Románia Hivatalos Közlönye 2/2000.

Újraközzétételek

84/1995. számú törvény - Tanügyi törvény

  1. Cím

Általános rendelkezések

  1. szakasz – A jelen törvény az országos oktatási rendszer szervezését és mûködését szabályozza.
  2. szakasz – Romániában az oktatás elsõbbséget élvezõ nemzeti ügy.
  3. szakasz – (1) Az oktatás célja a román társadalom humanista hagyományaira, demokratikus értékeire és törekvéseire támaszkodó nevelési eszmény megvalósítása, és az oktatás hozzájárul a nemzeti identitás megõrzéséhez.
  4. (2) A román iskola nevelési eszménye az emberi egyéniség szabad, egészében való és harmonikus fejleszése, az önálló és alkotó személyiség kialakítása.

  5. szakasz – (1) Az oktatás rendeltetése az emberi egyéniség formálása a következõ utakon:

  1. a tudományos ismereteknek, a nemzeti és az egyetemes kultúra értékeinek az elsajátítása;
  2. a szellemi képességeknek, az érzelmi fogékonyságnak és a gyakorlati hozzáértésnek a kifejlesztése humanista, tudományos, mûszaki és esztétikai ismeretek elsajátításával;
  3. a szellemi munka azon technikáinak elsajátítása, amelyek az egész életre kiterjedõ tanuláshoz és önképzéshez szükségesek>
  4. az alapvetõ emberi jogok és szabadságok tiszteletben tartásának, a méltóságnak és a toleranciának, a szabad véleménycserének a szellemében való nevelés;
  5. az emberi problémák, az erkölcsi és állampolgári értékek iránti fogékonyságnak, a természet és a környezet iránti tiszteletnek az ápolása;
  6. az egyén harmonikus fejlesztése a testnevelés, az egészségügyi-higiéniai nevelés útján és a sport gyakorlásával;
  7. az ifjú nemzedék professzionalizálása anyagi és szellemi javakat elõállító hasznos tevékenységek kifejtése céljából.

(2) Az oktatás biztosítja a hazaszeretetnek, a román nép történelmi múltja és hagyományai iránti szeretetnek az ápolását.

(3) A román iskola a céljait az oktatási tudományok és az iskolai gyakorlat által alátámasztott korszerû oktatási és nevelési stratégiák és technikák útján valósítja meg, mindegyik oktatási szint célkitûzéseinek megfelelõen.

  1. szakasz – (1) Románia állampolgárai egyenlõ jogokat élveznek az összes oktatási szintekhez és formákhoz való hozzáférés tekintetében, társadalmi és anyagi helyzetüktõl, nemüktõl, fajuktól, nemzetiségüktõl, politikai vagy vallási hovatartozásuktól függetlenül.
  2. (2) Az állam elõsegíti a demokratikus oktatás elveinek az érvényesülését és garantálja a jogot a nevelési pluralizmuson alapulódifferenciált neveléshez, az egyén és az egész társadalom javára.

    (3) Az állam felkarolja az állandó nevelés elveit.

  3. szakasz – A kötelezõ általános oktatás 9 osztályos. A 9. osztályos nappali oktatás látogatási kötelezettsége megszûnik a 17. életév betöltésével.
  4. szakasz – (1) Az állami oktatás ingyenes.
  5. (2) Egyes tevékenységekért díjak számíthatók fel a jelen törvény által megállapított feltételek között.

    (3) Az állami oktatást az állami költségvetésbõl és a helyi költségvetésekbõl finanszírozzák. Az oktatásnak szán alapokat külön meg kell nevezni az állami költségvetésben és a helyi költségvetésekben.

    (4) Az oktatást közvetlenül a gazdasági tényezõk, valamint más természetes és jogi személyek is finanszírozhatják.

    (5) Az oktatás támogatásban részesíthetõ ösztöndíjak, tanulmányi hitelek, díjak, adományok, szponzorizálások útján, saját forrásokból és más törvényes forrásokból.

    (6) Az állam fõként azokat a tanulókat és felsõoktatási hallgatükat részesíti anyagi támogatásban, akik naygon jó tanulmányi eredményeket érnek el és képzésük során rendkívüli képességeket tanusítanak valamely szakterületen.

    (7) Az állam és más érdekelt tényezõk szubvenciókban részesítik a tanulók és a felsõoktatási hallgatók országos és nemzetközi szinten csúcsteljesítményekre vezetõ tevékenységeit.

    (8) Az oktatási intézmények és egységek jogi személyiséggel rendelkeznek, kivéve a csak az I–IV. osztályokkal mûködõ iskolákat.

  6. szakasz – (1) Az oktatást minden fokon román nyelven bonyolítják le. A jelen törvény feltételei között az oktatás a nemzeti kisebbségek nyelvén, valamint világnyelveken is lebonyolítható.
  7. (2) Minden helységben román tannyelvû és, az esetnek megfelelõen, a nemzeti kisebbségek nyelvén oktató tanegységek, osztályok vagy tanulmányi csoportok szervezendõk és mûködnek, vagy az anyanyelvû oktatás az erre lehetõséget nyújtó legközelebbi helységben biztosítandó.

    (3) A román nyelvnek, mint hivatalos államnyelvnek az iskolában való tanulása kötelezõ minden román állampolgár számára, nemzetiségétõl függetlenül. A tantervekben ehhez kellõ óraszámot kell biztosítani és ugyanakkor biztosítani kell a feltételeket, amelyek lehetõvé tegyék az állam hivatalos nyelvének az elsajátítását.

    (4) Mind az állami oktatásban, mind pedig a magánoktatásban a nemzetnevelésügyi miniszter rendeletével megnevezett iskolai és egyetemi hivatalos dokumentumokat román nyelven kell kiállítani. A többi iskolai és egyetemi irat az oktatás nyelvén is megfogalmazható.

    (5) Az oktatási egységek és intézmények kérésre hivatalos fordítást készíthetnek és bocsáthatnak ki a saját iskolai és egyetemi dokumentumaikról és egyéb irataikról.

  8. szakasz – (1) Az elemi, a gimnáziumi, a líceumi és a szakmai oktatási keretterveknek szerves részükként tartalmazniuk kell a vallásoktatást. A tanuló szülõjének vagy törvényes gyámjának a beleegyezésével választhatja ki az általa tanulandó vallást és a hitfelekezetet.
  9. (2) A tanuló szüleinek vagy törvényes gyámjának írásos kérésére eltekinthet a vallásórák látogatásától. Ebben az esetben iskolai helyzetét e tantárgy kihagyásával kell lezárni. Hasonló eljárás alkalmazandó azon tanuló esetében is, amelynek e tantárgyoktatási órán való részvételéhez objektív okokból nem biztosították a feltételeket.

    (3) Az állam által hivatalosan elismert vallásfelekezetek a Nemzetnevelésügyi Minisztériumtól a vallásfelekezeti személyzet képzésére és a felekezetek szociális-misszionáriátusi tevékenységére sajátos teológiai oktatás megszervezését kérhetik, de csak a gimnáziumi vagy, az esetnek megfelelõen, a líceumi oktatás abszolvensei számára, az egyes vallásfelekezeteknek az ország vallási konfigurációjához viszonyított, az aktualizált hivatalos népszámlálási adatokon alapuló számaránya szerint. Az ilyen oktatás létesítése és mûködése a törvény szerint történik.

    (4) Az állam által elismert vallásfelekzetek saját és magán jellegû oktatási egységek és intézmények létesítésére és adminisztrálására jogosultak.

    (5) A preuniverzitáris teológiai oktatás sajátos kurrikulumát az illetõ vallásfelekezet dolgozza ki, a Vallásügyi Államtitkárság véleményezi és a Nemzetnevelésügyi Minisztérium hagyja jóvá. A vallásfelekezetek által szervezett, a teológiaitól eltérõ preuniverzitáris magánoktatás kurrikulumja a törvény szerint dolgozandó ki és hagyandó jóvá. A felsõoktatás esetében a kurrikulum a törvény szerint dolgozandó ki és hagyandó jóvá.

  10. szakasz – (1) Az állami oktatási egységek hálózatát, a helyi közigazgatással együttmûködve és ennek a támogatását élvezve, a demográfiai helyzet alakulásával, valamint a jelenlegi és a távlati szakképzési szükségletekkel összhangban a Nemzetnevelésügyi Minisztérium szervezi meg és hagyja jóvá. Az állami oktatási intézmények hálózatát a Nemzetnevelésügyi Minisztérium a törvénynek megfelelõen szervezi meg.
  11. (2) A helyi hatóságok és a gazdasági tényezõk iskolákat létesíthetnek és finanszírozhatnak a törvény feltételei között.

    (3) A Nemzetnevelésügyi Minisztérium jóváhagyhatja olyan oktatási egységek és intézmények szervezését, amelyekben a jelen törvény feltételei között világnyelven oktassanak. Ezekben az iskolákban a román nyelvbõl és irodalomból, a románok történelmébõl és Románia földrajzából az oktatás és a vizsgáztatás román nyelven folyik.

    (4) A Nemzetnevelésügyi Minisztérium jóváhagyhatja oktatási egységek vagy osztályok szervezését a kiváló teljesítményekre képes tanulók számára.

    (5) A jelen törvény feltételei között Románia külföldi diplomáciai hivatalai és kulturális intézményei mellett román nyelven tanító oktatási egységek szervezhetõk.

    (6) A Nemzetnevelésügyi Minisztérium, a Külügyminisztériummal együttmûködve, köteles támogatni az anyanyelvû oktatást azokban az országokban, amelyekben románok élnek, az illetõ állam törvényhozásának betartásával.

  12. szakasz – (1) Az oktatás nincs alárendelve a pártok vagy más politikai alakulatok által követett céloknak és doktrináknak.
  13. (2) Tilos az oktatási egységekben és helyiségekben pártokat vagy más politikai alakulatokat létrehozni és mûködtetni, valamint politikai szervezési és propagandatevékenységet kifejteni.

    (3) Tilos az oktatásban a vallási hittérítés.

    (4) Tiltva vannak az ifjúság fizikai vagy szellemi egészségét veszélyeztetõ, az általános erkölcsi szabályokat megszegõ tevékenységek az oktatási folyamatnak szánt helyiségekben, az oktatási intézmények tudományos kutatási egységeiben, könyvtáraiban, kiadóiban és nyomdáiban, otthonaiban, internátusaiban, kantinjaiban, klubjaiban, a fõiskolai, illetve egyetemi hallgatók mûvelõdési házaiban, a tantestület, az egyetemiek házaiban, az iskolai táborokban, a gyermekek és a tanulók kulturális és sportbázisaiban és komplexumaiban, palotáiban és klubjaiban.

  14. szakasz – (1) A Nemzetnevelésügyi Minisztérium, a tíbbi érdekelt intézmény és minisztérium konzultálása alapján, megtervezi, megalapozza és alkalmazza az oktatás globális stratégiáját, megállapítja az egész oktatási rendszer célkitûzéseit, valamint a nevelési célokat oktatási szintek és profilok szerint.
  15. (2) Az oktatás megszervezését és tartalmát nem lehet az ideológiai, politikai, vallási vagy etnikai kizárólagosság és diszkrimináció kritériumai szerint felépíteni. Nem tekintendõk kizárólagossági és diszkriminatív kritériumokon alapulóknak azok a vallási vagy nyelvi szükségletekbõl létrehozott oktatási egységek és intézmények, amelyekben az oktatás megfelel a tanulók szülei vagy törvényes gyámjai választásának.

    (3) A Nemzetnevelésügyi Minisztérium, a sajátos oktatási formák és típusok szervezésében érdekelt tényezõk megkérdezésével, felel a kurrikulumnak: a preuniverzitáris tanterveknek, oktatási programoknak és tankönyveknek a kidolgozásáért. A felsõoktatás esetében a kurrikulumot az egyetemi autonómiának és a nemzeti standardoknak megfelelõen kell megállapítani.

  16. szakasz – Az egyetemi autonómai garantálva van.
  17. szakasz – (1) Az országos állami és magán oktatási rendszer keretében a Nemzetnevelésügyi Minisztérium beleegyezésével és a törvénynek megfelelõen alternatív oktatási formák kezdeményezhetõk és szervezhetõk.

(2) Az alternatív oktatási formákat a Nemzetnevelésügyi Minisztérium a törvénynek megfelelõen minõsíti és akkreditálja.

  1. CÍM

Az országos oktatási rendszer

  1. fejezet

Általános rendelkezések

  1. szakasz – (1) Az országos oktatási rendszer az oktatási és nevelési tevékenység különbözõ típusú, szintû és szervezési formájú egységeinek és intézményeinek összességébõl áll.

(2) Az országos oktatási rendszer állami és magánoktatási egységekbõl és intézményekbõl áll.

(3) Tilos az állami oktatási intézmények és egységek privatizációja.

(4) Az oktatást szintek szerint szervezik meg, az életkori és az egyéni sajátosságokkal összhangban biztosítva az oktatás és a nevelés koherenciáját és folyamatosságát.

(5) Az országos oktatási rendzser a következõket öleli fel:

    1. az iskoláskor elõtti oktatásban a kis-, közepes és az iskolára elõkészítõ nagycsoportot;
    2. az elemi oktatásban az I-IV. osztályokat;
    3. a középiskolai oktatásban az alsófokú V-IX. osztályos gimnáziumi és a felsõfokú X-XII/XIII. osztályos líceumi oktatást; az I-II/III. évfolyamos szakmai oktatást;
    4. a posztlíceális oktatást;
    5. a felsõoktatást: az egyetemi és posztuniverzitáris oktatást;
    6. az állandó nevelést.

(6) Az óvodai, elemi, gimnáziumi, szakmai, líceumi és posztliceális oktatás képezi a preuniverzitáris oktatást.

(7) A preuniverzitáris oktatás a tanfelügyelõségeken keresztül alá van rendelve a Nemzetnevelésügyi Minisztériumnak, a felsõoktatást pedig a Nemzetnevelésügyi Minisztérium az egyetemi autonómiát tiszteletben tartva egybehangolja.

(8) Az oktatás szervezési formái a következõk: nappali tagozatos, esti tagozatos, csökkentett látogatási fokú oktatás és távoktatás.

(9) Ay állandó nevelés rendsyerében leveleyõ vagz távoktatás gzakorolható.

(10) Az elemi és a gimnáziumi kötelezõ oktatás nappali tagozatos. A gimnáziumi oktatás kivételesen esti tagozatos, csökkentett látogatási fokú vagy távoktatásként is megszervezhetõ olyan személyek számára, amelyek több mint két évvel meghaladták az illetõ osztálynak megfelelõ életkort.

(11) Az oktatási rendszer keretében mintaegységek, kísérleti és gyakorlati egységek is mûködhetnek.

(12) A fennálló feltételektõl függõen olyan iskolacsoportok is mûködhetnek, amelyekben egységes vezetéssel szervezik meg a szakmai, a líceumi és a posztlíceális oktatást.

(13) Az országos oktatási rendszer keretében hazai és külföldi egységek és intézmények együttmûködésével kormánzkíyi megállapodások alapján syerveyett oktatási struktúrák is létesíthetõk és mûködhetnek, a Nemzetnevelésügyi Minisztérium egybehangolása és ellenõrzése alatt, a törvénynek megfelelõen.

  1. szakasz – (1) Az országos oktatási rendszer nyílt jellegû. A preuniverzitáris oktatás tanulóinak más iskolai egységekbe, más profilba és más ágazatba való áthelyezése a Nemzetnevelésügyi Minisztérium által szabályzattal megállapított feltételek között lehetséges. A felsõoktatás nyílt jellegét az Egyetemi Charta biztosítja.
  2. (2) A kivételes képességekkel és iskolai teljesítményekkel rendelkezõ tanulók és felsõoktatási hallgatók két tanulmányi évet végezhetnek el egy iskolai évagy egyetemi évben.

  3. szakasz – (1) A Nemzetnevelésügyi Minisztériumnak, a tanfelügyelõségeknek és a helyi közigazgatási hatóságoknak biztosítaniuk kell a szükséges feltételeket ahhoz, hogy a tanulók rendszerint a lakhelyüket képezõ helységben látogassák az elemi iskolai és a gimnáziumi tanfolyamokat.

(2) A más helységekben beiskolázott elemi iskolai és gimnáziumi

II. fejezet

Az óvodai oktatás

18. szakasz – (1) Az oktatást rendes, hosszú vagy heti programos óvodákban a 3–7 éves gyermekek számára szervezik meg.

(2) Az óvodákat a tanfelügyelõségek létesítik.

(3) A gazdasági tényezõk és más jogi személyek, valamint a természetes személyek is létesíthetnek és finanszírozhatnak óvodákat, a tanfelügyelõségek beleegyezésével, a törvény feltételei között.

19. szakasz – Az óvodai és az elemi iskolai oktatás közötti folyamatosság biztosításáért bevezetik és fokozatosan általánosítják az iskolára felkészítõ csoportokat az 5–6 (7) éves gyermekek számára. Az iskoláztatás költségeit a Nemzetnevelésügyi Minisztérium fedezi.

III. fejezet

Az elemi oktatás

20. szakasz – (1) Az elemi oktatás az I–IV., I–IX. vagy I–XII/XIII. osztályos iskolák keretében rendszerint délelõtti tanidõvel mûködõ nappali tagozatos oktatásként szervezendõ meg és mûködik.

(2) Az elsõ osztályba az illetõ naptári évben a 7. életévüket betöltõ gyermekeket lehet beíratni.

(3) A szüleik vagy törvényes eltartóik kérésére az I. osztályba beírhatók az iskolaév kezdetének az idõpontjáig a 6. életévüket betöltõ gyermekek is, ha a pszichoszomatikus fejlõdésük megfelelõ.

(4) A Nemzetnevelésügyi Minisztérium jóváhagyhatja osztályok létesítését olyan gyermekeknek, amelyek a 14. életévük betöltéséig különbözõ okokból nem abszolválták a kötelezõ oktatás elsõ négy osztályát.

IV. fejezet

A középfokú oktatás

  1. cikkely

A gimnáziumi oktatás

21. szakasz – A gimnáziumi oktatás az esetnek megfelelõen az I-IX., I-XII/XIII. vagy XII–XIII. osztályos iskolák keretében mûködik.

22. szakasz – (1) A gimnáziumi tanulmányok a Nemzetnevelésügyi Minisztérium által kidolgozott és a tanév kezdete elõtt közzéteendõ metodológián alapuló országos képességi vizsgával zárulnak, amelyet román nyelvbõl és irodalomból, matematikából és a románok történelmére vagy a Románia földrajzára vonatkozó próbából kell letenni. A nemzeti kisebbségekhez tartozó s a gimnáziumi tanulmányaikat anyanyelvükön folytató tanulóknak az anyanyelvükbõl és az anyanyelvi irodalomból is vizsgázniuk kell.

(2) A sikertelen képességi vizsga esetén az letehetõ a következõ vizsgaszessziók bármelyikén.

(3) A képességi vizsgán átmenõ tanulók képességi bizonyítványt kapnak. A képességi vizsgát sikeresen le nem tevõknek kérésre kivonatos másolatot adnak az iskolai törzslapjukról.

 

 

2. Cikkely

A líceumi oktatás

23. szakasz. - (1) A líceumi oktatás a nappali tagozatos X-XII/XIII. osztályos oktatást és a X-

XIII/XIV. osztályos esti tagozatos, csökkentett látogatási fokú vagy távoktatást öleli fel.

(2) Az állami líceumok hál6zatát, a tanfelügyelõségek javaslatára, más érdekelt tényezõk megkérdezésével és az Országos Intézményes Értékelési Bizottság értékelésének az eredményeként a Nemzetnevelésügyi Minisztérium hagyja jóvá. A hálózatot ismertetni kell a képességi vizsgák megtartása elõtt, a helyeknek s az osztályoknak a számát a helyi és országos követelményektõl függõen évente kell jóváhagyni.

(3) Az esti, a csökkentett látogatási fokú és a távoktatás a tanfelügyelõségek által megállapított oktatási egységekben mûködhet, a törvény feltételei között.

24. szakasz. - (1) A líceumi oktatás rendszerint a következõ ágazatokkal és profilokkal mûködik:

  1. Elméleti ágazat humán- és reálszakos profillal;
  2. Technológiai ágazat, mûszaki, szolgáltatási, természetierõforrás-kihasználási és környezetvédelmi profillal;
  3. Hivatási ágazat katonai, teológiai, sport, mûvészeti és pedagógiai profillal.

(2) A líceumok, egy vagy több profillal szervezhetõk meg. Ezek keretében a Nemzetnevelésügyi Minisztérium jóváhagyásával szûkebb körû szakosítást nyújtó osztályok és a kivételes képességekkel, rendelkezõ és teljesítményeket felmutató tanulók számára különleges osztályok szervezhetõk.

(3) Azokban a líceumokban, amelyekben az érettségi diploma mellé szakképzettségi bizonyítványt is kibocsátanak, a tanulmányoknak a Nemzetnevelésügyi Minisztérium által megállapítandó idõtartama 4 év lehet.

(4) A Nemzetnevelésügyi Minisztérium a profilokat és a szakosításokat átszervezheti a szakmák és a foglalkozások munkaerõ-piaci helyzetétõl függõen.

25. szakasz. - (1) A tanulóknak a líceumi oktatásba való felvétele a Nemzetnevelésügyi Minisztérium által kidolgozott és a felvételt elõtti tanév elején közzéteendömetodol6giával megállapított kritériumokon alapul.

(2) A líceumi oktatásba való felvételre képességi bizonyítvánnyal rendelkezõ gimnáziumi

abszolvensek iratkozhatnak fel.

(3) A nappali tagozatos líceumi oktatásba való felvételre a gimnázium abszolválásátó1 számított 2 éven belül lehet feliratkozni, ha a tanuló életkora a tanév kezdetének az idõpontjában nem haladja meg a 18 évet.

26. szakasz. - (1) A líceumi tanulmányok az ágazattó1, a profiltó1, a szakosítástól és a tanuló opciójátó1 függõen differenciált országos érettségi vizsgával zárulnak.

(2) Az országos érettségi vizsga két, illetve három közös próbábó1 és az ágazat, valamint profil szerint differenciált három próbából áll.

  1. A közös próbák a következõk:

a) román nyelv és irodalom - írásbeli és szóbeli;

b) a líceumban tanulmányozott modern világnyelvek egyike;

c) anyanyelv - írásbeli és sz6beli azon tanulók számára, akik líceumi tanulmányaikat valamely nemzeti kisebbség nyelvén folytatták; nyelv és irodalom valamely világnyelven azon líceumi tanulók esetében, akik tanulmányaikat az illetõ nyelven folytatták.

B. Az ágazat, a profil, a szakosítás és a tanuló opciója szerint differenciált vizsgapróbák a

következõk:

Elméleti ágazat.

  1. humán szak:
  2. 1. történelem vagy földrajz;

2. a kurrikulumban foglalt tantárgyak közül a szakosításnak megfelelõen választott próba;

3. a kurrikulumnak az elõzõ vizsgák tárgyát nem képezõ egyéb tantárgyai közül választott próba;

b) reálszak:

  1. matematika;

2. a kurrikulumban foglalt tantárgyak közül a szakosításnak megfelelõen választott próba; ,

3. a kurrikulumnak az elõzõ vizsgák tárgyát nem képezõ egyéb tantárgyai közül választott próba.

Technológiai ágazat

a) matematika, minden profil és szakosítás esetében;

  1. a tanuló által szakosításától függõen a kurrikulumban foglalt technológiai tanulmányok körébõl választott próba;
  2. a kurrikulumnak az elõzõ vizsgák tárgyát nem képezõ egyéb tantárgyai közül választott próba.

Hívatási ágazat

a) történelem vagy földrajz vagy valamely szociohumán tantárgy, illetve matematika vagy tudományok, a profiltól függõen;

  1. a profilra és a szakosításra sajátos kurrikulum tanulmányi körébõl választott próba; a kurrikulumban foglalt tanulmányok kiterjedési körét a Nemzetnevelésügyi Minisztériumnak az érdekelt minisztériumokkal közös egyetértésben kell megállapítani
  2. a kurrikulumnak az elõzõ vizsgák tárgyát nem képezõ egyéb tantárgyai közül választott próba.

(3) A líceumi tanulmányok a technológiai és a hivatási ágazatok esetében az érettségi vizsgától elkülönített szakvizsgával is zárulhatnak, a törvény feltételei között.

(4) Az érettségi és a szakmai vizsgák pr6báinak a jegyzékét, a vizsgák programjait és lebonyolítási módozatát a Nemzetnevelésügyi Minisztérium által jóváhagyott metodológiával kell megállapítani és a vizsgát megelõzõ tanév kezdetéig közzé kell tenni.

(5) Az érettségi vizsgapr6bák jegyzékének kidolgozásánál és az érettségi programok tartalmának megállapításánál konzultálni lehet a felsõoktatási intézményekkel.

(6) A tanulmányok megszakítása esetén minden egyes sikeresen elvégzett tanév elismerendõ. Az elvégzett tanulmányokr61 kérésre bizonyít6 dokumentumot kell kibocsátani.

27. szakasz. - (1) Az érettségi vizsgát a tanfelügyelõség által megállapított bizottság elõtt kell letenni. , A bizottságot a Nemzetnevelésügyi Minisztérium által az egyetemi elõadó tanszemélyzet soraiból kinevezett, doktori tudományos címmel rendelkezõ elnök vezeti.

(2) Egy tanév során két érettségi vizsgaszesszió szervezendõ. Az érettségi vizsga eredményei nyilvánosak.

(3) A bizottságok az érettségi vizsgát tartó líceumoktól eltérõ líceumok tanáraiból állnak.

(4) A bizottságoknak és az érettségi vizsgát lebonyolító oktatási egységeknek a számát a Nemzetnevelésügyi Minisztérium állapítja meg.

(5) Az állami oktatásban részesült jelöltek díjfizetés nélkül legfeljebb két alkalommal jelentkezhetnek az érettségi vizsga és szakvizsga letételére. A továbbiakban e vizsgák letételére csak akkor jelentkezhetnek, ha kifizetik a Nemzetnevelésügyi Minisztérium által a törvény szerint megállapított díjakat.

(6) Az érettségi vizsgára jelentkezõknek minden ilyen alkalommal az egész vizsgát le kell tenniük.

28. szakasz. - (1) Az érettségi vizsga sikeres letétele után az abszolvensnek érettségi diplomát bocsátanak ki. A szakképzettségi bizonylat kibocsátása nincs az érettségi vizsga sikeres letételének a feltételéhez kötve.

(2) A líceumok érettségi diploma nélküli végzettjeinek kérésre abszolválási bizonyítványt és másolatot bocsátanak ki az iskolai törzslapjukró1.

(3) Érdemdiplomát kapnak azok az abszolvensek, akik az összes líceumi osztályokat legalább 9,50-es általános osztályzattal végezték el; az érettségi vizsgán pedig: 10-es általános osztályzatot kaptak.

3. Cikkely

A szakmai oktatás

29. szakasz. – A szakmai oktatást nappali vagy esti tagozattal szervezik meg a szakiskolákban vagy inasiskolákban. Ezek mûködhetnek függetlenül vagy iskolacsoportok mellett.

30. szakasz. – (1) A szakmai, oktatás hálózatát a Nemzetnevelésügyi Minisztérium az érdekelt tényezõk megkérdezésével szervezi meg.

(2) A szakmai oktatás hálózatát, a beiskolázás tárgyát képezõ mesterségeket és a járulékos helyek számát 6 hónappal az iskolaév kezdete elõtt közzé kell tenni.

(3) Az oktatási keretterveket és az iskolai programokat az érdekelt tényezõk megkérdezésével, a szakképzési és, az esetnek megfelelõen, a foglalkoztatási standardok alapján a Nemzetnevelésügyi Minisztérium dolgozza ki és hagyja jóvá.

31. szakasz. – (1) A szakiskolákba a gimnáziumok képességi bizonyítvánnyal rendelkezõ abszolvensei iratkozhatnak be.

(2) A szakiskolák tanulmányi ideje 2-3 év.

(3) A szakiskolákba a felvétel az illetõ oktatási egységek által az érdekelt tényezõk megkérdezésével megállapított próbákon alapul. A felvételi próbák tartalmát az oktatási egységek állapítják meg.

32. szakasz. – A szakiskolák az érdekelt tényezõk kérésére a foglalkoztatási standardok betartásával szerzõdéses alapon szakképesítési és átképzési tanfolyamokat szerveznek.

33. szakasz. – (1) Az inasiskolákba a képességi bizonyítvánnyal rendelkezõ vagy nem rendelkezõ gimnáziumi abszolvensek iratkozhatnak be. Az inasiskolai képzés célja a foglalkoztatási standardoknak megfelelõ, fõként gyakorlati készségek elsajátítása.

(2) Az inasiskolai tanulmányok ideje 1-2 év. A tanév beosztása hozzáigazítandó a mesterségbeli képzés sajátosságaihoz.

(3) Az inasiskolák rendszerint szakiskolák vagy iskolacsoportok keretében mûködnek. Az érdekelt tényezõk kérésére az inasképzés a Nemzetnevelésügyi Minisztérium által megállapított szabályozások szerint közvetlenül a magánvállalkozók munkahelyein is lebonyolítható.

(4) Az inasiskolákba a felvétel a mesterségre sajátos teszteléssel történik.

34. szakasz. – (1) A szakiskola tanfolyamai abszolválási vizsgával zárulnak. Az inasiskolai képzés a szakképzési bizonylat elnyerésére szolgáló gyakorlati próbával zárul.

(2) A szakmai oktatás keretében történõ felkészülés bizonyítási rendszerét a Nemzetnevelésügyi Minisztérium és a Munkaügyi és Társadalomgondozási Minisztérium közös szabályozásai alapján kell megszervezni.

35. szakasz. – A szakmai oktatás megszervezését, a felvételt és az abszolválási vizsgát a Nemzetnevelésügyi Minisztérium sajátos metodológiával szabályozza.

36. szakasz. – (1) A szakmai oktatás képességi bizonyítvánnyal rendelkezõ tanulói sikeres felvételük nyomán a jelen törvény feltételei között párhuzamosan az esti tagozaton, a csökkentett látogatási fokú vagy a távoktatás keretében folytathatják líceumi tanulmányaikat.

(2) A szakiskolák abszolvensei felvételük nyomán a jelen törvény feltételei között folytathatják líceumi tanulmányaikat. Esetükben, a szakiskolában nyert képzettség részben elismerhetõ a Nemzetnevelésügyi Minisztérium által kidolgozott metodológia szerint.

 

V. FEJEZET

A mûvészeti oktatás és a sportoktatás.

37. szakasz. – (1) A mûvészeti oktatást és a sportoktatást az e területeken adottságokkal rendelkezõ tanulók számára szervezik meg.

(2) A Nemzetnevelésügyi Minisztérium a tanfelügyelõségek javaslatára hagyja jóvá a mûvészeti oktatást és a sportoktatást megszervezõ egységeket.

38. szakasz. – A mûvészeti és a sportoktatás területén:

a) a beiskolázás rendszerint az elemi iskolai osztályokkal kezdõdik;

b) a felvételi próbákon a sajátos képességeket is tesztelik;

c) az oktatási keretterveket hozzá kell igazítani a profil követelményeihez;

d) a szaktantárgyakat a Nemzetnevelésügyi Minisztérium által megállapított kritériumok szerint csoportosan vagy egyénileg sajátítják el;

e) a képességi vizsga az adott mûvészeti vagy sportterületre sajátos gyakorlati próbából is áll; f) a líceumi mûvészeti és sportoktatás iskolai programjainak alkalmazkodniuk kell az adott profil célkitûzéseihez.

39. szakasz. – A mûvészeti és a sportoktatás mindegyik profilja tekintetében az adott szakosítás abszolválását attesztáló képességi bizonyítványt, illetve érettségi diplomát kell kibocsátani. Egyes szakosítások esetében szakképzettségi bizonyítványok is kibocsáthatók.

40. szakasz. – (1) A teljesítménysport és a kimagasló mûvészi tevékenység tekintetében a Nemzetnevelésügyi Minisztérium iskolai klubokat, integrált vagy kiegészítõ sportolási vagy mûvészeti programos iskolákat és líceumokat szervezhet.

(2) A teljesítménysport és a kimagasló mûvészeti tevékenység felkarolásáért a Nemzetnevelésügyi Minisztérium sporttáborokat vagy mûvészeti alkotótáborokat, sport- vagy mûvészeti versenyeket, iskolai bajnokságokat, fesztiválokat szervez, ösztöndíjakat és egyéb formákat öltõ anyagi támogatást nyújt.

(3) Az Ifjúság- és Sportügyi Minisztérium, a Mûvelõdésügyi Minisztérium és a többi érdekelt minisztérium köteles pénzügyi és anyagi támogatásban részesíteni a teljesítménysportok ûzését és a kimagasló mûvészeti tevékenységeket.

VI. FEJEZET

A speciális oktatás

41. szakasz. – (1) A Nemzetnevelésügyi Minisztérium a speciális oktatást a szellemi, testi, érzékszervi, beszédkészségi, szocioaffektív és viselkedési vagy ezekkel társuló hiányosságokkal bíró óvodások és tanulók számára szervezi meg oktatásuk, nevelésük, visszanyerésük és társadalmi beilleszkedésük céljából.

(2) A speciális nevelést igénylõ gyermekek iskolai integrálása speciális oktatási egységekben, a szokványos óvodai és iskolai egységekbeli speciális csoportokban és osztályokban vagy a szokványos oktatási egységekben valósul meg, a nemzeti kisebbségek nyelvén oktató egységeket is ideértve.

(3) Az elemi és gimnáziumi speciális oktatás kötelezõ, idõtartama pedig 9 vagy 10 év, az esetnek megfelelõen.

42. szakasz. – (1) A speciális oktatás ingyenes.

(2) A speciális oktatás nappali tagozatos oktatásként szervezendõ meg. Különleges esetekben, más formákban is megszervezhetõ.

(3) A speciális oktatási egységek szociális oltalmazási intézmények, más állami és magánszervezetek, jótékonysági egyesületek, hazai és külföldi természetes vagy jogi személyek részérõl támogatásban részesülhetnek a fogyatékosokkal végzett tevékenység ösztönzésére, jutalmazására és a fogyatékosok visszanyerése céljából.

43. szakasz. – A gyermek fogyatékosságának típusát és fokát a tanfelügyelõségeknek alárendelt iskolaközi és megyei szakvéleményezési bizottságok állapítják meg.

44. szakasz. – A speciális oktatás a fogyatékosság típusától és fokától függõen kidolgozott, a Nemzetnevelésügyi Minisztérium által jóváhagyott alternatív tantervekkel, iskolai programokkal, tankönyvekkel és didaktikai metodológiákkal rendelkezik.

45. szakasz. – (1) Az óvodai és az elemi iskolai oktatásban a gyermek állapotának az alakulásátó1 függõen javaslatok tehetõk a gyermekeknek a speciális iskolából a szokványos iskolába való operatív átirányítására és viszont, vagy az iskolaotthonból a speciális iskolába való operatív átirányítására és viszont.

(2) Az átirányítási javaslatot az illetõ gyermekkel foglalkozó tanerõ és az iskolai pszichológus teszi. Az átirányítási határozatot a szakvéleményezési bizottság hozza, a család vagy a törvényes eltartó beleegyezésével.

(3) A különleges nevelést igénylõ, a tömegoktatásban, illetve ennek különleges osztályaiban nem irányítható gyermekek nevelési folyamatát fogyatékosságuk típusától függõen a speciális elemi, gimnáziumi, szakmai, líceumi és posztlíceális egységekben kell folytatni.

46. szakasz. – A Munkaügyi és Társadalomgondozási Minisztériumnak az adott területen tevékenykedõ más kormányszervezetekkel vagy nem kormányszervezetekkel együtt biztosítania kell, hogy a speciális oktatás abszolvenseit az általuk elnyert képesítés szerint és a hatályos törvényhozás által elõírt feltételek között integrálják az aktív életbe, számukra megfelelõ munkaformákba.

VII. FEJEZET

A preuniverzitáris oktatás kiegészítõ egységei

47. szakasz. – (1) Az óvodai, elemi iskolai és gimnáziumi oktatás szintjén az illetõ övezet egyes reprezentatív oktatási egységei mellett az integrált különleges oktatás struktúráiként a tanfelügyelõségek által egybehangolt iskolaközi logopédiai központokat szerveznek.

(2) Az iskolaközi logopédiai központok különleges pszichopedagógiai, lélektani vagy pedagógiai képzettségû logopédus tanárokkal mûködnek, amelyeknek a beszédkészség fejlesztési és a beszédhibák kiküszöbölési metodológiája terén kötelezõen irányítaniuk kell az óvónõket, a tanítókat és az institutorokat.

(3) A Nemzetnevelésügyi Minisztérium a krónikus beteg gyermekeknek az illetõ egészségügyi egység keretében, az esetnek megfelelõen, csoportokat vagy osztályokat szervez.

48. szakasz. – (1) A válságos helyzetben levõ gyermek oltalmazása a törvény szerint történik.

(2) A gyermekek elhelyezésével és befogadásával foglalkozó központok és a szakosított gyermekvédelmi közszolgálatok keretében a sajátos tevékenységeknek a didaktikai metodológiák tartalmának megállapítása, az oktatásért és a nevelésért felelõs személyzet képzése, felkészítése és továbbképzése a Nemzetnevelésügyi Minisztérium illetékességébe tartozik.

49. szakasz. – (1) A megyékben és Bukarest municípiumban pszichopedagógiai tanácsadó központok vagy kabinetek mûködnek, amelyek az iskolai és a szakmai irányítás feladatait is ellátják.

(2) E központok vagy kabinetek mûködési szabályzatát a nemzetnevelésügyi miniszter rendeletével állapítják meg.

50. szakasz. – (1) Minden megyében és Bukarest municípiumban Tantestület Háza mûködik, a tanfelügyelõségnek alárendelve.

(2) A Tantestület Háza struktúráját és feladatkörét a Nemzetnevelésügyi Minisztérium által kidolgozott szabályzattal állapítják meg.

VIII. FEJEZET

A posztlíceális oktatás

51. szakasz. – (1) A posztlíceális állami oktatást saját kezdeményezésére vagy az érdekelt gazdasági vállalkozók, illetve intézmények kérésére a Nemzetnevelésügyi Minisztérium szervezi meg.

(2) A szakosítások és a szakosítás-csoportok jegyzékét az érdekelt tényezõk javaslatára a Nemzet nevelésügyi Minisztérium a Munkaügyi és Társadalomgondozási Minisztériummal. együtt állapítja meg.

(3) A beiskolázást ennek az oktatási típusnak a keretében a természetes vagy jogi személy kérelmezõk finanszírozzák a beiskolázást biztosító oktatási egységgel megkötött szerzõdés útján.

(4) A mesterképzõ iskolák posztlíceális iskolák.

(5) A posztlíceális oktatás idõtartama 1-3 év.

52. szakasz. – (1) A posztlíceális oktatásban a felvétel a Nemzetnevelésügyi Minisztérium által megállapított általános kritériumok szerint, az oktatási egység által az érdekelt tényezõk megkérdezésével kidolgozott metodológia alapján történik.

(2) A posztlíceális oktatásba az (1) bekezdésben foglalt feltételek között egyaránt felvételüket kérhetik az érettségi diplomával rendelkezõ vagy nem rendelkezõ líceumi abszolvensek.

(3) Az 51. szakasz (3) bekezdésének a feltételei között megállapítandó állami posztlíceális oktatásbeli helyeknek a számát a tanfelügyelõség hagyja jóvá és közli a Nemzetnevelésügyi Minisztériummal.

53. szakasz. – (1) A posztlíceális oktatás a Nemzetnevelésügyi Minisztérium által az érdekelt tényezõk megkérdezésével kidolgozott sajátos metodológiával szabályozott abszolválási vizsgával zárul.

(2) Az abszolválási vizsga sikeres letétele szakképzettségi bizonyítvány elnyerésére jogosít.

(3) Sikertelen abszolválási vizsga esetén bármely más szesszióban újabb vizsga tehetõ, költségeinek az abszolvensek általi fedezésével.

54. szakasz. – Évente kormányhatározattal kell megállapítani az államnak a posztlíceális oktatással kapcsolatos kötelezettségeit.

IX. FEJEZET

A felsõoktatás

55. szakasz. – (1) A felsõoktatás olyan oktatási intézményeken keresztül nyer megvalósulást, amilyenek az egyetemek, a tanulmányi intézetek és akadémiák és a posztuniverzitáris tanulmányi iskolák.

(2) A felsõoktatási intézmények oktatásra és kutatásra vagy csak oktatásra hivatottak.

56. szakasz. – (1) A felsõoktatási intézményeket törvény útján, a 88/1993-as számú törvényben elõírt eljárások alapján hozzák létre.

(2) Az egyetemi karok, kollégiumok és szakosítások létesítése és mûködése a törvény szerint történik.

(3) Az egyetemi fõosztályok létesítését az egyetemi szenátusok hagyják jóvá.

(4) A tanszemélyzetképzõ egyetemi fõosztályok létesítését az egyetemi szenátusok javaslatára a Nemzetnevelésügyi Minisztérium hagyja jóvá.

1. Cikkely

Az egyetemi oktatás megszervezése

57. szakasz. – Az egyetemi oktatás nyílt jellegû és a következõ formákban szervezendõ meg:

a) rövid idõtartamú egyetemi oktatás;

b) hosszú idõtartamú egyetemi oktatás.

58. szakasz. – (1) Az állami egyetemi oktatás a kormány által évente jóváhagyott beiskolázási keretszám tekintetében ingyenes, illetve tandíjas a törvénynek megfelelõen.

(2) Az ingyenes állami egyetemi oktatás keretében díjakat számítanak fel a törvény által elõírt beiskolázási idõtartam túllépéséért, a felvételi vizsgákért, a törzskönyvbe vételért és az újbóli törzskönyvezésért, a vizsgáknak és egyéb ismeretellenõrzési formáknak a tantervekben elõirányzott idõkeretet meghaladó megismétléséért. Úgyszintén díj fizetendõ a tantervbe nem foglalt más tevékenységekért, az egyetemi szenátus által jóváhagyott metodológiának megfelelõen.

(3) A díjak összegét és a fizetésük alóli mentesítés eseteit az egyetemi szenátusok állapítják meg.

59. szakasz. – (1) Az egyetemi felvételi vizsgán az érettségi diplomával rendelkezõ líceumi abszolvensek vehetnek részt. A felvétel megszervezésére a Nemzetnevelésügyi Minisztérium által megállapított általános kritériumok alapján a felsõoktatási intézmények illetékesek. A felvételre két vizsgaszesszió szervezhetõ.

(2) Felvételi vizsga nélkül jogosultak az egyetemi oktatásba beiratkozni azok az érettségi diplomás líceumi abszolvensek, akik tanulmányaik utolsó két évében kitüntetéseket szereztek a nemzetközi iskolai olimpiákon, az európai vagy világviszonylatú, illetve olimpiai mûvészeti vagy sportversenyeken.

(3) A Nemzetnevelésügyi Minisztérium által megállapított általános és az egyetemi szenátusok által kidolgozott sajátos kritériumok szerint vehetõk fel az egyetemi oktatásba azok az érettségi diplomával rendelkezõ líceumi abszolvensek, akik az utolsó két tanulmányi évüknek legalább egyikében kitüntetéseket szereztek országos vagy országcsoportonkénti iskolai olimpiákon, mûvészeti vagy sportversenyeken.

(4) Az állami egyetemi oktatás tekintetében a felvétel feltételeit, a beiskolázási hálózatot, illetve számot közzé kell tenni legalább 6 hónappal az egyetemi év kezdete elõtt.

60. szakasz. – (1) A didaktikai tevékenység nappali tagozatos, esti tagozatos, csökkentett látogatási fokú és távoktatás formájában szervezhetõ meg. Az esti tagozatos, a csökkentett látogatási fokú és a távoktatási formákat a nappali tagozatos felsõoktatási intézmények szervezhetik meg.

(2) Az esti tagozatos és a csökkentett látogatási fokú egyetemi oktatásban a tanulmányok idõtartama a nappali tagozatos oktatás esetében elõírtnál egy évvel hosszabb. Az egyetemi távoktatás tanulmányi idejét kormányhatározattal kell szabályozni.

(3) A felsõoktatási intézmények által a törvény feltételei között egyazon szakosítás tekintetében kibocsátott diplomák és tanulmányi bizonyítványok az abszolvált oktatási formától függetlenül egyenértékûek.

(4) A szakosítások és a szakosítási csoportok jegyzékét az Országos Akadémiai Minõsítési és Attesztálási Tanácsnak, a felsõoktatási intézményeknek és más érdekelt tényezõknek a megkérdezésével a Nemzetnevelésügyi Minisztérium a Munkaügyi és Társadalomgondozási Minisztériummal együtt állapítja meg.

(5) A licenciátusi diplomás abszolvensek az Egyetemi Chartában megállapított feltételek között vehetnek részt második szakosításon.

(6) Az egyetemi kollégiumok diplomás abszolvensei az Egyetemi Chartában megállapított feltételek között a rövid idõtartamú egyetemi oktatás keretében vehetnek részt második szakosításon.

61. szakasz. – (1) A felsõoktatási intézményekbe idegen hallgatók is felvehetõk, a törvényes elõírásoknak megfelelõen.

(2) A romániai állami felsõoktatási intézményekben tanuló idegen állampolgárok, a román államtól ösztöndíjban részesülök kivételével, tandíjat fizetnek, amelyet évente kormányhatározattal állapítanak meg.

2. Cikkely

A rövid idõtartamú egyetemi oktatás

62. szakasz. – A hosszú idõtartamú egyetemi oktatás intézményei keretében mûködõ egyetemi kollégiumokban megszervezendõ rövid idõtartamú egyetemi oktatás idõtartama 3 év, kivéve a 64. szakasz (2) bekezdésében említett esetet.

63. szakasz. – (1) Az egyetemi kollégiumokba a felvétel a hosszú idõtartamú egyetemi oktatás

1 esetében elõírt kritériumok alapján történik.

(2) A rövid idõtartamú egyetemi oktatás keretében folytatott tanulmányok a Nemzetnevelésügyi Minisztérium által kidolgozott kritériumok és az egyetemi szenátusok által megállapított metodológia alapján megszervezett abszolválási vizsgával zárulnak. Az abszolvensek az általuk elsajátított szakosítási területet megnevezõ diplomákat kapnak.

(3) A (2) bekezdésben említett vizsgán át nem ment abszolvensek kérésre bizonyítványt kapnak rövid idõtartamú egyetemi tanulmányaikról és másolatot törzskönyvi lapjukról Az illetõk az egyetemi szenátus által megállapított vizsgáztatási költségek fedezésével bármely más szesszión letehetik az abszolválási vizsgát.

64. szakasz. – (1) A pedagógiai profilú egyetemi kollégiumok tanítókat képeznek az óvodai és az elemi iskolai oktatás számára; ezeket arra is szakosítják, hogy a gimnáziumi oktatásban, az esetnek megfelelõen, a következõ tantárgyak egyikét tanítsák: idegen nyelv; zene; rajz; testnevelés.

(2) A pedagógiai egyetemi kollégiumokban a tanulmányok idõtartama 2 év a pedagógiai líceumok abszolvensei tekintetében és 3 év a más profilba tartozó líceumok abszolvensei esetében.

(3) A pedagógiai egyetemi kollégiumok keretében a beiskolázás idõtartamától függõen differenciált tantervek alapján párhuzamos évfolyamok mûködnek.

65. szakasz. – (1) Az egyetemi kollégiumok diplomás abszolvensei a hosszú idõtartamú egyetemi oktatásban, az általuk eredetileg tanulmányozott vagy ehhez közel álló profilban folytathatják tanulmányaikat, a befogadó felsõoktatási intézmény szenátusa által az adott évre megállapított rendelkezésre álló helyek erejéig. A felvételi kritériumokat az Egyetemi Chartának megfelelõen a hosszú idõtartamú egyetemi oktatási intézményeknek kell megállapítaniuk.

(2) A felvett jelölteknek le kell tenniük a karok tanácsa által megállapított különbözeti vizsgákat és az illetõket az elismert és a sikeresen letett vizsgáiknak megfelelõ évfolyamra kell beírni.

3. Cikkely

A hosszú idõtartamú egyetemi oktatás

66. szakasz. – A hosszú idõtartamú egyetemi oktatást engedélyezett vagy akkreditált karokkal és szakosításokkal rendelkezõ egyetemeken, tanulmányi intézetekben és akadémiákon bonyolítják le.

67. szakasz. – (1) A hosszú idõtartamú egyetemi oktatás nappali tagozatán a tanulmányok idõtartama a profiltól függõen 4-6 év és kormányhatározattal állapítandó meg. A tanulmányok idõtartama csak az I. évfolyammal kezdve módosítható.

(2) A hosszú idõtartamú egyetemi oktatásban a tanulmányok licenciátusi vagy diplomavizsgával zárulnak. A licenciátusi és a diplomavizsga általános szervezési kritériumait a Nemzetnevelésügyi Minisztérium, a vizsgák tárgyát és sajátos kritériumait pedig az egyetemi szenátus állapítja meg.

(3) A licenciátusi vizsgán átmenõ abszolvenseknek licenciátusi címet adnak az általuk tanulmányozott profil és szakosítás terén.

(4) A licenciátusi vagy a diplomavizsgán át nem ment abszolvensek kérésre bizonyítványt kapnak a hosszú idõtartamú egyetemi tanulmányaikról és másolatot törzskönyvi lapjukról. Az illetõk az egyetemi szenátus által megállapított vizsgáztatási költségek fedezésével bármely más szesszión letehetik a licenciátusi vagy a diplomavizsgát. A felsõoktatási intézmények az 58. szakasz feltételei között a licenciátusi, illetve a diplomavizsgára felkészítõ külön tanfolyamokat szervezhetnek abszolvenseiknek vagy más felsõoktatási intézmények abszolvenseinek.

(5) A licenciátusi diplomában szereplõ címet a nemzetközi standardoknak megfelelõen a Nemzetnevelésügyi Minisztérium állapítja meg.

(6) A 4 évnél hosszabb idõtartamú egyetemi tanulmányok diplomavizsgával zárulnak, az esetnek megfelelõen.

(7) Az említett vizsgát sikeresen letevõ abszolvensek a szakosításuknak megfelelõ diplomát kapnak, s az ebbõl eredõ címet viselhetik, a nemzetközi standardoknak megfelelõen.

(8) A hosszú idõtartamú egyetemi oktatási intézmények által 1999-ig, ezt az évet is beleértve, kibocsátott diplomák egyenértékûek a licenciátusi, illetve a diplomavizsga sikeres letételéveI szerzett diplomákkal.

68. szakasz. – (1) A didaktikai hivatást választó hallgatók és abszolvensek kötelesek elvégezni a tanszemélyzetképzõ fõosztály által szervezett tanfolyamokat.

(2) A tanszemélyzetképzõ fõosztályok a felsõoktatási intézményekben szabályzat alapján mûködnek és az egyetem szenátusa által jóváhagyott külön oktatási tervekkel rendelkeznek.

(3) A hallgatóknak az (1) és (2) bekezdésben foglalt képzését az opcionális didaktikai tevékenységek rendszere keretében valósít jak meg. A fõosztály tantervei integrálandók a szakfakultások tanterveibe.

(4) A tanszemélyzetképzõ fõosztály abszolvenseinek abszolválási bizonyítványt bocsátanak ki, amelynek alapján jogosultak tanerõként mûködni.

(5) Az egyetemi oktatás abszolvensei csak akkor gyakorolhatják hivatásukat az oktatásban, ha megszerezték a (4) bekezdésben említett abszolválási bizonyítványt vagy az alkalmazásukat követõ elsõ 3 évben e1végzik az (1) bekezdésben említett felkészítést.

69. szakasz. – Az állami orvosi felsõoktatás klinikai tevékenységei az Egészségügyi Minisztériumhoz és a saját egészségügyi hálózattal rendelkezõ többi minisztériumhoz tartozó attesztált közegészségügyi egységekben bonyolítandók le. E tevékenységek szervezési és lebonyolítási metodológiáját a Nemzetnevelésügyi Minisztérium és az Egészségügyi Minisztérium dolgozza ki.

4. Cikkely

A posztuniverzitáris oktatás

70. szakasz. – (1) A posztuniverzitáris oktatás az adott területen biztosítja a szakosítást vagy az egyetemi tanulmányok befejezésekor megszerzett diplomával attesztált képzettség kiterjedését és tökéletesítését.

(2) A posztuniverzitáris oktatást az erre akkreditált felsõoktatási intézményekben és posztuniverzitáris tanulmányi, iskolákban szervezik meg elmélyített szaktanulmányok, maszterátus, posztuniverzitáris akadémiai tanulmányok, doktorátus, posztuniverzitáris szaktanulmányok és posztuniverzitáris továbbképzési tanfolyamok formájában.

(3) A posztuniverzitáris oktatási struktúráknak az e célból akkreditált felsõoktatási intézmények keretében való létrehozását az egyetemi szenátusok javaslatára a Nemzetnevelésügyi Minisztérium hagyja jóvá.

71. szakasz. – (1) A posztuniverzitáris oktatásba a felvétel, a doktorátus kivételével, a Nemzetnevelésügyi Minisztérium által jóváhagyott általános és a felsõoktatási intézmény szenátusa által jóváhagyott sajátos kritériumok szerint történik.

(2) A doktorátusra való felvételit, a doktorátus megszervezését és lebonyo1ítását kormányhatározattal kell szabályozni.

(3) A posztuniverzitáris oktatás tekintetében a helyek számát a következõk állapítják meg:

a) a Nemzetnevelésügyi Minisztérium az állami költségvetésbõl finanszírozottak esetében;

b) az egyetemi szenátusok a díjakból vagy egyéb költségvetésen kívü1i forrásokból fenntartottak esetében

72. szakasz – (1) Az elmélyített tanulmányok két vagy három szemeszteren át tartanak és a hosszú idõtartamú egyetemi tanulmányok befejezésekor elnyert diploma szakterületére vonatkoznak.

(2) Az elmélyített tanulmányok disszertációval zárulnak. Az abszolvensek diplomát kapnak elmélyített tanulmányaik tekintetében.

(3) Az elmélyített szaktanulmányoknak az állami költségvetésbõl finanszírozott helyeire felvett hallgatók számára a tanulmányok ingyenesek és az illetõk ösztöndíjban is részesülnek, a törvény elõírásainak megfelelõen.

(4) A maszterátusi tanulmányok 2-4 szemeszteren át tartanak és több szakterületet integrálnak, azzal a céllal, hogy ezeken kiterjesszék a kompetenciákat. A maszterátusi tanulmányokon profiljuktól vagy szakosításuktól függetlenül vehetnek részt a hosszú idõtartamú egyetemi oktatás diplomás abszolvensei.

(5) A maszterátus a felsõoktatási intézmények vagy a független intézményekként létrehozott posztuniverzitáris tanulmányi iskolák keretében szervezendõ meg. A maszterátusnak az állami költségvetésbõl finanszírozott helyeire felvett hallgatók számára a tanulmányok ingyenesek és az illetõk ösztöndíjban is részesülnek, a törvény elõírásainak megfelelõen.

(6) A maszterátus disszertáció megvédésével zárul. A disszertációjukat sikeresen megvédõ abszolvensek maszteri diplomát kapnak.

73. szakasz. – (1) A doktorátus magasrendû oktatási és kutatási forma.

(2) A doktorátusra való felvételi versenyvizsgán a hosszú idõtartamú egyetemi oktatás diplomás abszolvensei jogosultak részt venni.

(3) A doktorátusvezetõk doktori címmel rendelkezõ rendes, társult vagy konzultáns egyetemi tanárok vagy akadémikusok lehetnek. A doktorátus vezetéséhez való jogot a szervezõ intézmények javaslatára az Egyetemi Címeket, Diplomákat és Bizonyítványokat Attesztáló Országos Tanácsnak név szerint kell véleményeznie, adományozása pedig a nemzetnevelésügyi miniszter rendeletével történik.

(4) A doktorátust az Egyetemi Címeket, Diplomákat és Bizonyítványokat Attesztáló Országos Tanács javaslatára a Nemzetnevelésügyi Minisztérium által jóváhagyott felsõoktatási intézményekben látogatásos és látogatás nélküli formában szervezik meg.

(5) A doktorátus nyilvánosan megvédendõ értekezéssel zárul, amelyet a szervezõ felsõoktatási intézmény szenátusa által jóváhagyott szakbizottságnak kell kiértékelnie. A bizottság elnökbõl, a doktorátus vezetõjébõl és három hivatalos referensbõl áll, akik a szakterületen doktori címmel rendelkezõ, kimagasló tudományos tevékenységet kifejtõ belföldi vagy külföldi szakemberek, egyetemi tanárok, egyetemi elõadótanárok, akadémikusok, I. fokú vezetõ tudományos kutatók, és akik közül legalább kettõ nem a doktorátust szervezõ intézményben mûködik. A hivatalos referenseket tevékenységükért a Nemzetnevelésügyi Minisztérium által megállapított szabályok szerint javadalmazzák.

(6) A doktori tudományos címet a szakbizottságok javaslatára a szervezõ intézmény adományozza és az Egyetemi Címeket, Diplomákat és Bizonyítványokat Attesztáló Országos Tanács erõsíti meg. A szervezõ intézmény a nemzetnevelésügyi miniszter rendelete alapján bocsátja ki a doktori diplomát.

74. szakasz. – (1) A belföldön vagy külföldön független intézményként megszervezett posztuniverzitáris akadémiai tanulmányi iskolák a nappali tagozatos vagy a csökkentett látogatási fokú oktatási formában 2-4 szemeszterig tartó programokat kínálnak a hosszú idõtartamú egyetemi tanulmányok nyomán kibocsátott diplomával attesztált felkészítés kiterjesztésére és tökéletesítésére.

(2) A tanulmányok disszertáció megvédésével zárulnak. Az abszolvensek posztuniverzitáris akadémiai tanulmányi diplomát kapnak.

75. szakasz: – (1) A posztuniverzitáris szakosítási tanulmányokon a hosszú idõtartamú tanulmányaikat diploma elnyerésével befejezõ abszolvensek vehetnek részt. A tanulmányok idõtartamát, kurrikulumát és zárulási módozatát az egyetemi szenátusoknak kell jóváhagyniuk.

(2) Az abszolvenseknek diplomát bocsátanak ki posztuniverzitáris szakosítási tanulmányaikról.

76. szakasz. – (1) A posztuniverzitáris továbbképzési tanfolyamokon a rövid vagy a hosszú idõtartamú egyetemi oktatást diplomával abszolválók vehetnek részt. A tanfolyamok idõtartamát, a képzési programot és a tanulmányok zárulási módozatát az egyetemi szenátusnak kell jóváhagynia.

(2) A preuniverzitáris oktatásnak rövid, vagy hosszú idõtartamú egyetemi tanulmányokkal rendelkezõ tanszemélyzete idõszakósan posztuniverzitáris továbbképzõ tanfolyamokon tökéletesíti a szak felkészültségét, módszertani és pszichopedagógiai felkészültségét, a Nemzetnevelésügyi Minisztérium által megállapított szabályok szerint.

(3) A posztuniverzitáris továbbképzési tanfolyamok abszolvensei abszolválási bizonyítványt kapnak.

77. szakasz. – A 74. szakaszban említett posztuniverzitáris felkészülési tevékenységek megszervezése érdekében a felsõoktatási intézmények társulhatnak hasonló hazai vagy külföldi intézményekkel, valamint gazdasági tényezõkkel. Ebben az esetben a tanulmányok szerkezetét, a szervezési struktúrákat, mûködési és finanszírozási módjukat a kezdeményezõ felsõoktatási intézmény javaslatára a Nemzetnevelésügyi Minisztérium hagyja jóvá.

78. szakasz. – (1) A posztuniverzitáris oktatást díjakból és más forrásokból kell fenntartani, a törvényben elõírt kivételekkel.

(2) A posztuniverzitáris oktatás állami ösztöndíjait versenypályázattal lehet elnyerni.

79. szakasz. – Az orvosi posztuniverzitáris oktatást a Nemzetnevelésügyi Minisztérium és az Egészségügyi Minisztérium javaslatára kormányhatározattal megállapított sajátos formákban szervezik meg.

5. cikkely

A felsõoktatási tudományos kutatás

80. szakasz. – (1) A felsõoktatási intézményekben a fõosztályok, a katedrák vagy a saját tudományos kutatási egységek keretében, a hazai vagy külföldi oktatási és kutatási intézményekkel is együttmûködve, tudományos kutatási, technológiafejlesztési, tervezési, tanácsadási vagy szakvéleményezési tevékenységeket szerveznek.

(2) A tudományos kutatóegységeket az egyetemi szenátusok jóváhagyásával létesítik.

(3) A katedrához, a fõosztályokhoz és a tudományos kutatóegységekhez tanszemélyzetet, tudományos kutatószemélyzetet és egyéb kategóriákba tartozó személyzetet alkalmaznak.

(4) A tudományos kutatótevékenység a tanerõ szakmai értékének egyik felbecslési kritériuma és, az esetnek megfelelõen, kiegészítheti a didaktikai normát.

(5) A diákok részt vehetnek a fõosztályok, katedrák és kutatóegységek tudományos kutatási szerzõdéseinek a teljesítésében.

(6) A felsõoktatási intézményekben folyó tudományos kutatás szervezési és lebonyolítási módozatait az egyetemi szenátus által jóváhagyott szabályzattal kell megállapítani.

(7) A Nemzetnevelésügyi Minisztérium hálózatában jogi személyiséggel rendelkezõ kutatóintézetek mûködhetnek sajátos tudományos kutatási tevékenységek kifejtésére.

(8) A felsõoktatási tudományos kutatás ingyenesen veheti igénybe az oktatásügyi könyvtárak egész információs és dokumentációs hálózatának szolgáltatásait.

81. szakasz. – (1) A tudományos alapkutatási programokat, valamint a különös érdekekhez fûzõdõ más programokat az állami költségvetésbõl évente közvetlenül a Nemzetnevelésügyi Minisztériumnak kiutalt alapokból finanszírozzák, szerzõdéses alapon, az oktatási folyamat finanszírozásától elkülönítve. A kutatási szerzõdéseket a versenyképesség szerint az Egyetemi Tudományos Kutatás Országos Tanácsa által készített kiértékelések alapján finanszírozzák.

(2) Azokat a csúcstechnológiai kutatási és alkalmazott kutatási programokat, valamint tervezési, tanácsadási, szakvéleményezési tevékenységeket, amelyeknek a kedvezményezettje nem a Nemzetnevelésügyi Minisztérium, az illetõ kutatások vagy tevékenységek kedvezményezettjeivel közvetlenül megkötött szerzõdések alapján az állami költségvetési alapokból és a más minisztériumoknak kiutalt különleges kutatási alapból, valamint egyéb forrásokból finanszírozzák.

(3) Az egyrészt az Országos Tudomány-, Technológiaügyi és Újítási Ügynökség, másrészt pedig a 80. szakasz (1), (2) és (7) bekezdésében említett egységek között megkötött finanszírozási vagy grantszerzõdések esetében a kutatások eredményei a kivitelezõket illetik meg.

(4) A Nemzetnevelésügyi Minisztérium kutatóintézeteiben végzett kutatótevékenységet az állami költségvetésbõl finanszírozzák az e minisztérium által igényelt programok tekintetében, és más forrásokból a harmadik felek által megrendelt programok tekintetében.

82. szakasz. – (1) A felsõoktatási intézmények által tudományos kutatási, tervezési, tanácsadási vagy szakvéleményezési, valamint más tudományos, illetve didaktikai szolgáltatásnyújtási szerzõdések nyomán megvalósított saját jövedelmeket a kereskedelmi bankoknál külön számlákon kell nyilvántartani, a törvény feltételei között. Ezeket a jövedelmeket a felelõs szerzõdéskötõ beleegyezésével és a rektor véleményezésével a saját kutatási és didaktikai anyagi alapnak és tevékenységnek a fejlesztésére és a szerzõdést teljesítõ személyzet javadalmazására kell felhasználni. Az anyagi alap állóeszközökbõl, bármely természetû leltári tárgyakból és anyagokból áll. Ezek megvásárolhatók a szerzõdésteljesítés idején vagy a munkálat átadása és a pénz bevételezése után.

(2) Az (1) bekezdésben említett jövedelmekbõl finanszírozni lehet a következõ kiadáskategóriákat is: kutatási és tanulmányi, tájékozódási, valamint dokumentálódási ösztöndíjak, a profilba tartozó szerveknek, szervezeteknek és intézményeknek fizetendõ tagsági díjak, bel- és külföldi kulturális és tudományos rendezvények szervezése és/vagy a részvétel ezeken, didaktikai és szakkönyvek kiadása.

(3) Az év végén felhasználatlanul maradó jövedelmek azonos rendeltetéssel átvitelezendõk a következõ évre.

6. Cikkely

A felsõoktatási intézmények szervezeti felépítése

83. szakasz. A felsõoktatási intézmény rendszerint több karból, egyetemi kollégiumból, fõosztályból, tanszékbõl, tudományos kutatási, tervezési egységbõl és mikrotermelési egységbõl áll.

84. szakasz. - (1) A karok a felsõoktatási intézmény funkcionális alapegységét képezik és összetételükbe egy, vagy több szakrészleg tartozik. A karokat fõosztályok és katedrák szerint szervezik meg. A karok keretében a didaktikai tevékenységet tanulmányi évfolyamok, oktatási ciklusok, csoportok és alcsoportok szerint szervezik meg.

(2) A karoknak a következõk adnak egyéni arculatot:

a) a felvételi és az abszolválási feltételek;

b) a tanulmányi programok;

c) a szakosítási területek.

(3) A karok tanszemélyzetet és hallgatókat, tudományos kutatókat és, tervezõket, kisegítõ és adminisztratív személyzetet ölelnek fel.

85. szakasz. - Az egyetemi kollégium a felsõoktatási intézménynek vagy karnak alárendelt funkcionális egység.

86. szakasz. – A fõosztály a felsõoktatási. intézménynek vagy, az esetnek megfelelõen, akarnak alárendelt, didaktikai, tudományos kutatási, tervezési és termelési funkciókkal rendelkezõ struktúra. A fõosztályok szervezését és mûködését az egyetemi szenátusok állapítják meg.

87. szakasz. – A tanszék a karnak vagy, az esetnek megfelelõen, a. fõosztálynak a szervezési

alapegysége, amely oktatási és kutatási tevékenységeket fejt ki. A tanszék valamely tantárgyból vagy tantárgycsaládból felölel didaktikai személyzetet és, az esetnek megfelelõen, kutatási, tervezési és kisegítõ személyzetet.

88. szakasz. - (1) A felsõoktatási intézmények vagy ezek összetevõ egységei egyn1agukban vagy jogi személyekkel együttmûködve kutatási egységeket vagy központokat, emberi erõforrás felkészítõ központokat, termelési, il1etve mikrotermelési egységeket, kísérleti ál1omásokat vagy intézményes struktúrákat szervezhetnek és adminisztrálhatnak.

(2) A felsõoktatási intézményeknek jogukban ál1 hasonló bel- és külföldi intézményekkel együttmûködve egyetemi és posztuniverzitáris programokat szervezni a Nemzetnevelésügyi Minisztérium által megállapított metodológia szerint.

7. Cikkely

Az egyetemi autonómia

89. szakasz. – (1) Az egyetemi autonómia az egyetemi közösség joga ahhoz, hogy bármely ideológiai, politikai vagy vallási beavatkozás nélkül vezesse önmagát, gyakorolja akadémiai szabadságait, illetékességek és kötelezettségek együttesét vállalja magára a felsõoktatás országos fejlesztési stratégiája törvénnyel megállapított opcióival és orientációival összhangban.

(2) Az egyetemi autonómia egyeztetendõ az illetõ fels50ktatási intézmény által lebonyolított egész didaktikai és tudományos kutatási tevékenység minõségéért viselt személyes és közfelelõsség elvével.

90. szakasz. - (1). Az egyetemi közösség felöleli a didaktikai személyzetet, a kisegítõ tanszemélyzetet, a tudományos kutatási illetve tervezési személyzetet, valamint az il1etõ intézmény összes hal1gatóját.

(2) Az egyetemi közösség tevékenységének kifejtéséhez adminisztratív személyzetet vesz igénybe.

91. szakasz. - (1) Az egyetemi térség felöleli a felsõoktatási intézmény használatában levõ összes épületet, telket, egyetemi campust, bármely és bármilyen rendeltetésû ellátmányt, a használata jogcímétõl függetlenül.

(2) Az (1) bekezdés elõírásai alól kivételezettek az Egészségügyi Minisztériumhoz és a saját egészségügyi hálózattal rendelkezõ minisztériumokhoz tartozó, az állami orvosi felsõoktatás lebonyolítására szolgáló helyiségek és ellátmányok.

92. szakasz. - (1) Az egyetemi szenátus által a törvény feltételei között az illetõ felsõoktatási intézmény vonatkozásában elfogadott Egyetemi Charta tartalmazza mindazon jogokat és kötelezettségeket, valamint normákat, amelyek a saját egyetemi térségben az egyetemi közösség életét szabályozzák.

(2) Az egyetemi autonómia kiterjed az intézmény vezetésére, szervezeti felépítésére és mûködésére, a didaktikai és a tudományos kutatási tevékenység, az adminisztrálás és a finanszírozás területeire.

(3) Az egyetemi autonómia fõként a következõk révén nyer megvalósulást:

a) a felsõoktatási intézmény belsõ struktúrájának a törvény szerinti megállapítása;

b) az oktatási folyamat programálása, szervezése, lebonyolítása és tökéletesítése; az oktatási terveknek és programoknak az országos felsõoktatás fejlesztési stratégiákkal és standardokkal összhangban való megállapítása; a felvételi módozatok megszervezése és a hal1gatók akadémiai és szakmai teljesítményeinek az értékelésével kapcsolatos kritériumok meghatározása;

c) a tanulmányi programjaik viszonylatában akkreditált posztuniverzitáris oktatási formák tervezése, szervezése és megál1apítása a Nemzetnevelésügyi Minisztériummal, más közhatóságokkal, gazdasági vállalkozókkal, országosan elismert szakmai és munkaadói szervezetekkel együtt azon területek megállapítása, amelyeken a kibocsátott saját diplomák és bizonyítványok érvényesíthetõk;

d) a tanszemélyzet vagy a többi személyzeti kategóriájú alkalmazott kiválogatása és elõléptetése, valamint a didaktikai és a tudományos tevékenység értékelési kritériumainak megállapítása, a didaktikai, tudományos és megtisztelõ címek nyújtása, a törvény feltételei között.

e) a tudományos kutatás és a dokumentálódás megszervezése; a kiadói és nyomdai tevékenységek, az audiovizuális tevékenységek megszervezése; a bel- és külföldi felsõoktatási és kutatási intézményekkel való együttmûködési programok megállapítása;

f) az összes vezetõ szervezetek titkos szavazattal való megválasztása;

g) a pénzügyi és anyagi szükségletek megállapítása; az alapoknak a, törvényes elõírások betartásával való felhasználása és kezelése; a jövedelemkiegészítõ források megtalálása és megállapítása; a gazdasági-gazdálkodási szolgálatok megszervezése és ellenõrzése;

h) az egyetemi közösségek szociális problémáinak megoldása; a kutatási és tanulmányi ösztöndíjaknak, közöttük a saját alapokból származóknak az odaítélése;

i) tudományos, kulturális és sportrendezvények és tevékenységek szervezése;

j) a törvénynek megfelelõen alapítványok létesítése; saját jelvények és jelképek megállapítása és használata;

k) a rend és a fegyelem biztosítása az egyetem térségében.

(4) Az egyetemi autonómia pénzügyi téren a törvény szerinti vagyonkezelési jogban és a személyes felelõsség gyakorlásában nyer megtestesülést az országos közköltségvetésbõl kiutalt vagy más forrásokból származó alapok tekintetében, ideértve az idegen hallgatóktól valutában beszedett díjakból származó jövedelmeket is, a Nemzetnevelésügyi Minisztériummal közös egyetértésben megállapított kritériumok szerint.

93. szakasz. - (1) Az egyetemi közösség tagjai jogosultak részt venni az egyetem ügyeinek. vezetésében; a vezetõ organizmusokat titkos szavazással választják meg 4 éves idõszakra, az Egyetemi Charta szerint.

(2) A megválasztott szerveket, a rektor kivételével, az egyetemi szenátus erõsíti meg. A rektort a szenátus választja meg és a megválasztását a nemzetnevelésügyi miniszter rendeletével erõsítik meg. Egyazon személy legfeljebb két egymást követõ mandátum során töltheti be a dékáni vagy a rektori tisztséget. A rektort a kinevezésekor alkalmazott eljárással hívhatja vissza tisztségébõl az egyetemi szenátus.

(3) A nemzetnevelésügyi miniszter alapos indoklással felft1ggesztheti tisztségébõl valamely akkreditált állami vagy magán felsõoktatási intézmény rektorát. A határozatot a rektor visszahívásáról vagy a tisztségben való megtartásáról az egyetemi szenátusnak kell meghoznia a felfüggesztési rendelkezés közlésének idõpontjától számított legfeljebb 30 napon belül.

94. szakasz. - (1) Az egyetemi szenátusokban és a karoknak a tanácsaiban a hallgatók e tanácsok és szenátusok taglétszámának egynegyed részét kitevõn vannak képviselve, az Egyetemi Chartában megállapított feltételek között.

(2) Az Egyetemi Charta elõírja az egyetemi közösségnek az oltalmazását a szakmai tevékenysége során és az egyetemi térség keretében. Az egyetemi erkölcstõl való eltérések eseteit a karok tanácsainak és a szenátusnak a szintjén kell megvizsgálni és megoldani.

(3) Az egyetemi közösség tagjai kötelesek a felsõoktatási intézménynek az Egyetemi Charta szerint megállapított belsõ szabályzatait betartani.

95. szakasz. - Az. egyetemi térség sérthetetlen; Az egyetemi térségbe a belépés csak az Egyetemi Chartával vagy a törvénnyel megállapított feltételek között megengedett.

96. szakasz. - Az egyetemi autonómia országos szinten a felsõoktatási intézmény rektora által a Nemzetnevelésügyi Minisztériummal fenntartott közvetlen kapcsolatban és az intézmény képviselõinek a szakmai szervezetekbe való törvény szerinti beválasztásában nyilvánul meg.

X. FEJEZET

A katonai oktatás

97. szakasz. - (1) A katonai oktatás az országos oktatási rendszer szerves részét képezõ állami oktatás, amely líceumi, katonai mesteri és altisztképzõ posztlíceális oktatást, tiszteket és egyéb szakembereket képzõ egyetemi és posztuniverzitáris oktatást ölel fel.

(2) A katonai káderek továbbképzésével külön oktatási intézmények foglalkoznak.

(3) A preuniverzitáris katonai oktatásra vonatkozó elõírások megfelelõképpen alkalmazandók a szállításügyi preuniverzitáris oktatás tekintetében is.

98. szakasz. - A katonai oktatás szervezeti felépítését, profiljait, szakosításait, az évi beiskolázási keretszámokat és a jelöltek kiválogatásának, a kritériumait a Nemzetvédelmi Minisztérium, a Belügyminisztérium, az Igazságügyi Minisztérium, a Román Hírszerzõ Szolgálat és a nemzetbiztonság terén feladatokkal rendelkezõ egyéb intézmények állapítják meg az egyes fegyvernemek és oktatási fokozatok sajátossága szerint.

99. szakasz. - A katonai líceumi, posztlíceális és felsõoktatás tanterveit a Nemzetvédelmi Minisztérium, a Belügyminisztérium, az Igazságügyi Minisztérium, a Román Hírszerzõ Szolgálat és a nemzetbiztonság terén feladatokkal rendelkezõ egyéb intézmények állapítják meg és azokat a Nemzetnevelésügyi Minisztérium véleményezi.

100. szakasz. - A katonai oktatási intézmények abszolválási diplomái és az illetõ intézmények abszolválásával megszerzett tudományos címek törvényes bírlalóikat feljogosítják arra, hogy a tartalékosi állományba helyezésük után megközelítõleg hasonló profilokban és azonos szinten a polgári oktatási intézmények abszolvensei által betöltött tisztségekkel egyenlõ tisztségeket foglaljanak el.

101. szakasz. - A katonai oktatási intézményekben a felvételi vizsga és az oktatási folyamat minden szinten román nyelven történik.

102. szakasz. - A Nemzetvédelmi Minisztérium, a Belügyminisztérium, az Igazságügyi Minisztérium, a Román Hírszerzõ Szolgálat és a nemzetbiztonság terén feladatokkal rendelkezõ egyéb intézmények rendeleteket, saját szabályzatokat és utasításokat bocsáthatnak ki a jelen törvény elõírásainak a katonai oktatás sajátosságaira való alkalmazása céljából.

XI. FEJEZET

A magánoktatás

103. szakasz. - (1) A magánoktatás alternatívát képez, az állami oktatáshoz viszonyítva, vagy kiegészíti ezt.

(2) Az akkreditált oktatási magán intézmények és -egységek az országos oktatási és nevelési rendszer részét képezik és a jelen törvény rendelkezései alá tartoznak.

(3) Az oktatási magán intézmények és -egységek: az oktatási rendszer szervezésére és mûködésére vonatkozó törvényes szabályozásoknak megfelelõen szervezeti és funkcionális autonómiával rendelkeznek.

(4) Az akkreditált oktatási magán intézmények és egységek állami támogatásban részesülhetnek.

104. szakasz. - A magánoktatás a törvény szerint mûködik akkor, ha:

a) nem a profitszerzés elve alapján van megszervezve és mûködik;

b) nem diszkriminatív elvek alapján van megszervezve és elutasítja az antidemokratikus, idegengyûlölõ, sovén és rasszista eszméket, áramlatokat és magatartásokat;

c) betartja az országos standardokat.

105. szakasz. - (1) A preuniverzitáris magánoktatás óvodákat, elemi és gimnáziumi iskolákat, szakmai és inasiskolákat, líceumokat és posztlíceális iskolákat ölel fel.

(2) Az óvodák, az elemi és gimnáziumi iskolák, valamint a szakmai és inas iskolák a tanfelügyelõség engedélyével hozhatók létre, a kiértékelési dokumentáció alapján.

(3) A líceumok és a posztlíceális iskolák a tanfelügyelõség véleményezésével és a Nemzetnevelésügyi Minisztérium jóváhagyásával hozhatók létre, a kiértékelési dokumentáció alapján.

106. szakasz. - (1) A preuniverzitáris magán oktatás kiértékelésének a, kritériumai az alapvetõ szervezési és mûködési területekre - a tanszemélyzetre, a tartalomra, az anyagi alapra és a pénzügyi tevékenységre - vonatkoznak.

(2) A standardok a kritériumok mindegyikének megfelelnek és a kiértékelési folyamatban a kötelezõ minimális szinteket jelzik. E standardok az oktatási szinttõl függõen differenciáltak s a megállapításuk a kormányhatározattal jóváhagyott szabályzat alapján a Nemzetnevelésügyi Minisztérium mellett létesített és mûködõ Preuniverzitáris Oktatáskiértékelési és Akkreditálási Bizottság feladata.

107. szakasz. - (1) A preuniverzitáris oktatási egységek akkreditálásának a folyamata a következõ két fázist öleli fel:

a) a bizalmi engedélyezést, amely feljogosít az illetõ egység ideiglenes megszervezésére és mûködtetésére;

b) az akkreditálást, amely az illetõ egységet felruházza a jelen törvénybõl eredõ összes jogokkal.

(2) Az akkreditálást a bizalmi engedélyezés megadása után kell kérni a következõképpen:

a) legfeljebb 4 év elteltével az óvodák és az elemi iskolák esetében;

b) az elsõ képességi vizsga után a gimnáziumok esetében;

c) az elsõ érettségi vizsga után a líceumok esetében;

d) az elsõ abszolválási vizsga után a szakmai-, az inas iskolák és a posztlíceális iskolák esetében.

108. szakasz. - (1) A preuniverzitáris magán oktatásban az állami oktatás terveihez hasonló vagy alternatív terveket alkalmaznak, amelyek az országos standardoknak megfelelõ kötelezõ választható és fakultatív tantárgyakat tartalmaznak.

(2) A részletezõ tantárgyi programoknak a tantervékkel szemben támasztottakkal azonos követelményeknek kell megfelelniük.

(3) A preuniverzitáris magánoktatás esetében az állami oktatásban alkalmazottakhoz hasonló vagy (alternatív tanterveket és programokat a Nemzetnevelésügyi Minisztériumnak kell jóváhagynia.

109. szakasz. – A preuniverzitáris magán oktatásban a tanulmányi formációk (osztályok, csoportok, alcsoportok) létszámkerete nem haladhatja meg a törvényes maximális korlátokat.

110. szakasz. - (1) A preuniverzitáris magán oktatásban a didaktikai állásokat a Tanszemélyzet Alapszabályában elõírt feltételek között töltik be.

(2). Az óvodai és az elemi magánoktatás tanerõinek az illetõ egységben kell teljesíteniük alapnormájukat.

(3) A gimnáziumi, líceumi és szakmai magánoktatás tanszemélyzete legalább 60 százalékának alapnormával az illetõ egységbe besoroltnak kell lennie.

(4) A posztlíceális magánoktatásban a törvényes elõírások szerint létesített állások legalább 50 százalékát az illetõ egységbe alapnormával alkalmazott tanszemélyzettel kell betölteni.

(5) A magánoktatásbeli vezetõ tanszemélyzetnek alapnormával az illetõ oktatási egység alkalmazottjának kell lennie, és eleget kell tennie a vezetõ tisztségek betöltését tekintve a Tanszemélyzet Alapszabályában megfogalmazott követelményeknek.

111. szakasz. – A jelen törvény szerint létesített preuniverzitáris magánoktatási egységek által nyújtott diplomák vagy bizonyítványok az állami oktatás által kibocsátottakkal egyenlõ értéküek és azonos hatást gyakorolnak abban az esetben, ha az abszolválási vizsgákat a törvényes rendelkezéseknek megfelelõen kinevezett bizottságok elõtt tartották meg.

112. szakasz. - A magánoktatás tanulói a befogadó egység beleegyezésével és a Nemzetnevelésügyi Minisztérium által megállapított feltételek között helyeztethetik át magukat más, állami vagy magánoktatási egységekhez.

113. szakasz. – A felsõfokú magánoktatás a felsõoktatási intézmények akkreditálásáról és a diplomák elismerésérõl szóló 88/1993. számú törvény szerint mûködik a jelen törvény elõírásainak betartásával.

114. szakasz. - A magánoktatásban a tandíjakat az egyes oktatási intézmények vagy egységek állapítják meg a törvény feltételei között.

115. szakasz. – (1) A magánoktatási intézmények és egységek anyagi alapjának meg kell felelnie a minõségi oktatási-nevelési folyamat lebonyolítása standardjainak: tulajdonukban vagy bérlõként az oktatási folyamatnak megfelelõ helyiségekkel, a folyamatban levõ iskolai évhez viszonyítva még egy év távlatában megfelelõképpen ellátmányozott saját laboratóriumokkal a tantárgyak tartalmának és szintjének megfelelõ saját könyvállománnyal ellátott könyvtárral kell rendelkezniük.

(2) Az akkreditálás elnyerése érdekében) az érdekelt oktatási intézménynek vagy egységnek be kell, bizonyítania, hogy az ideiglenes mûködése idõszakában jövedelmeinek legalább 25 százalékát befektette saját anyagi alapjába.

(3) Az akkreditálást követõ két beiskolázási ciklus után az oktatási intézménynek vagy egységnek be kell bizonyítania, hogy az oktatási helyiségek legalább 50 százaléka a tulajdonában van, és hogy az egész elõzõ idõszakban a jövedelmei legalább 25 százalékát befektette a saját anyagi alapjába.

116. szakasz. - A magánoktatási intézményeket és egységeket. a törvénynek megfelelõen vetik alá értékelésnek és ellenõrzésnek.

117. szakasz. - (1) A szövetkezeti oktatás a szövetkezeti egyesületek tulajdonában levõ egységekben, kerül lebonyolításra.

(2) A szövetkezeti oktatás pénzellátását a szövetkezeti egyesületek saját alapjaiból, tandíjakból és más forrásokból kell biztosítani.

(3) A tanszemélyzet fizetésével kapcsolatos költségeket, a gyakorlati oktatást biztosító személyzet kivételével, az állami költségvetésbõl a Nemzetnevelésügyi Minisztérium fedezi.

(4) A szövetkezeti oktatási egységekre alkalmazandók a 115. szakasz elõírásai.

XII. FEJEZET

Az oktatás a nemzeti kisebbségekhez tartozó személyek számára

118. szakasz. - A nemzeti kisebbségekhez tartozó személyeknek joguk van ahhoz, hogy az összes oktatási szinteken és formákban, valamint az olyan, oktatási típusok esetében is, amelyek tekintetében kellõ igény mutatkozik, anyanyelven tanuljanak és képezzék magukat, a törvény feltételei között.

119. szakasz. - (1) A helyi szükségletektõl függõen, kérésre, és a törvény feltételei között, a nemzeti kisebbségek nyelvein történõ oktatással csoportok, osztályok, tagozatok vagy iskolák szervezhetõk.

(2) Az (1) bekezdés elõírásai úgy alkalmazandók, hogy ez ne érintse a hivatalos nyelv tanulását és az oktatást ezen a nyelven.

120. szakasz. – (1) Az elemi iskolai oktatásban a román nyelv tantárgyat az illetõ kisebbség számára külön kidolgozott iskolai programok és tankönyvek szerint tanítják. A gimnáziumi oktatásban a román nyelv és irodalom tantárgyat a román tannyelvû osztályokéval azonos iskolai' programok és sajátos tankönyvek szerint tanítják. A líceumi oktatásban a román nyelvet és irodalmat a román tannyelvû osztályokéval azonos iskolai programok és tankönyvek szerint, tanítják.

(2) A nemzeti kisebbségek nyelvén folyóelemi iskolai oktatásban a románok történelmét és Románia földrajzát az illetõ nyelven tanítják, a román tannyelvû osztályokéval azonos iskolai programok és tankönyvek szerint, azzal a kötelezettséggel, hogy román nyelvre írják át és e nyelven sajátítsák el a román toponímiát és fõneveket. A gimnáziumi és a líceumi oktatásban a románok történelmét és Románia földrajzát: román nyelven, a román tannyelvû osztályokéval azonos iskolai programok és tankönyvek szerint tanítják. A románok történelme és Románia földrajza esetében a vizsgáztatás e tárgyak tan nyelvén történik.

(3) Az egyetemes történelem és a románok történelme tantárgyak programjaiban és tankönyveiben tükrözni kell a romániai nemzeti kisebbségek történelmét és hagyományait.

(4) A gimnáziumi oktatásban, kérésre, tantárgyként bevezetik a nemzeti kisebbségek történelmét és hagyományait, az anyanyelven történõ tanítással. Ennél a tantárgynál az analitikus programokat és a tankönyveket a Nemzetnevelésügyi Minisztérium hagyja jóvá.

121. szakasz. - A nemzeti kisebbségekhez tartozó azon tanulók számára, akik román tannyelvû oktatási egységeket látogatnak, kérésre és a törvény feltételei között tantárgyként biztosítják az illetõ nemzeti kisebbség anyanyelvének és irodalmának, valamint történelmének és hagyományainak oktatását.

122. szakasz. - Az állami szakmai, líceumi és posztlíceális szakoktatásban, amelyben a f szaktantárgyakat kérésre és a törvény feltételei között anyanyelven tanítják, a szakkifejezéseket román nyelven is kötelezõen el kell sajátítani.

123. szakasz. - (1) Az állami egyetemi oktatási intézmények keretében kérésre és a törvény feltételei között tannyelvként a nemzeti kisebbségek nyelvét használó csoportok, tagozatok, kollégiumok és karok szervezhetõk. Ebben az esetben biztosítani kell a szakkifejezések román nyelven való elsajátítását. Kérésre és a törvény útján multikulturális felsõoktatási intézmények létesíthetõk. Ezeknek az intézményeknek a tannyelveit a létesítési törvény keretében kell megállapítani.

(2) Elismerést nyer a nemzeti kisebbségekhez tartozó személyeknek a joga ahhoz, hogy a törvény szerint saját felsõoktatási magán intézményeket létesítsenek és adminisztráljanak.

(3) A multikulturális struktúrákkal rendelkezõ és tevékenységeket kifejtõ felsõoktatási intézményeket arra kell ösztönözni, hogy elõmozdítsák a harmonikus etnikumközi együttélést s az országos és az európai szintû integrálódást.

(4) A román nyelvû vagy 80 nemzeti kisebbségek. nyelvét használó összes oktatási formákba anyanyelvétõl és elõzõ tanulmányai tannyelvétõl függetlenül bármely román állampolgár beiratkozhat és képezheti magát.

124. szakasz. - Az oktatás minden fokán és szintjén 80 felvételi próbákat és az abszolválási vizsgákat a törvény feltételei között le lehet tenni azon a nyelven, amelyen az illetõ tantárgyakat tanulmányozták.

125. szakasz. - A Nemzetnevelésügyi Minisztérium biztosítja, az oktatási nyelven, a. tanszemélyzet képzését és továbbképzését, valamint az iskolai tankönyveket és egyéb didaktikai anyagokat.

126. szakasz. - Azoknak az oktatási egységeknek és intézményeknek a vezetõségében, amelyekben a nemzeti kisebbségek nyelvén oktatott csoportok, osztályok vagy tagozatok vannak, biztosítani kell a kisebbségekhez tartozó tanerõk számarányos képviseletét, a szakmai hozzáértés tiszteletben tartásával.

 

 

III. CIM

Az oktatás tartalma

I. FEJEZET

A preuniverzitáris oktatás

127. szakasz. - ( 1) A preuniverzitáris oktatás tartalma az Országos Kurrikulum révén biztosítandó. Az Országos Kurrikulum felöleli a preuniverzitáris oktatási kerettervet, iskolai programok és tankönyvek koherens összességét. Ennek az általános keretnek az. egyik összetevõ része valamennyi azonos típusú iskolára közösen vonatkozik, másik része pedig az iskola döntési hatáskörébe tartozik.

(2) Az oktatási kerettervek a kötelezõ; az opcionális és a fakultatív tantárgyakat és e tantárgyak mindegyikének minimális és maximális óraszámát tartalmazzák.

(3) Az iskolai programok az oktatási tervben foglalt minden egyes tantárgy tekintetében megállapítják ennek oktatási-nevelési és formatív célkitûzéseit, kimutatják alapvetõ elméleti, kísérleti és gyakorlati tartalmát, a célok megvalósításához általános metodológiai iránymutatást nyújtva.

128. szakasz. - (1) A preuniverzitáris oktatási keretterveket és iskolai programokat az országos szakbizottságok dolgozzák ki, azokat az Országos Kurrikulum Tanács hangolja egybe és véleményezi s a nemzetnevelésügyi miniszter hagyja jóvá.

(2) Az oktatási egységekben csakis a Nemzetnevelésügyi Minisztérium által jóváhagyott tankönyvek használhatók.

(3) A preuniverzitáris oktatási egységekben alternatív tankönyvek használhatók. A tanszemélyzet jogosult arra, hogy a Nemzetnevelésügyi Minisztérium által megállapított kritériumok alapján egy bizonyos tankönyvet ajánljon a tanulóknak.

(4) Az oktatási-nevelési folyamat kiértékelésének sajátos kritériumait minden oktatási szint tekintetében a Nemzetnevelésügyi Minisztérium által jóváhagyott standardok alapján kell megállapítani.

II. FEJEZET

A felsõoktatás

129. szakasz. - (1) A felsõoktatási intézmények tanterveit a karok vagy a fõosztályok dolgozzák ki, ezeknek a tanácsai keretében vizsgálják meg, az egyetemi szenátusok hagyják jóvá és a Nemzetnevelésügyi Minisztérium véleményezi õket azzal a céllal, hogy megfeleljenek az országos standardoknak. A tantervek csak az I. évfolyammal kezdve módosíthatók.

(2) A tantárgyak szerinti részletezõ programokat a tantárgyak tituláris oktatói dolgozzák ki és azokat a tanszék vagy a fõosztály hagyja jóvá.

130. szakasz. - A karok és a szakokítások sajátosságától függõen a tantervek és a tantárgyi programok moduláris szerkezettel is elkészíthetõk.

III. FEJEZET

Az iskolán kívüli tevékenység

131. szakasz. - (1) Az oktatás és a nevelés tartalma az oktatás minden szintjén kiegészítendõ iskolán kívüli tevékenységekkel.

(2) Az iskolán kívüli tevékenységet az iskolák, a klubok, a gyermekek és a tanulók palotái, a megyei táboradminisztrációk, az iskolai táborok és a sportolási, turisztikai és üdülési bázisok vezetõségei és a kiegészítõ tevékenységekkel foglalkozó más egységek szervezik meg, a család és más érdekelt tényezõk támogatásával.

(3) Az iskolán kívüli tevékenységeknek tudományos, kulturális-mûvészeti, emberbaráti, ökológiai, erkölcsi-polgári arculatalakítási, mûszaki-gyakorlati, turisztikai, sportolási, valamint üdülési jelleggel kell rendelkezniük.

(4) A Gyermekek és Tanulók Országos Palotája, amelyik a Nemzetnevelésügyi Minisztérium alárendeltségében Bukarestben mûködik, valamint a gyermekek megyei palotái, amelyek a tanfelügyelõségeknek vannak alárendelve, metodológiai szerepet is betöltenek az iskolán kívüli tevékenységek tekintetében.

132. szakasz. – (1) Az iskolán kívüli tevékenységre szakosított egységek szervezését és illetékességeit a Nemzetnevelésügyi Minisztérium által az, Ifjúság- és Sportügyi Minisztériummal együttmûködve jóváhagyott szabályzattal kell megállapítani.

(2) A Nemzetnevelésügyi Minisztérium az iskolán kívüli oktatási és nevelési célkitûzések megvalósítását a tanfelügyelõségeken keresztül biztosítja és ellenõrzi.

IV. FEJEZET

Az állandó, nevelés

133. szakasz. - Az állandó nevelés biztosítása céljából a Nemzetnevelésügyi Minisztérium együttmûködik a Mûvelõdésügyi Minisztériummal és egyéb érdekelt minisztériumokkal, valamint a tömegtájékoztatási eszközökkel, a vallásfelekezetekkel, a népi egyetemekkel, a kulturális alapítványokkal, egyéb egyesületekkel és intézményekkel, hogy az összes állampolgár számára életkoruktól függetlenül biztosítsa a hozzáférést a tudományhoz és a kultúrához, és így azok alkalmazkodni tudjanak a társadalmi életben bekövetkezõ jelentõs változásokhoz.

134. szakasz. - A Nemzetnevelésügyi Minisztérium az egységein és intézményein keresztül szerzõdéses alapon szaksegédletet nyújt az állandó nevelés és a szakmai átirányítás rendszere keretében különbözõ felnõttoktatási programokat szervezõknek, vagy saját kezdeményezésére is szervezhet ilyen programokat.

135. szakasz. – (1) A jogi vagy a természetes személyek az állandó képzési rendszer keretében az oktatási egységekkel vagy intézményekkel együtt vagy külön a felnõttek számára szakképesítési, szakmai továbbképzési és átképzési tanfolyamokat szervezhetnek, amelyek nyomán. a munkaerõpiacon elismert szakképesítési bizonyítványokat nyújtanak.

(2) A jogi személyek az (1) bekezdésben említett tanfolyamokat csak abban az esetben szervezhetik meg, ha az alapszabályukban elõirányozták ezeket a tevékenységeket, és kifejtésükre engedéllyel rendelkeznek a Nemzetnevelésügyi Minisztérium és, az esetnek megfelelõen, a Munkaügyi és Társadalomgondozási Minisztérium vagy más közhatóságok részérõl, e két minisztérium által jóváhagyott szabályzattal megállapított értékelési kritériumok alapján és a szakmai standardok betartásával, a törvénynek megfelelõen. Természetes személyek ilyen tevékenységeket csakis az említett engedélyezés feltételével szervezhetnek.

(3) Az állandó képzési rendszer keretében szerzett szakmai jártasság bizonyítási módozatát a szakmai standardoknak megfelelõen és a törvény szerint, a Nemzetnevelésügyi Minisztérium a Munkaügyi és a Társadalomgondozási Minisztériummal együtt állapítja meg.

(4) A közintézmények személyzete a szakmai továbbképzési tanfolyamokon való részvételének az idõszakában alapfizetésre és ennek járulékos pótlékaira jogosult. Ha a tanfolyamokat a közintézményi személyzeti tag lakhelyétõl eltérõ helységben tartják, akkor az illetõ a kiküldetést teljesítõ közintézményi alkalmazottakat a törvényes rendelkezések szerint megilletõ járandóságokban is részesül.

136. szakasz. - (1) A Nemzetnevelésügyi Minisztérium jóváhagyásával nyílt vagy a korszerû információközlési és -befogadási technológiákat. felhasználó távoktatási intézmények és hálózatok szervezhetõk a felnõttek oktatására, valamint az oktatási rendszer egyes sajátos céljai megvalósításának a támogatására.

(2) Az említett oktatási rendszer fenntartásával járó kiadásokat a kedvezményezettek és az érdekelt intézmények viselik.

V. FEJEZET

A tanügyi könyvtárak.

137. szakasz. - (1) Az oktatási rendszer szerves részeként szakosított könyvtárhálózat mûködik, amely felöleli a Nemzetnevelésügyi Minisztériumnak közvetlenül alárendelt, jogi, személyiséggel rendelkezõ egyetemi központi könyvtárakat és pedagógiai könyvtárakat, a felsõoktatási intézményeknek, a karoknak, a kollégiumoknak, a fõosztályoknak, a tanszékeknek, a tantestület házainak, a könyvtárait és az iskolai könyvtárakat.

(2) Az (1) bekezdésben említett könyvtárak a Nemzetnevelésügyi Minisztérium által jóváhagyott szabályzatok alapján mûködnek.

(3) A tanügyi könyvtárak a Nemzetnevelésügyi Minisztérium jóváhagyásával és a Mûvelõdésügyi Minisztériummal együttmûködve sajátos szekciókat szervezhetnek, valamint a felnõttek egyéni tanulmányaihoz szükségesnek vélt egyéb szervezési formákat alkalmazhatnak.

138. szakasz. - A könyvtári szakszemélyzet képzését a Nemzetnevelésügyi Minisztérium rövid és hosszú idõtartamú egyetemi tanulmányok útján biztosítja, a személyzet továbbképzését pedig a Nemzetnevelésügyi Minisztérium hangolja egybe.

139. szakasz. - A tanügyi könyvtárak hálózatának tevékenységét a Nemzetnevelésügyi Minisztérium hangolja egybe.

 

IV. CÍM

Az oktatás

I. FEJEZET

A Nemzetnevelésügyi Minisztérium és egyéb országos szintû szervezetek

140. szakasz. - (1) A Nemzetnevelésügyi Minisztérium a törvény szerint szervezendõ meg és mûködik. A Nemzetnevelésügyi Minisztérium szakszervként felel az oktatási politika kidolgozásáért és alkalmazásáért, a 2. szakasznak megfelelõen. A Nemzetnevelésügyi Minisztérium kezdeményezõi és végrehajtói joggal rendelkezik a tanüggyel kapcsolatos pénzügyi és emberi erõforrás-politika terén, és együttmûködik az oktatás fejlesztésében érdekelt más minisztériumokkal.

(2) Feladatkörének gyakorlása érdekében a Nemzetnevelésügyi Minisztérium szakértõi struktúrákat hoz létre és a szakmai, valamint az erkölcsi tekintély kritériumai szerint országos szinten kialakított tanácsadó szervezetekre támaszkodik, mint amilyenek a Tanügyi Reform Országos Tanácsa, az Egyetemi Címeket, Diplomákat és Bizonyítványokat Attesztáló Országos Tanács, az Országos Felsõoktatás finanszírozási Tanács, az Országos felsõoktatási Tudományos Kutatási Tanács, a Könyvtárak Országos Tanácsa; a Folyamatos Képzés és Nevelés Országos Tanácsa, a szaktantárgyak és a reformprogramok menedzseri struktúrái szerinti országos szakbizottságok. A tanácsok összetétele és, mûködési szabályzata a nemzetnevelésügyi miniszter rendeletével hagyandó jóvá. Feladatkörének teljesítése érdekében a Nemzetnevelésügyi Minisztérium konzultálhat a tanerõk országos tudományos társaságaival, az ágazat szinten reprezentatív szakszervezeti föderációkkal, mint szociális partnerekkel, és a felsõoktatási hallgatók, illetve a tanulók országos szinten elismert szervezeteivel, az esetnek megfelelõen.

(3) A Nemzetnevelésügyi Minisztérium az egyetemi címek, diplomák és bizonyítványok megerõsítése céljából létrehozza az Egyetemi Címeket, Diplomákat és Bizonyítványokat Attesztáló Országos Tanácsot. A tanács tagjai egyetemi tanárok, tudományos, kulturális és erkölcsi tekintélynek örvendõ, hazai és nemzetközi síkon elismert személyiségek, akiket az egyetemi szenátusok, javaslatai alapján választanak ki. A tanács a nemzetnevelésügyi miniszter rendeletével jóváhagyott saját szabályzata szerint mûködik.

(4) A Rektorok Országos Tanácsa saját alapszabálya alapján alakul meg és mûködik.

(5) A Nemzetnevelésügyi Minisztérium alárendeltségében mûködik:

a) az országos oktatási, rendszer megújítása és reformja terén tevékenykedõ kutatási és fejlesztési intézetként a Neveléstudományi Intézet;

b) jogi személyiséggel rendelkezõ autonóm egységként az Iskolai és Egyetemi Sportszövetség. Az Iskolai és Egyetemi Sportszövetség az iskolai és egyetemi sportegyesületek tevékenységének egybehangolásával foglalkozik. Az Iskolai és Egyetemi Sportszövetség csatlakozik a nemzetközi iskolai és egyetemi sportszövetségekhez. A 40. szakasz (1) bekezdésének az elõírásai szerint létrehozott iskolai és egyetemi sportklubok jogi személyiséggel rendelkeznek és csatlakozhatnak a szakszövetségekhez. A klubok sportolóit a többi sportklub esetében alkalmazott rendszer szerint, a szakszövetségek szabályozása alapján lehet áthelyezni.

141. szakasz: - A nemzetnevelésügyi Minisztérium kidolgozza, egybehangolja és alkalmazza az országos nevelésügyi politikát, mely célból feladatköre a következõ:

a) egybehangolja és ellenõrzi az országos oktatási rendszert;

b) megszervezi az állami oktatási hálózatot és a prognózistanulmányok alapján, az oktatási egységek, a helyi hatóságok és az érdekelt gazdasági vállalkozók megkérdezésével, javasolja a kormánynak a beiskolázási keretszámokat;

c) jóváhagyja az Országos Kurrikulumot és az országos értékelési rendszert, biztosítja ezek betartását, és felügyeletét gyakorol betartásuk fölött;

d) egybehangolja az oktatás területén folyó tudományos kutatást;

e), keretet biztosít a tankönyvek elõállításához; biztosítja az iskolák finanszírozását a tankönyvek beszerzése céljából, a törvénynek megfelelõen;

f) kidolgozza a felsõoktatásba való felvétel általános kritériumait;

g) jóváhagyja a líceumok és a posztlíceális iskolák létesítését;

h) a törvény szerint jóváhagyja az alárendelt egységek szervezési és mûködési szabályzatát, a felsõoktatási intézmények kivételével;

i) diagnózis- és prognózistanulmányokat dolgoz ki az oktatás átszervezése és korszerûsítése terén és hozzájárul a törvényhozási keret tökéletesítéséhez;

j) keretet biztosít az oktatási eszközök tervezéséhez, homologálásához és elõállításához;

k) szervezeti keretet biztosít a kimagasló képességekkel rendelkezõ tanulók kiválogatásához és megfelelõ képzéséhez;

1) biztosítja a fizikai, érzékszervi, szellemi és társuló fogyatékosságokkal rendelkezõ gyermekek és ifjak speciális iskoláztatását és pszichopedagógiai gondozását;

m) elemzi a szociális oltalmazás biztosítását az oktatás területén és megfelelõ intézkedések foganatosítását javasolja a kormánynak és az illetékes helyi közigazgatási hatóságoknak;

n) egybehangolja az alárendeltségébe tartozó egyetemi könyvtárak tevékenységét;

o) felel a tanszemélyzet képzéséért és továbbképzéséért;

p) a törvény szerint egybehangolja az alárendelt egységekbeli tanszemélyzet, vezetõ, irányító és ellenõrzõ, valamint kisegítõ személyzet kinevezését, áthelyezését, elbocsátását és nyilvántartását;

q) az érdekelt tényezõk megkérdezésével biztosítja az Országos Szakképzési Alap elosztását;

r) felel az országos oktatási rendszernek nemzetközi standardokon alapuló értékeléséért;

s) kidolgozza és alkalmazza a közép- és hosszú lejáratú oktatási és nevelési reformstratégiákat;

t) más minisztériumokkal együttmûködve kidolgozza a más államokkal és a szakosított oktatási és tudományos kutatási nemzetközi szervezetekkel való együttmûködés stratégiáját; u) a román nemzetiségû vagy származású lakossággal rendelkezõ államokkal jegyzõkönyvek alapján együttmûködik az anyanyelvi oktatás elõmozdítása és lebonyolítása céljából;

v) sajátos normákat dolgoz ki az iskolai építmények és ezek ellátmányozása tekintetében;

w) belföldi szabályok alapján és a nemzetközi egyezményeket és megállapodásokat is figyelembe véve megállapítja a külföldön kibocsátott diplomák, bizonyítványok és tudományos címek elismerésének és egyenértékesítésének a módozatait;

x) az állami preuniverzitáris oktatás tekintetében megállapítja a tanév beosztását, a vizsgaszessziókat, a versenyek lebonyolítási idõszakait, valamint az iskolai vakációkat;

y) ellenõrzi a pénzügyi-könyvviteli, a költségvetés-végrehajtási szabályoknak és az országos állami oktatási rendszerbeli vagyonállag adminisztrálási szabályainak a betartását; a törvény szerint lejben és valutában díjakat bevételez a tanulmányi okiratok láttamozásával és elismerésével kapcsolatos költségek fedezésére.

II. FEJEZET.

A tanfelügyelõségek

142. szakasz. - A tanfelügyelõségek a Nemzetnevelésügyi Minisztériumnak alárendelt decentralizált szakszervek, amelyek fõbb feladatköre a következõ:

a) figyelemmel kísérik a preuniverzitáris oktatási hálózatnak az országos nevelésügyi politika szerinti megszervezését és mûködését;

b) biztosítják a törvényhozás alkalmazását az oktatási folyamat szervezésében, vezetésében és lebonyolításában;

c) az iskolai inspekciókon keresztül biztosítják az oktatás minõségét és az országos standardok betartását;

d) a Nemzetnevelésügyi Minisztérium véleményezésével állami oktatási egységeket, óvodákat, elemi iskolákat, gimnáziumokat, szakmai és inasiskolákat létesítenek;

e) a nevelésügyi politikának, a prognózistanulmányoknak megfelelõen és az oktatási egységek, a helyi hatóságok, az érdekelt gazdasági vállalkozók és szociális partnerek megkérdezése után a Nemzetnevelésügyi Minisztériumnak javaslatot tesznek a területi körzetükbe tartozó iskolahálózatra;

t) a helyi közigazgatási hatóságokkal együtt biztosítják a tanulók beiskolázását a kötelezõ oktatás idõtartama alatt;

g) egybehangolják az oktatási egységeknek a számukra szükséges tanszemélyzettel való besorolását, a tanszemélyzet alapszabályának az elõírásai szerint;

h) a preuniverzitáris oktatás viszonylatában megszervezik és irányítják a didaktikai és a tudományos kutatási személyzet továbbképzését és más ilyen kiegészítõ akciókat bonyolítanak le;

i) a helyi közhatóságokkal együtt egybehangolják az oktatási egységekbeli didaktikai anyagi alap felhasználását, fejlesztését és oltalmazását;

j) egybehangolják az oktatási egységekbeli felvételnek és abszolválási vizsgáknak, valamint az iskolai versenyeknek a megszervezését;

k) ellenõrzik a területi körzetükben mûködõ gazdasági vállalkozók, alapítványok, egyesületek, vallásfelekezetek és egyéb jogi vagy természetes személyek által szervezett preuniverzitáris oktatási tevékenységeket és szolgáltatásokat; megállapítják a törvényes elõírások esetleges megszegéseit és meghozzák a törvényben elõírt intézkedéseket;

1) egybehangolják az alárendelt egységekbeli könyvtárak tevékenységét;

m) egybehangolják és ellenõrzik a Tantestület Házának tevékenységét.

143. szakasz. - (1) A megyei illetve Bukarest municípiumi tanfelügyelõségek struktúráját a nemzetnevelésügyi miniszter rendeletével kell megállapítani.

(2) Azokban a megyékben, amelyekben oktatás folyik a nemzeti kisebbségek nyelvén is, a tanfelügyelõségi struktúrákba az illetõ oktatás számára1s belefoglalandók tanfelügyelõk.

(3) Az iskolán kívüli egységek és a preuniverzitáris oktatás kiegészítõ egységei alá vannak rendelve a tanfelügyelõségnek.

(4) A tanfelügyelõség igazgatótanáccsal és konzultatív tanáccsal rendelkezik. Az igazgatótanács 9-11 tagból áll, közöttük a fõ tanfelügyelõbõl, ennek helyetteseibõl, a Tantestület Házának igazgatójából, a tanfelügyelõség mûszaki-adminisztratív igazgatójából, fõkönyvelõjébõl, jogtanácsosából és más tagokból. A fõ tanfelügyelõ az igazgatótanács jog szerinti elnöke. A konzultatív tanács oktatási egységek igazgatóiból tekintélynek örvendõ más tanerõkbõl, közöttük felsõoktatási tanerõkbõl, a szülõk, a helyi közigazgatási hatóságok, a vallásfelekezeti közösségek, a gazdasági vállalkozók képviselõibõl, valamint más társadalmi partnerekbõl áll. A konzultatív tanács elnökét a tanács tagjai közül titkos szavazattal kell megválasztani.

(5) A tanfelügyelõségek idõszakosan szakosítások szerint megyei konferenciákat szerveznek a

preuniverzitáris oktatás tanszemélyzete számára, konzultatív, hozzájárulási és metodikai szereppel.

144, szakasz: - (1) A fõ tanfelügyelõt, helyetteseit és a Tantestület Házának igazgatóját a szakmai és menedzseri hozzáértés kritériumai alapján a nemzetnevelésügyi miniszter rendeletével kell kinevezni, a törvény szerint.

(2) A tanfelügyelõket a fõ tanfelügyelõ versenypályázat és a szakmai és menedzseri hozzáértés alapján rendszerint 4 éves idõszakra nevezi ki, a törvénynek megfelelõen:

III. FEJEZET

Az állami oktatás intézményeinek és egységeinek vezetése

145. szakasz. - (1) A preuniverzitáris oktatási egységeket igazgatók vezetik az esetnek megfelelõen aligazgatók segítségével. Az igazgatók vezetési tevékenységükben a tanári tanácsra, az igazgatótanácsra és az iskolai tanácsra támaszkodnak. E, tanácsok a Nemzetnevelésügyi Minisztérium által kidolgozott szabályzatok alapján, a törvénynek megfelelõen mûködnek.

(2) Az oktatási egységnek az oktatás és a nevelés területén döntéshozatali szereppel rendelkezõ tanári tanácsa az illetõ egységben oktató tanszemélyzetbõl áll, s a tanácsban az igazgató elnököl.

(3) Az oktatási egységnek az adminisztrálás területén döntéshozatali szereppel rendelkezõ igazgatótanácsa legalább 5, de legfeljebb 11 tagból áll, akik között van az egység igazgatója, aligazgatója; fõkönyvelõje, nemkülönben tagjai a tanári tanács által beválasztott tanerõk, a szü1öknek, valamint a helyi közigazgatásnak a képviselõi. Az igazgatótanácsban részt vesznek a gyakorlati tevékenység anyagi alapját biztosító gazdasági tényezõk képviselõi is. Az igazgatótanács elnöke az oktatási, egység igazgatója.

(4) Az egység igazgatótanácsába a más oktatási egységhez csatlakozó óvodai vagy elemi iskolai oktatási egység 1-2 tanerõt választ be.

(5) A líceumok és a posztlíceális iskolák igazgatótanácsában részt vesz 1-2 tanuló is.

(6) A jogi személyiséggel rendelkezõ oktatási egységek mindegyikében vagy egységcsoportok szerint iskolai tanács 1étesítendö, amelyik helyi szinten dönt a nevelési politika ügyében és felel. a megvalósításáért. A helyi kezdeményezések esetében be kell tartani az országos viszonylatban kidolgozott nevelési politikát, Az iskolai tanács összetételét és feladatkörét a Nemzetnevelésügyi Minisztérium által jóváhagyott szabályzattal kell megállapítani.

(7) Az iskoláskor elõtti, az elemi, a gimnáziumi és a szakmai oktatásbeli egységek igazgatóit és aligazgatóit, valamint a líceumi és posztlíceális oktatásbeli aligazgatókat a fõ tanfelügyelõ nevezi ki, a törvénynek megfelelõen.

(8) A líceumi és a posztlíceális oktatási egységek igazgatóit a fõtanfelügyelõ javaslatára a nemzetnevelésügyi miniszter rendeletével nevezik ki, a törvénynek megfelelõen.

(9) Az iskolán kívüli tevékenységekkel foglalkozó egységeknek az igazgatóit a Nemzetnevelésügyi Minisztériumnak közvetlenül alárendelt egységek esetében a nemzetnevelésügyi miniszter nevezi ki, a tanfelügyelõségnek alárendelt egységek esetében pedig a fõtanfelügyelõ.

(10) A (7) és (8) bekezdésben említett oktatási egységek igazgatóit és aligazgatóit a szakmai és menedzseri kritériumok alapján megtartott versenypályázat, valamint az iskolai tanács ajánlása alapján 4 éves idõszakra nevezik ki. A versenypályázat metodológiáját a Nemzetnevelésügyi Minisztérium állapítja meg.

146. szakasz. - A felsõoktatási intézményeket a szenátusok vezetik, a karokat és a fõosztályokat pedig a tanácsok. A szenátusokban a rektor, a karok tanácsaiban a dékán elnököl, a fõosztá1yok tanácsaiban pedig az igazgatók elnökölnek. Ezeknek a szervezeteknek a feladatkörét és az egymáshoz való viszonyát az Egyetemi Chartában kell megállapítani. A szenátusoknak, a karok és a fõosztályok tanácsainak a határozatait a jelen levõ tagok többségének a szavazatával fogadják el, ha a jelenlevõk az összes tagok legalább kétharmadát képviselik.

147. szakasz. - (1) A felsõfokú oktatási intézmény operatív vezetését. a tanszemélyzet alapszabálya és az Egyetemi Charta szerinti összetételû szenátusi büró biztosítja.

(2) A szenátus bürójának elnöke a rektor.

IV. FEJEZET

A minõsítés az oktatás területén

148. szakasz. - (1) Az oktatásnak, mint rendszernek és folyamatnak a kiértékelését a Nemzetnevelésügyi Minisztérium szakosított intézményeken és szervezeteken keresztül biztosítja, a nemzetnevelésügyi miniszter rendeletével jóváhagyott szabályzat alapján.

(2) Az egyetemi és a posztuniverzitáris oktatás kiértékelését sajátos formákban biztosítják, a törvényes rendelkezéseknek és az egyetemi autonómia normáinak megfelelõen.

(3) Az országos oktatási és nevelési rendszerben az osztályozás rendszerint 10-tõl l-ig terjedõ érdemjegyekkel történik.

(4) Ajánlják a transzferábilis kreditek alkalmazását egyazon oktatási intézmény vagy egység keretében, nem különben a belföldi és a külföldi oktatási intézmények vagy egységek között.

149. szakasz. - A Nemzetnevelésügyi Minisztérium biztosítja a tanszemélyzet szakmai és metodológiai felkészültségi szintjének az idõszakos kiértékelését.

150. szakasz. -. (1) A fõtanfelügyelõ minden tanév végén jelentést készít a megyei, illetve a Bukarest municípiumi oktatás helyzetérõl. A jelentést el kell juttatni a Nemzetnevelésügyi Minisztériumhoz, a prefektúrához, a megyei tanácshoz, a helyi tanácsokhoz és a megyében illetve Bukarest municípiumban mûködõ összes oktatási egységhez.

(2) A felsõoktatási intézmény rektora az ,oktatási intézmény helyzetérõl minden egyetemi év végén jelentést készít, amelyet el kell juttatni a Nemzetnevelésügyi Minisztériumhoz, a prefektúrához és a megyei, illetve a Bukarest municípiumi tanácshoz.

(3) A nemzetnevelésügyi miniszter október hónap 15. napjáig évi jelentést terjeszt a parlament elé az országos oktatási rendszer helyzetérõl. Ugyanakkor ismertetnie kell. a preuniverzitáris oktatás és a felsõoktatás fejlesztési irányait és elsõbbségeit. Az évi jelentést közzé kell tenni.

 

V. CÍM

Emberi erõforrások

I. FEJEZET

A tanszemélyzet. Tanulók és felsõoktatási hallgatók

151. szakasz. - (1) A tanügyi személyzet tanszemélyzetbõl, kutatási személyzetbõl, kisegítõ tanszemélyzetbõl és adminisztratív személyzetbõl áll.

(2) A tanszemélyzet a következõkbõl áll:

a) óvónõkbõl - az óvodai oktatásban;

b) tanítókból - az elemi oktatásban;

c) institutorokból - az óvodai és elemi oktatásban

d) oktatómesterekbõl - a gimnáziumi, a szakmai, a líceumi és a posztlíceális oktatásban;

e) tanárokból - a gimnáziumi, szakmai, líceumi és posztlíceális oktatásban;

f) egyetemi gyakornokokból, tanársegédekbõl, lektorokból (adjunktusokból), elõadótanárokból, tanárokból és konzultáns egyetemi tanárokból - a felsõoktatásban;

g) formátorokból.

(3) A tanügy keretében társult tanszemélyzet mûködhet.

(4) A kutatószemélyzet a katedrák, a fõosztályok, a kutatási egységek vagy központok és a

mikrotermelési központok személyzetéhez tartozik.

(5) Minden oktatási szinten a Tanszemélyzet Alapszabálya szerint meghatározott kisegítõ tanszemélyzet mûködik.

152. szakasz. - Az oktatási típusok és formák szerinti didaktikai tisztségeket, valamint a betöltésük feltételeit a Tanszemélyzet Alapszabályával állapítják meg.

153. szakasz. - (1) A preuniverzitáris oktatásban alkalmazott didaktikai normát a Tanszemélyzet Alapszabályával szabályozzák.

(2) A didaktikai normát a sajátos oktatási formációk profiljai, valamint az elszigetelt helységekben; mûködõ oktatási egységek vagy a kis létszámú tanulóval mûködõ osztályok tekintetében a Nemzetnevelés- ügyi Minisztérium szabályozza.

(3) Az egyetemi és a posztuniverzitáris oktatás tekintetében a didaktikai normát a Tanszemélyzet Alapszabálya szabályozza.

154. szakasz. - (1) Az állami és a magánoktatás didaktikai állásai versenypályázattal foglalhatók el. A vezetõ tisztségek betöltési feltételeit a Tanszemélyzet Alapszabályával állapítják meg.

(2) A didaktikai állások betöltésére kiírt versenypályázatok nyílt jellegûek. A versenypályázaton részt vehet bármely személy, ha eleget tesz a Tanszemélyzet Alapszabályában elõírt feltételeknek.

(3) Az állami preuniverzitáris oktatás didaktikai állásainak betöltésére kiírt versenypályázatok eredményeit a pályázati bizottságok javaslatára a tanfelügyelõségek igazolják.

(4) Az egyetemi és a posztuniverzitáris oktatás didaktikai állásainak betöltésére a versenypályázatok kiírását a pályázati bizottságok javaslatára a karok tanácsai hagyják jóvá, az eredményeiket pedig az egyetemi szenátusok igazolják. Az egyetemi elõadó-tanári és az egyetemi tanári didaktikai címeket a szakbizottságokon keresztül az Egyetemi Címeket: Diplomákat és Bizonyítványokat Attesztáló Országos Tanács igazolja. Az Igazolás alapján a nemzetnevelésügyi miniszter rendeletet bocsát ki az egyetemi elõadótanár és az egyetemi tanári címek odaítélésére.

(5) Annak a jelöltnek, aki a versenypályázat útján a tanulmányai nyelvétõl eltérõ oktatási nyelvet használó didaktikai állást kíván betölteni, ez utóbbi nyelv ismeretébõl tesztet kell letennie egy szakbizottság elõtt.

155. szakasz. - A Nemzetnevelésügyi Minisztérium köteles biztosítani az országos oktatási rendszer tanszemélyzetének képzését és továbbképzését és a szakszervein keresztül megállapítja a tanerõi minõség attesztálásának országos standardjait.

156. szakasz. - (1) A tanszemélyzet jogait és kötelezettségeit a Tanszemélyzet Alapszabálya és az Egyetemi Charta írja elõ.

(2) A tanügyi jogi vagy természetes személyek kifogásolási joga a kifogásolt döntést hozó fórum rangsorban felettes fórumához intézett panasz útján gyakorolható.

157. szakasz. - (1) Tilos az oktatási intézményekben és egységekben testi fenyítést alkalmazni.

(2) Az ilyen módszereket gyakorló tanszemélyzetet adminisztratív büntetésben részesítik vagy a szabálysértés súlyosságától függõen, el kell viselnie a törvény szigorát.

(3) A tanulók jogait és kötelezettségeit a Nemzetnevelésügyi Minisztérium által kidolgozott szabályzattal állapítják meg, a felsõoktatási hallgatók esetében pedig az Egyetemi Charta és a felsõoktatási intézmények szabályzatai tartalmazzák.

158. szakasz. - (1) A preuniverzitáris oktatásban a tanulmányi, alakulatok csoportokat, osztályokat vagy évfolyamokat ölelnek fel, a következõk szerint:

a) a csoportba átlag tizenöt, de tíznél nem kevesebb és húsznál nem több óvodás vagy tanuló tartozik; a tanfelügyelõség kivételes esetekben 7 óvodást vagy tanulót felölelõ csoportok mûködését is jóváhagyhatja;

b) az elemi oktatásbeli osztályba átlag húsz, de tíznél nem kevesebb és huszonötnél nem több tanuló tartozik;

c) a gimnáziumi oktatásbeli osztályba átlag huszonöt, de tíznél nem kevesebb és harmincnál nem több tanuló tartozik;

d) a szakmai, líceumi és posztlíceáIis oktatásbeli osztályba vagy tanulmányi évfolyamba átlag huszonöt, de tizenötnél nem kevesebb és harmincnál nem több tanuló tartozik.

(2) A Nemzetnevelésügyi Minisztérium hagyja jóvá azokat a kivételes helyzeteket, amelyekben a tanulói formációk vagy az óvodai nagycsoportok a minimális létszámot nem összesítik.

II. FEJEZET

A tanszemélyzet folyamatos képzése

159. szakasz. - (1) A tanszemélyzet folyamatos képzése fõként a szakmai továbbképzés és átképzés útján megvalósuló jog.

(i (2) Az országos oktatási rendszer keretében a preuniverzitáris oktatásbeli tanszemélyzet továbbképzése fõként a tanszemélyzet alapszabályában elõírt formákban valósul meg.

(3) Az oktatási rendszerbeli szakmai átképzés célja az eredeti felkészültség kiterjesztése a más (tantárgyak oktatásához vagy más didaktikai állások betöltéséhez. való jog megszerzése céljából.

60. szakasz. - (1) A Nemzetnevelésügyi Minisztérium megállapítja a preuniverzitáris oktatásbeli tanszemélyzet folyamatos képzésének a célkitûzéseit és egybehangolja e tevékenységet, értékeli, akkreditálj és finanszírozza a folyamatos képzési programokat, a szakmai átképzési programokat is ideértve, amelyek megvalósítására a következõk szerint kerül sor:

a) a szakmai továbbképzés tekintetében a felsõoktatási intézményekben, a karok, a fõosztályok és a katedrák révén;

b) a módszertani és pszichopedagógiai továbbképzés tekintetében a felsõoktatási intézményekben, a tanszemélyzetképzõ fõosztályok és katedrák révén;

c) az óvodai- és az elemi iskolai tanszemélyzet módszertani és pszichopedagógiai szakmai továbbképzése tekintetében az egyetemi pedagógiai kollégiumokban és a pedagógiai líceumokban;

d) a tantestület házaiban, a 162. szakasznak megfelelõen;

e) a középfokú tanulmányokkal rendelkezõ tanszemélyzet szakmai továbbképzése tekintetében az oktatási egységekben szervezett továbbképzési központokban;

f) a Nemzetnevelésügyi Minisztérium által az adott célból meghatalmazott más struktúrákban.

(2) Az (1) bekezdésben foglalt tevékenységek megszervezése érdekében az említett intézmények együttmûködhetnek hasonló intézményekkel, valamint gazdasági vállalkozókkal, a törvényes szabályozásoknak megfelelõen.

161. szakasz. - (1) A tanszemélyzet folyamatos képzési programjai kollokviummal vagy más sajátos értékelési formával zárulnak, a törvénynek megfelelõen.

(2) Az akkreditált felsõoktatási intézmények egyetemi és posztuniverzitáris szinten szervezhetnek és bonyolíthatnak le legalább másfélévnyi idõtartamú szakmai átképzési programokat. A programokat a Nemzetnevelésügyi Minisztérium hagyja jóvá és azok abszolválási vizsgával zárulnak, amelynek sikeres letétele.nz új szakban diplomára és hivatásgyakorlásra jogosít; E tevékenységek a törvényben elõírt oktatási formákban szervezhetõk meg.

162. szakasz. - (l) A tantestület házai, olyan központok, amelyek dokumentálódásra, folyamatos képzési és tudományos, módszertani és kulturális tevékenységek szervezésére szolgálnak.

(2) A tantestület házának az (1) bekezdésben elõírt tevékenységek megvalósításához a Nemzetnevelésügyi Minisztérium által akkreditált szakképesített formátorokat kell biztosítania, és finanszíroznia kell az illetõ programokat. A formátorok a folyamatos képzési tevékenységek terén együttmûködnek a felsõoktatási intézmények tanszemélyzetképzõ fõosztályaival és katedráival.

163. szakasz. -: A Nemzetnevelésügyi Minisztérium a vezetõ, irányító és ellenõrzõ tanszemélyzet képzésére és továbbképzésére e téren feladatkörrel rendelkezõ központokat és más intézményes formákat hoz létre és hangol egybe.

164. szakasz. - Az állami felsõoktatási tanszemélyzet továbbképzését az illetõ oktatási intézmények költségvetésein keresztül a Nemzetnevelésügyi Minisztérium finanszírozza, s az a következõk révén nyer megvalósulást:

a) dokumentálódási és tapasztalatcsere-programok, országos és nemzetközi szinten;

b) belföldi és külföldi egyetemkõzi szakosítási és együttmûködési programok;

c) a jelen törvény elõírásai szerint szervezett posztuniverzitáris oktatás;

d) belföldön vagy nemzetközi együttmûködéssel megvalósított tudományos kutatási programok;

e) újítások a nevelés terén, tudományos, mûszaki és mûvészeti alkotás.

165. szakasz. - Az egész országos oktatási rendszer kisegítõ tanszemélyzetének továbbképzését a 160. szakasz elõírásai szerint kell megvalósítani.

VI. CÍM

Az állami oktatás anyagi alapja és pénzellátása,

166. szakasz. - (1) Az állami oktatás anyagi alapját a Nemzetnevelésügyi Minisztériumnak, a jelen törvény hatályba lépése idõpontjában fennálló oktatási rendszer oktatási és tudományos kutatási 1 intézményeinek és egységeinek az egész vagyon aktívája, valamint az utólag visszaszerzett vagy megszerzett vagyonállagi aktíva képezi.

(2) Az (1) bekezdés értelmében az oktatás anyagi alapja felöleli az oktatási folyamat és a tudományos kutatás lebonyolítására szolgáló helyiségeket és a járulékos oktatási és kutatási eszközöket, a könyvtárakat, a kiadókat és a nyomdákat, az oktatási és kutatási állomásokat, a mikrotermelési egységeket, az iskolai mûhelyeket, a tangazdaságokat, a botanikus kerteket, a mezõgazdasági területeket, a tanulók otthonait, internátusait, kantinjait, klubjait, a felsõoktatási hallgatók mûvelõdési házait, a tantestület házait, az egyetemiek házait, az iskolai táborokat, a gyermekek és a tanulók kulturális és sportbázisait illetve komplexumait, palotáit és házait, az üdülési és gyógykezelési bázisokat, a lakás rendeltetésû helyiségeket, valamint bármely más tárgyat az oktatásnak és a tanügyi alkalmazottaknak rendeltetett vagyonállagból.

(3) A (2) bekezdésben említett és az 1989. december 22. elõtti idõszakban állami alapokból vagy ai1 állami intézmények és vállalatok alapjaiból megvalósított oktatási és nevelési tevékenységek járulékos anyagi' alapja fizetség nélkül reintegrálandó a Nemzetnevelésügyi Minisztériumnak, az állami oktatási rendszerbeli oktatási és tudományos kutatási intézményeknek és egységeknek a vagyonállagába. Az átadási-átvételi jegyzõkönyv alapján történik. A méltányos kárpótlást, ha esedékes, a kormány adja. Azonos feltételek között fizetség nélkül reintegrálandók azok az ingatlanok is, amelyek a 15/1990. számú törvény 20. szakaszának (2) bekezdése szerint kerültek egyes gazdasági társaságok vagyonállagába, e társaságok alaptõkéjének státusától függetlenül. A reintegrálás átadási-átvételi jegyzõkönyv alapján történik.

(4) Az állami felsõoktatási intézmények anyagi alapja jog szerint ezek tulajdonát képezi, 'a" preuniverzitáris oktatási egységeké pedig, az állami közvagyonról és magánvagyonról szóló törvény megjelenéséig, a Nemzetnevelésügyi Minisztérium tulajdonában marad, kivéve a gazdasági tényezõkkel együtt megszervezett iskolai egységeket.

(5) Az oktatási-nevelési folyamat járulékos építményeit és telkeit csakis a kormánynak a nemzetnevelésügyi miniszter javaslatára adott jóváhagyásával, fizetség nélkül és kizárólag közérdekû célokra lehet átruházni.

(6) Az állami felsõoktatási intézmények vagyonállagába vagy adminisztrálásába tartozó, ideiglenesen rendelkezésre álló javak, közöttük a telkek, az évenkénti felülvizsgálás kikötésével a törvényes elõírások szerint megkötött szerzõdés alapján adhatók bérbe. Az állami preuniverzitáris oktatási egységek adminisztrálásába tartozó, ideiglenesen rendelkezésre álló javak, közöttük a telkek, az évenkénti felülvizsgálás kikötésével a törvényes elõírások szerint megkötött szerzõdés alapján adhatók bérbe, de csakis a Nemzetnevelésügyi Minisztérium által megállapított metodológiának megfelelõen. A javakat, közöttük a telkeket az elõzõ bekezdések feltételei között elsõbbséggel oktatási tevékenységek céljaira kell bérbe adni.

(7) A (3) és (4) bekezdésben említett és a Nemzetnevelésügyi Minisztériumnak, az állami oktatási rendszerbeli oktatási és tudományos kutatási intézményeknek és egységeknek a vagyonállagába reintegrálandó javak bírlalói kötelesek a Nemzetnevelésügyi Minisztérium meghatalmazottjainak a rendelkezésére bocsátani mindazon dokumentumokat, amelyek a tulajdonjogot attesztálják, valamint a könyvviteli nyilvántartásba vételhez szükséges dokumentumokat.

(8) A Nemzetnevelésügyi Minisztériumnak meghatalmazottjain keresztül igazságszolgáltatási keresetet kell, indítania a jegyzõkönyvek aláírását és a tulajdonjogi dokumentumok átadását megtagadó jogi vagy természetes személyek ellen. E keresetek mentesek a bélyegilleték alól.

(9) A Nemzetnevelésügyi Minisztérium vagy az állami oktatási rendszerbeli oktatási és tudományos kutatási intézmények és egységek ingatlan javai feletti tulajdonjoga törvény által elõirt illetékektõl mentesen jegyzendõ be a bejegyzési és átírási könyvekbe, a telekkönyvekbe vagy a nyilvános ingatlan-nyilvántartási könyvekbe.

(10) A Nemzetnevelésügyi Minisztérium és a tanfelügyelõségek által az (1)–(3) bekezdések elõírásainak alkalmazására indított igazságszolgáltatási keresetek bélyegilleték-mentesek.

167. szakasz. – (1) A Nemzetnevelésügyi Minisztérium, a tanfelügyelõségeken keresztül, a helyi tanácsok anyagi támogatásával biztosítja az összes állami preuniverzitáris oktatási egység adminisztrálását és mûködését.

(2) A preuniverzitáris oktatási egységek és didaktikai anyagi alapjuk mûködésével, karbantartásával és javításával kapcsolatos költségeket, a (4) és (5) bekezdésben foglaltak kivételével, fõként a helyi tanácsok költségvetésébõl, valamint az illetõ egységek saját forrásaiból kell fedezni; a helyi tanácsok a helyi költségvetésbõl kiutalt összegeket az iskolai egységek, által benyújtott dokumentáció alapján számolják el.

(3) A speciális oktatási egységeket, a gyermekek klubjait, táborait és palotáit, valamint a tantestület házait a Nemzetnevelésügyi Minisztérium költségvetésbõl finanszírozzák.

(4) A Nemzetnevelésügyi Minisztérium az állami költségvetésbõl biztosítja a preuniverzitáris oktatási egységek és intézmények tanszemélyzetének, kisegítõ tanszemélyzetének és adminisztratív személyzetének bérezéséhez, a kiszállási díjak fizetéséhez, valamint a leltári, tárgyakkal és a könyvekkel való ellátmányozáshoz szükséges alapokat.

(5) A Nemzetnevelésügyi Minisztérium a törvény feltételei között költségvetési alapokat utalhat ki egyes iskolán kívüli tevékenységek kurrens költségeinek fedezésére, a fogyatékos gyermekek nevelésére, a tanerõk szakmai továbbképzésére és egyéb akciókra és tevékenységekre.

(6) A hátrányos helyzetû övezetekben, valamint kormányhatározattal megállapított különleges helyzetekben a Nemzetnevelésügyi Minisztérium, költségvetésén keresztül állami költségvetési alapok utalhatók ki a preuniverzitáris oktatás anyagi alapjának fejlesztésére és korszerûsítésére, valamint egyéb kiadások fedezésére.

(7) A Nemzetnevelésügyi Minisztérium által a kormány jóváhagyásával leszerzõdött külföldi hiteleket és ezek kamatait az állami költségvetésbõl keli megtéríteni.

168. szakasz. - (1) Az oktatási egységek és intézmények anyagi és gyakorlati alapjának karbantartása, fejlesztése és korszerûsítése céljából a Nemzetnevelésügyi Minisztérium, alárendelt egységei bevételi és kiadási költségvetésének jóváhagyása alkalmával költségvetési hitelekbõl és a törvény feltételei között szerzett más forrásokból létrehozza az országos szakképzési alapot.

(2) Az országos szakképzési alap a nemzetnevelésügyi miniszter rendeletével megállapított kritériumok szerint a Folyamatos Képzési és Nevelési Országos Tanács megkérdezésével kezelendõ.

169. szakasz. - (l) Azok a falusi és városkörnyéki elemi iskolai és gimnáziumi oktatási egységek, valamint azok a mezõgazdasági, hegyvidéki, mezõgazdasági, erdõgazdálkodási és pedagógiai líceumok, amelyek tulajdonukban nem rendelkeznek helységen kívüli mezõgazdasági földterületekkel, kísérleti tanparcella létesítésére szántóföld-egyenértékben számítva az elemi iskolák esetében 1 hektárnyi, a gimnáziumok esetében 2 hektárnyi, a pedagógiai líceumok esetében 3 hektárnyi, és a mezõgazdasági, a hegyvidéki mezõgazdasági és az erdõgazdálkodási líceumok esetében legalább 10 hektárnyi földterületet kapnak használatba.

(2) Az illetõ iskolai egységeknek az (1) bekezdésben említett kísérleti parcellákat kérésre adják használatba azokból a mezõgazdasági és erdei földterületekbõl, amelyek az iskoláké voltak vagy, az esetnek megfelelõen, a helységeknek a helyi tanácsok rendelkezésére álló tartalékalapjából.

(3) Abban az esetben, ha a helység területén nem léteznek a (2) bekezdés elõírásaiban említett földtartalékok, az illetõ területeket a helyi közhatóságok tulajdonában levõ vagy az Országos Rurális Fejlesztési és Területrendezési Ügynökség által adminisztrált földekbõl kell használatba adni.

(4) Az (1) bekezdésben említett iskolai egységek tulajdonjogának helyreállítását, birtokba helyezésüket, valamint a birtoklevelek kibocsátását a földalapról szóló 18/1991. számú törvényalkalmazására létesített helyi és megyei bizottságok végzik.

170. szakasz. - (1) Az állami oktatás az állami költségvetésbõl finanszírozandó a bruttó nemzeti termelés legalább 4 százalékának az erejéig, a következõ követelményeknek megfelelõen:

a) az oktatás fejlesztése nemzeti prioritásnak tekintendõ az emberi erõforrások nemzetközi standardok szerinti felkészítése szempontjából;

b) az emberi erõforrásokat a munkaerõpiac diverzifikálódásával összhangban kell szakképesítésben részesíteni;

c) a felsõoktatást és az egyetemi tudományos kutatást úgy kell fejleszteni, hogy csúcsszinten kapcsolódjon be a világ tudományos életébe.

(2) Az oktatás finanszírozási rendszere biztosítja az alapok decentralizált kezelését, és lehetõvé teszi a helyi közösségeknek, hogy kiegészítsék, az oktatás pénzforrásait.

(3) Az oktatási intézmények és egységek a törvény feltételei között szerzett egyéb jövedelemforrásokban, így saját jövedelmekben, szubvenciókban, adományokban, támogatásokban, a jogi és a természetes személyektõl beszedett díjakban is részesülhetnek. Az említett forrásokból származó jövedelmek egészében az illetõ intézmények és egységek szintjén kezelendõk és használandók fel, többek között a béralap növelésére, az állami költségvetésbe vagy a helyi költségvetésekbe való befizetések és a költségvetési kiutalásokra gyakorolt határok nélkül.

(4) A Nemzetnevelésügyi Minisztériumnak a preuniverzitáris oktatás számára kiutalt alapokat el kell osztania a tanfelügyelõségek között, amelyek az alárendelt harmadlagos hitelutalványozókon keresztül újra elosztják az összegeket a területi oktatási egységek között.

(5) Az egyes oktatási egységeknek és intézményeknek kiutalt alapok kiszámítási alapját az az összeg képezi, amelyik az állami költségvetésbõl, az oktatás szintjétõl, jellegétõl és a fõként az oktatás minõségét tükrözõ többi sajátos mutatótól függõen, egy óvodásra, tanulóra, felsõoktatási hallgatóra vagy tanfolyamon részt vevõre jut.

(6) A tudományos kutatás általános költségvetésébõl külön kutatási alapot utalnak ki a felsõoktatásnak. A kutatásfinanszírozási alapokat a kompetitivitás kritériumai szerint utalják ki az országos prioritásoktól és az elért vagy elõre látható eredményektõl függõen. A kutatásfinanszírozási alapokért való versenyzés lehetõsége nyitva áll az összes akkreditált felsõoktatási intézmény elõtt. A kutatásfinanszírozási alapokat a Nemzetnevelésügyi Minisztérium uta1ja ki a Felsõoktatási Tudományos Kutatás Országos Tanácsának a javaslatára. A tanács a Nemzetnevelésügyi Minisztériumba integrált saját személyzettel rendelkezik.

(7) A beruházási alapokat az új objektumokra és a felszerelésekkel való ellátmányozásra külön utalják ki, az oktatásfejlesztési stratégia elsõbbségeitõl függõen. Ezekben az alapokban az összes akkreditált oktatási egység és intézmény részesülhet, a törvénynek megfelelõen.

(8) Az oktatási intézmények és egységek évi költségvetési zárszámadása nyilvános jellegû.

171. szakasz. - (1) Az állami felsõoktatási intézmények az állami költségvetésbõl kiutalt és más, forrásokból származó alapokból finanszírozott intézményekként mûködnek, a törvény feltételei között.

(2) Az illetõ intézmények jövedelmei a Nemzetnevelésügyi Minisztérium költségvetésébõl az alapvetõ és kiegészítõ finanszírozásukra, beruházási objektumok megvalósítására szerzõdés alapján kiutalt összegekbõl, a hallgatók ösztöndíjban részesítésére és szociális oltalmazására szánt alapokból, valamint saját jövedelmekbõl, kamatokból, adományokból, támogatásokból, a román vagy idegen jogi és természetes személyektõl a törvény feltételei között beszedett díjakból és egyéb forrásokból tevõdnek össze. A felsõoktatási intézmények ezeket a jövedelmeket az egyetemi autonómia feltételei között az állami oktatási politika keretében általuk megvalósítandó célokra és egyetemi tudományos kutatásra használják fel.

(3) Az alapvetõ finanszírozást az állami költségvetésbõl a tanulmányokra tandíj fizetése nélkül felvett hallgatók és doktorálók számátó1, a tanfolyamokat látogatók számától, az elméleti és a gyakorlati oktatás színvonalától és sajátosságaitól és az oktatási tevékenységnek fõként az oktatás minõségével kapcsolatos többi sajátos mutatójától függõen biztosítják.

(4) Az alapvetõ finanszírozást a Nemzetnevelésügyi Minisztérium valósítja meg azzal a céllal, hogy egyetemi és posztuniverzitáris szinten biztosítva legyen, az oktatási folyamat zavartalan, az országos standardoknak megfelelõ lebonyolítása.

(5) A kiegészítõ finanszírozás egyaránt fedezendõ az állami költségvetésbõl és külföldi forrásokból, nevezetesen külföldi hitelekbõl és segélyekbõl.

(6) A Nemzetnevelésügyi Minisztérium a kiegészítõ finanszírozást a következõk révén valósítja meg:

a) az elszállásolás és az étkeztetés szubvencionálásával;

b) ellátmányozásra és egyéb beruházási és fõjavítási kiadások fedezésére elsõbbségek és sajátos normák szerinti alapok kiutalásával;

c) alapoknak az egyetemi tudományos kutatás számára versenyfeltételek közötti kiutalásával.

(7) Az állami felsõoktatási intézményeket a Nemzetnevelésügyi Minisztérium és az illetõ felsõoktatási intézmény között a következõk szerint megkötött szerzõdés alapján finanszírozzák:

a) intézményes szerzõdés az alapfinanszírozásra, a hallgatók ösztöndíjban részesítésére és szociális oltalmazására, valamint a beruházási objektumok finanszírozására szánt alapra;

b) kiegészítõ szerzõdés az egyetemi tudományos kutatásnak, a fõjavításoknak, az ellátmányozásnak és egyéb beruházási kiadásoknak a finanszírozására, valamint elszállásolási és étkeztetési szubvenciók nyújtására. Az egyetemi tudományos kutatás viszonylatában a kiegészítõ szerzõdésben foglalt összegeket az egyéb szabályozások alóli kivételezéssel az illetõ szerzõdések mellékleteit képezõ grafikonokkal megállapított részletek szerint kell beütemezni.

(8) Az állami felsõoktatási intézmények állami költségvetési finanszírozását megalapozó kritériumokat az Országos Felsõoktatás finanszírozási Tanács és/illetve az Egyetemi Tudományos Kutatási Országos Tanács javaslatainak a figyelembe vételével a Nemzetnevelésügyi Minisztérium hagyja jóvá. Az említett tanácsok a jóváhagyott kritériumok alapján az állami felsõoktatási intézmények finanszírozásához megfelelõ alapok kiutalására tesznek ajánlást a Nemzetnevelésügyi Minisztériumnak. Az Országos Felsõoktatás finanszírozási Tanács és az Egyetemi Tudományos Kutatási Országos Tanács konzultatív szakszervként saját személyzettel rendelkezik és a Nemzetnevelésügyi Minisztérium költségvetésébõl részesül finanszírozásban.

(9) A hallgatók ösztöndíjban részesítésére és szociális oltalmazására szánt alapokat a tandíj fizetése nélkül a nappali tagozatokra felvett hallgatóknak és doktorálóknak a számától függõen kell kiutalni.

(10) Az állami felsõoktatási intézmények bevételi és kiadási költségvetését a Nemzetnevelésügyi Minisztérium az állami költségvetés elfogadása után a miniszter rendeletével hagyja jóvá.

(11) Az intézményes szerzõdésben elõirányzott költségvetés végrehajtása nyomán, valamint az egyetemi tudományos kutatásra szánt alapokból, nemkülönben a költségvetésen kívüli bevételekbõl az év végén elköltetlenül visszamaradt összegek továbbra is a felsõoktatási intézmények rendelkezésére állnak és ezek bevételi és kiadási költségvetésébe foglalandók az állami költségvetésbe való befizetésük nélkül és anélkül, hogy ezzel befolyásolnák a jövõ évi állami költségvetési kiutalásokat.

(12) A felsõoktatási intézmények költségvetési zárszámadásának összesített mutatóit közzé kell tenni Románia Hivatalos Közlönyének IV. részében.

172. szakasz. (1) Az állami oktatás nappali tagozatos tanulói és hallgatói teljesítmény-, érdem-, tanulmányi és szociálissegély-ösztöndíjban részesülhetnek.

(2) A tanulók és a hallgatók gazdasági vállalkozókkal vagy más jogi, illetve természetes személyekkel kötött szerzõdés alapján ösztöndíjakban, valamint a bankok által a törvény feltételei között folyósított tanulmányi hitelekben részesülhetnek.

(3) A preuniverzitáris oktatás tanulóinak ösztöndíjai az ál1ami költségvetésbõl fedezendõk.

(4) Az ösztöndíjak nyújtásának általános kritériumait a Nemzetnevelésügyi Minisztérium a Munkaügyi és Társadalomgondozási Minisztériummal együttmûködve állapítja meg. A teljesítmény-, az érdem-, a tanulmányi és a szociálissegély-ösztöndíjak sajátos odaítélési kritériumait a tanfelügyelõségi igazgatótanácsokban és az egyetemi szenátusokban évente, a kiutalt alapok erejéig terjedõn és attól függõen kell megállapítani, hogy a tanulók és a hallgatók egészében eleget tettek-e az iskolai, illetve az egyetemi tevékenységek követelményeinek. A tanulók és a felsõoktatási hal1gatók ösztöndíjai indexálhatók. A felsõoktatási hallgatói ösztöndíjak minimális összegének fedeznie kell az elszállásolási és 'az étkeztetési költségeket.

(5) Az idegen tanulók, hallgatók és kurzusokon részt vevõk a törvényes elõírásoknak megfelelõen, részesülhetnek ösztöndíjakban.

(6) A Nemzetnevelésügyi Minisztérium minden évben 4 éves idõtartamra bizonyos számú doktorátusi ösztöndíjat nyújt az ilyen oktatási formát szervezõ intézményeknek. Az ösztöndíjakat a felsõoktatási intézmények szintjén szervezett versenypályázat útján lehet elnyerni. Az ösztöndíjasok az ösztöndíj folyósításának az idõszakában az egyetemi gyakornokok jogaival és kötelezettségeivel rendelkeznek. E tevékenység beszámítandó a szolgálati idõbe.

(7) A Nemzetnevelésügyi Minisztérium évente ösztöndíjakat nyújt külföldi egyetemi és a posztuniverzitáris tanulmányi idõszakokra az e célra létrehozott alapokból. Ezeket az ösztöndíjakat országos szinten megszervezett versenypályázattal lehet elnyerni.

(8) A (6) és (7) bekezdésben foglalt ösztöndíjak elnyerésére kiírt versenypályázatokon egyaránt részt vehetnek az akkreditált állami és magán felsõoktatási intézmények hallgatói és abszolvensei.

173. szakasz. – (1) A tanulók és a felsõoktatási hal1gatók internátusainak, otthonainak és kantinjainak a fenntartási költségei az illetõ oktatási egységek és intézmények saját jövedelmeibõl fedezendõk, amelyek kiegészítendõk az állami költségvetésbõl és a helyi költségvetésekbõl folyósított szubvenciókkal.

(2) Az állami felsõoktatási intézményeknek a hallgatóik a tantervekben elõirányzott összevont gyakorlat idõszakára fedezniük kell a hal1gatók étkeztetésével, elszállásolásával és szállításával járó költségeket, ha a gyakorlati tevékenységet az illetõ egyetemi központon kívül esõ helyen bonyolítják le.

(3) Az akkreditált állami és magán felsõoktatásnak szánt mûszaki dokumentáció és építõanyagok, az általuk vásárolt készülékek, felszerelések, könyvek, kiadványok, nemkülönben az oktatási folyamatot szolgáló ellátmányok mentesítettek a hozzáadott-értékadó és a vámilleték alól.

174. szakasz. - Az óvodai, elemi és gimnáziumi ál1ami oktatás tanulói számára a tankönyveket' ingyenesen biztosítják. Azonos ingyenességben részesülnek a szakmai vagy líceumi oktatásnak azok a tanulói is, akiknek a szülei havonta és családtagonként. az összgazdasági viszonylatban folyósított minimális bruttó fizetéssel egyenlõ vagy ennél kisebb jövedelmeket valósítanak meg.

175. szakasz. – A óvodások, a tanulók és a felsõoktatási hal1gatók ingyenes orvosi és pszichológiai gondozásban részesülnek az iskolai orvosi és pszichológiai rendelõkben vagy az állami poliklinikákon és kórházi egységekben.

l76. szakasz. – (1) A tanulók és a felsõoktatási hallgatók az egész naptári év folyamán 50 százalékos díjcsökkentésben részesülnek a felszíni és a föld alatti helyi tömegszállítási eszközök, valamint a belföldi gépkocsi, vasúti és hajószállítás tekintetében.

(2) Az árva vagy az árvaházakban nevelkedett tanulók és felsõoktatási hallgatók ingyenességet élveznek az (1) bekezdésben említett szállításkategóriák tekintetében.

(3) A tanulók és a felsõoktatási hallgatók 50 százalékkal csökkentett belépti díjat fizetnek a múzeumokba, hangversenyekre, színházi, opera és mozielõadásokra és a közintézmények által szervezett egyéb kulturális és sportrendezvényekre.

(4) A jelen szakasz, elõírásaiban részesülnek az akkreditált magánoktatás tanulói és felsõoktatási hallgatói is.

(5) Az ország határain kívüli, a román államtól ösztöndíjban részesülõ, a román etnikumhoz tartozó tanulók és felsõoktatási hallgatók ingyenesen látogathatják a (3) bekezdésben foglalt összes rendezvényeket.

(6) A felsõoktatási intézményeknek joguk van arra, hogy az egyetemi szenátus által megállapított feltételek között a jóváhagyott beiskolázási keretszámokon kívül legalább egy ingyenes helyet nyújtsanak az elhelyezési központokból származó érettségi diplomás abszolvenseknek.

177. szakasz. - (1) Az iskolán kívüli tudományos, mûszaki, kulturális-mûvészeti és sporttevékenységeket, valamint a kimagasló teljesítményre képes tanulókkal szervezett tevékenységeket az országos közköltségvetésbõl finanszírozzák a Nemzetnevelésügyi Minisztérium által megállapított normák szerint. Erre a célra más finanszírozási források is felhasználhatók.

(2) Az (1) bekezdés rendelkezései a tanulók és a felsõoktatási hallgatók alkotási, sport- és pihenõtáborai esetében is alkalmazandók.

178. szakasz. - Az oktatási intézmények és egységek a törvénynek megfelelõen belföldi és külföldi adományokat kaphatnak, ha ezek az országos oktatási rendszer nevelési politikáját szolgálják és nem állnak ellentétben a román állam értékeivel.

VII. CÍM

Átmeneti és záró rendelkezések

179. szakasz. - (1) A jelen törvény elõírásainak megszegése az esetnek megfelelõen anyagi, fegyelmi, kihágási vagy büntetõjogi felelõsségre vonással jár.

(2) Az oktatási intézmények vagy egységek ellenõrzésére felhatalmazott személyek akadályoztatása az esetnek megfelelõen fegyelmi vagy kihágási szabálysértést vagy bûncselekményt képez. A kihágás vagy a bûncselekmény megállapítása és a büntetések alkalmazása a meghatalmazott hatóságok feladata.

180. szakasz. - (1) A szülõnek vagy a törvényesen megbízott gyámnak joga van a kiskorú gyermek számára megválasztani az oktatási formát és a nevelése jellegét.

(2) A szülõ vagy a törvényes gyám köteles intézkedéseket foganatosítani annak érdekében, hogy az iskolaköteles korú tanuló látogassa az iskolát. Ennek az elõírásnak a szülõ vagy a törvényes gyám vétkcsségébõ1 való megszegése kihágást képez és 500 000 lejtõl 2 000 000 lejig terjedõ pénzbírsággal büntetendõ.

(3) A kihágás megállapításával és a pénzbírság alkalmazásával a 179. szakasz (2) bekezdésében említett hatóságok foglalkoznak.

181. szakasz. - A jelen törvény. rendelkezései kiegészítendõk a kihágások megállapítására és büntetésére vonatkozó törvényes elõírásokkal.

182. szakasz. - A szülõknek vagy a törvényesen megbízott gyámnak jogában áll a kiskorú gyermek számára megválasztani a román tannyelvû vagy a valamely nemzeti kisebbség nyelvén folyó kötelezõ oktatási formát.

183. szakasz. - A preuniverzitáris magánoktatási egységek akkreditálásáról. szóló külön törvénynek a kidolgozásáig a kiértékelési és akkreditálási kritériumokat és standardokat kormányhatározattal állapítják meg, a jelen törvény alapján.

184. szakasz. - A Nemzetnevelésügyi Minisztérium alárendeltségében szakszerveket hozhat létre, a törvénynek megfelelõen.

185. szakasz. - A tanszemélyzetnek az állami költségvetésbõl finanszírozott tudományos kutatási tevékenysége a didaktikai tisztségnek megfelelõ órabértõl függõen javadalmazandó, ha a szerzõdés nem tartalmaz más kikötéseket.

186. szakasz. - A 62. és 67. szakasznak megfelelõen ingyenes felsõoktatás idõtartamának túllépése esetén az illetõ hallgatók viselik a költségeket, kivéve azokat a hallgatókat, akik a törvényes szabályozások szerint az orvosi bizottság véleményezésévei és az egyetemi szenátus jóváhagyásával rendelkeznek.

187. szakasz. - Az egyetemi kollégiumok abszolvenseinek szakmai státusát a jelen törvénynek a Monitorul Oficial al Romaniei-ben való közzétételétõl számított 6 hónapos határidõn belül a Nemzetnevelésügyi Minisztériumnak a Munkaügyi és Társadalomgondozási Minisztériummal együtt kell megállapítania.

188. szakasz - Az Egyetemi Charta nem tartalmazhat a hatályos törvényhozással ellentétes elõírásokat. A törvények betartásának az Egyetemi Charta tartalmában való elmulasztása jog szerint semmissé teszi az illetõ okiratot.

189. szakasz. - A képességi vizsgát és az érettségi vizsgát a jelen törvény hatályba lépésé után szervezett elsõ szesszióval kezdve e törvény elõírásai szerint kell letenni.

190. szakasz. - (1) A jelen törvény a Monitorul Oficial al Romaniei-ben való közzétételétõl számító 30 napos határidõ lejártával lép hatályba. A törvény hatályba lépésének az idõpontjától hatályát veszti 28/1978. számú nevelési és oktatási törvény, valamint a jelen törvénnyel ellentétes bármely más rendelkezés.

(2) A jelen törvénynek a Monitorul Oficial al Romaniei-ben való közzétételétõl számított 90 nap határidõn belül a Nemzetnevelésügyi Minisztériumnak ki kell dolgoznia a jelen törvény alkalmazásából eredõ szabályzatokat, és átmeneti intézkedéseket kell megállapítania.

MEGJEGYZÉS: A jelen szám a Monitorul Oficial al Romaniei I. Részének 1999. évi 604. és 606. számából tartalmaz kivonatokat. Értelmezés tekintetében jogi hatálya csak a román nyelvû szövegnek van.