi, és e törvény elõírásait sértõ felirat észlelése esetén intézkedik a jogsértõ állapot megszüntetésérõl.

Értelmezõ rendelkezés

5. § (1) E törvény alkalmazásában a meghonosodott idegen nyelvû kifejezések nem minõsülnek idegen nyelvû szövegnek. Ha valamely idegen nyelvû kifejezés meghonosodottsága tekintetében vagy a magyar nyelvû szövegfordítás nyelvhelyességét illetõen kétség merül fel, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke által kijelölt tanácsadó testület állásfoglalása irányadó, amelyet az eljáró hatóság az Áe. rendelkezései szerint szerez be.

(2) E törvény alkalmazásában árujelzõ: a külön törvényben szabályozott védjegy és földrajzi árujelzõ, valamint minden más jellegzetes elnevezés vagy megjelölés, amelyrõl valamely vállalkozás áruját vagy szolgáltatását fel szokták ismerni, függetlenül attól, hogy az elnevezés vagy a megjelölés iparjogvédelmi oltalom alatt áll-e.

Záró rendelkezések

6. § (1) Ez a törvény a kihirdetésétõl számított 60. napon lép hatályba.

(2) A törvény hatálybalépése elõtt közzétett, az 1. § hatálya alá esõ reklámokra a törvény elõírásait 2003. január 1-jétõl kell alkalmazni. Ezen idõpontot követõen a törvény hatálybalépése elõtt közzétett reklám csak e törvény elõírásainak megfelelõ megváltoztatása (kiegészítése) esetén tehetõ közzé, illetõleg tartható fenn a reklám közzététele a továbbiakban.

(3) A törvény hatálybalépése elõtt elhelyezett, a 2. § hatálya alá tartozó, az üzlet elnevezését megjelenítõ, valamint a fogyasztók tájékoztatását szolgáló más feliratokat, illetõleg a 3. § hatálya alá tartozó feliratokat legkésõbb 2003. január 1-jén e törvény elõírásainak megfelelõen kell megváltoztatni (kiegészíteni), vagy kicserélni.

(4) Az e törvényben meghatározott követelmények nem érintik a nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló 1993. évi LXXVII. törvény 42. §-ában meghatározott kisebbségi nyelven megjelenített gazdasági reklámokat és feliratokat azokon a településeken, ahol az érintett anyanyelvû kisebbségnek kisebbségi önkormányzata mûködik.

(5) E törvény hatálybalépésével egyidejûleg a belkereskedelemrõl szóló 1978. évi I. törvény 14. §-ának (3) és (4) bekezdése a hatályát veszti.