Ukrajna törvénye a nemzetiségi kisebbségekrõl

 

Az Ukrajna Legfelesõbb Tanácsa, az ukrán nemzetnek és valamennyi nemzetiségnek a független demokratikus állam felépítésében való létérdekébõl kiindulva, az emberi jogok és nemzetiségi jogok elválaszthatatlanságát elismerve, az ukrajnai nemzetiségek jogai nyilatkozatának végrehajtására törekedve, a nemzetiségi kisebbségekkel kapcsolatos nemzetközi kötelezettségekhez igazodva, azzal a céllal fogadja el a törvényt, hogy a nemzetiségi kisebbségek számára garantálja a szabad fejlõdéshez való jogot.

1. cikkely. Ukrajna a köztársaság állampolgárai számára nemzetiségi hovatartozásuktól függetlenül egyenlõ politikai, szociális, gazdasági és kulturális jogokat, illetve szabadságjogokat biztosít, támogatja a nemzeti öntudat és önmegvalósulás fejlesztését.

Ukrajna valamennyi állampolgára egyenlõ alapon élvezi az állam védelmét.

A nemzetiségi kisebbségekhez tartozó egyének jogainak szavatolásakor az állam abból indul ki, hogy azok az általánosan elismert emberi jogok elidegeníthetetlen részét képezik.

2. cikkely. Ukrajna valamennyi nemzetiségû állampolgára köteles betartani Ukrajna Alkotmányának és törvényeinek elõírásait, óvni a köztársaság állami szuverenitását és területi integritását, tiszteletben tartani az ukrán nép és valamennyi nemzetiségi kisebbség nyelvét, kultúráját, hagyományait, szokásait, vallási sajátosságait.

3. cikkely. A nemzetiségi kisebbségekhez Ukrajna azon állampolgárainak csoportjai tartoznak, akik nem ukrán nemzetiségûek, s kinyilvánítják nemzeti öntudatukat és egységüket.

4. cikkely. A nemzetiségi kisebbségekhez való tartozással kapcsolatos jogok és és szabadságjogok Ukrajna állampolgárai által gyakorlásával kialakuló viszonyokat Ukrajna Alkotmánya, a jelen törvény és az ezek alapján elfogadott egyéb jogszabályok, valamint Ukrajna nemzetközi szerzõdései szabályozzák. kötelezettségek

5. cikkely. Az Ukrajnai Legfelsõbb Tanács mellett, szükség esetén pedig a népképviselõk helyi tanácsai mellett nemzetiségi kérdésekkel foglalkozó állandó bizottságok mûködnek. Az állami végrehajtó hatalom helyi szerveiben megfelelõ strukturális alegységek jöhetnek létre.

A népképviselõk helyi tanácsai mellett társadalmi alapon tanácskozó szervek alakulhatnak és mûködhetnek, amelyeknek a nemzetiségi kisebbségek képviselõi a tagjai.

Az állami végrahajtó hatalom központi szerve a nemzetiségi viszonyok terén Ukrajna nemzetiségügyi Minisztériuma. A minisztérium mellett tanácskozó szervként mûködik Ukrajna nemzetiségi Kisebbségei Társadalmi Egyesüléseinek Képviselõi Tanácsa.

6. cikkely. Az állam minden nemzetiségi kisebbség számára garantálja a nemzeti-kulturális autonómiához való jogot: az anyanyelv használatát és az anyanyelvi oktatást vagy az anyanyelv tanulását az állami oktatási intézményekben, illetve a nemzetiségi kulturális szövetségeken keresztül, továbbá a nemzetiségi kulturális hagyományok fejlesztését, a nemzeti jelképek használatát, a nemzeti ünnepek méltatását, a saját vallás gyakorlását, az irodalmi, mûvészeti, tömegtájékoztatási eszközök iránti igények kielégítését, nemzetiségi kulturális és oktatási intézmények létrehozását, valamint minden más tevékenységet, amely nem mond ellent a hatályos törvényeknek.

A nemzetiségi kisebbségek történelmi és kulturális mûemlékeit Ukrajna területén törvény védi.

7. cikkely. Az állam intézkedéseket tesz pedagógusok, közmûvelõdési és egyéb nemzetiségi káderek képzésére az oktatási intézmények hálózatán keresztül. Az állami szervek államközi szerzõdések alapján segítik a nemzetiségi kisebbségeket abban, hogy más országokban képezzenek ki szakembereket.

8. cikkely. Ott, ahol egy bizonyos nemzetiségi kisebbség képezi a lakosság többségét, az állami szervek, társadalmi egyesülések, valamint vállalatok, intézmények és szervezetek munkája során az ukrán állami nyelv mellett a kisebbség nyelve is használható.

9. cikkely. A nemzetiségi kisebbségekhez tartozó ukrajnai állampolgárok másokkal egyenlõ alapon választhatók meg vagy nevezhetõk ki bármilyen tisztségre a törvényhozó és a végrehajtó szerveknél, a bíróságnál, a helyi és a regionális önkormányzatoknál, a hadseregben, az intézményekben, szervezetekben és vállalatoknál.

10. cikkely. Az állam garantálja a nemzetiségi kisebbségek számára a jogot, hogy történelmi, illetve jelenlegi lakóhelyükön megõrizzék életközegüket. A deportált népek képviselõinek Ukrajna területére való visszatérésével kapcsolatos kérdéseket a megfelelõ jogszabályok és Ukrajnának más államokkal kötött szerzõdései alapján döntik el.

11. cikkely. Ukrajna állampolgárainak joguk van szabadon megválasztani vagy visszaállítani nemzetiségüket.

Tilos az állampolgárokat bármilyen formában arra kényszeríteni, hogy lemondjanak nemzetiségükrõl.

12. cikkely. Ukrajna minden állampolgárának joga van arra, hogy saját nemzeti nyelvén használja család, utó- és atyai nevüket.

Azoknak az állampolgároknak, akiknek nemzeti hagyományaihoz nem tartozik az atyai név használata, joguk van arra, hogy a személyazonossági igazolványba csak vezeték- és utónevüket írassák be, a születési bizonyítványba pedig az apa és az anya nevét.

13. cikkely. A nemzetiségi kisebbségekhez tartozó állampolgárok szabadon döntik el, milyen mértékben és formában élnek a számukra biztosított jogokkal és formáival, s személyesen, valamint a megfelelõ állami szervekben, illetve a társadalmi egyesüléseken keresztül realizálják azokat.

A nemzetiségi kisebbségekhez tartozó állampolgár jogai nem korlátozhatók attól függõen, hogy tagjai vagy sem a nemzetiségi kisebbség társadalmi egyesülésének.

14. cikkely. Az állami szervek támogatják azoknak a nemzetiségi társadalmi egyesületeknek a tevékenységét, amelyek a hatályos törvényeknek megfelelõen tevékenykednek.

A nemzetiségi társadalmi egyesülések az államhatalmi szervek választásakor képviselõjelölteket állíthatnak Ukrajna Alkotmányával, az ukrajnai népképviselõknek és a népképviselõk helyi tanácsai képviselõinek választásáról szóló törvényekkel összhangban.

15. cikkely. A nemzetiségi kisebbségekhez tartozó állampolgárok, a nemzetiségi, társadalmi egyesülések az Ukrajnában megállapított rendnek megfelelõen kapcsolatokat alakíthatnak ki és ápolhatnak saját nemzetiségükhöz tartozó, de Ukrajna határain túl élõ személyekkel és azok társadalmi egyesüléseivel, segítséget kaphatnak tõlük nyelvi, kulturális, szellemi igényeik kiegészítésére, részt vehetnek a nem kormányszintû nemzetközi szervezetek tevékenységében.

16. cikkely. Ukrajna állami költségvetésében külön összegeket irányoznak elõ a nemzetiségi kisebbségek fejlesztésére.

17. cikkely. Ukrajna elõsegíti a nemzetközi együttmûködés fejlesztését a nemzetiségi kisebbségek jogainak és érdekeinek biztosítása, illetve védelme terén, többek között a sokoldalú és kétoldalú szerzõdések megkötésével és teljesítésével.

18. cikkely. Tilos és törvény bünteti az állampolgárok jogainak és szabadságjogainak bármilyen nemzetiségi alapon történõ közvetlen vagy közvetett korlátozását.

19. cikkely. Amennyiben Ukrajna nemzetközi szerzõdései más szabályokat írnak elõ, mint amilyeneket Ukrajna nemzetiségi kisebbségeirõl szóló törvénye foglal magában, akkor a nemzetközi szerzõdés elõírásai érvényesek.

Leonyid Kravcsuk

Ukrajna elnöke

1992. június 25., Kijev