A SZERB KÖZTÁRSASÁG ALKOTMÁNYA

Szerb nyelvû forrás: Ustav Republike Srbije, "Savremena administracija", Beograd, 1992.

Magyar fordítás: Bozóki Antal (1995): Kisebbségi jogok. Dokumentumok és jogrendszer. Újvidék: Forum—Dolgozók Kft., 232—234.

(Kivonat)

A szerb nép évszázados szabadságharcaiból, szabadságszeretõ, demokratikus es államalkotó hagyományaiból, a Szerbiában élõ minden nemzet és nemzetiség történelmi fejlõdásébõl és együttélésébõl kiindulva,

eltökélve, hogy a szerb népnek olyan demokratikus államát hozzák létre, amelyben más nemzetek és nemzetiségek számára biztosítva van I nemzeti jogaik érvényesítése, amely az emberi és az állampolgári szabadságok és jogok tiszteletben tartásán, az összes polgárt megilletõ szuverenitáson, a jog uralmán, a szociális igazságon, továbbá az egyén és a társadalom fejlõdéséhez szükséges egyenlõ feltételeken alapul,

Szerbia polgárai meghozzák

A SZERB KÖZTÁRSASÁG ALKOTMÁNYÁT

I. ALAPRENDELKEZÉSEK

8. cikk

A Szerb Köztársaságban hivatalos használatban a szerbhorvát nyelv és a cirill betûs írásmód van, a latin betûs írásmód pedig a törvényben meghatározott módon van hivatalos használatban.

A Szerb Köztársaságnak azokon a területein, amelyeken nemzetiségek élnek, az õ nyelvük és írásmódjuk is egyidejûleg hivatalos használatban van, a törvény által meghatározott módon.

II. AZ EMBER ÉS A POLGÁR SZABADSÁGAI, JOGAI ÉS KÖTELEZETTSÉGEI

13. cikk

A polgárok jogaikban és kötelezettségeikben az állami és más szervek elõtt, és fajra, nemre, születésre, nyelvre, nemzeti hovatartozásra, vallásra, politikai vagy más meggyõzõdésre, képzettségre, társadalmi származásra, vagyoni helyzetre vagy más személyi tulajdonságra való tekintet nélkül azonos védelem illeti meg õket.

32. cikk

(4) Más nemzetekhez és nemzetiségekhez tartuzóknak joguk van az anyanyelvû oktatásra, a törvénnyel összhangban.

41. cikk

( 1 ) A vallásszabadság szavatolva van, s magában foglalja a hitszabadságot, a szabad hitvallást és a vallási szertartások végzését.

44. cikk

(2) Tilos az olyan tevékenység, amely az alkotmány által meghatározott berendezés erõszakos megváltoztatására, a Szerb Köztársaság területi egységének és függetlenségének megsértésére, az alkotmányban szavatolt emberi es polgári jogok es szabadságok megszegésére, nemzeti, faji es vallási türelmetlenség szítására és ösztönzésére irányul.

46. cikk

(2) Tilos a sajtó és a közérdekû hirközlés más módjainak cenzurázása. Senki nem akadályozhatja meg a sajtó és a tájékoztatások terjesztését, kivéve ha az illetékes bíróság határozatával megállapítja, hogy ezek az alkotmányos berendezés erõszakos megváltoztatására, a Szerb Köztársaság területi egységének és függetlenségének megsértésére, az embcr és a polgárok szavatolt jogainak és szabadságának megszegésére vagy nemzeti, faji, illetve vallási türelmetlenség szítására és ösztönzésére szólítanak fel.

49. cikk

A polgárok részére szavatolva van a nemzeti hovatartozás és kultúra kinyilvánításának szabadsága és anyanyelvüknek és írásmódjuknak szabad használata.

A polgár nem köteles nyilatkozni nemzeti hovatartozásáról.